Connect with us

Showbiz

Publikohen nominimet për ARIA Awards 2020 – Dua Lipa konkurron për çmimin “Artistja më e mirë ndërkombëtare”

Published

on

Mbrëmja më e madhe e ndarjes së çmimeve në Australi, “ARIA Awards 2020” do të transmetohet në Channel Nine më 25 nëntor.

Dhe të martën, të nominuarit në të gjitha 29 kategoritë u njoftuan nga prezantuesja e njohur “Today”, Brooke Boney, shkruan DailyMail.

Grupi i famshëm duo i Sydneit, Lime Cordiale kryesojnë listën me së paku tetë nominime të mëdha, përfshirë ato për “Artistin e Vitit” dhe “Albumin e Vitit”.

Ndërkohë, e nominuar në këtë ngjarje të madhe është artistja me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa.

Dua konkurron në kategorinë “Artisti më i mirë internacional”, falë sukseseve të shumta në rrafshin ndërkombëtar që pati këtë vit me albumin e saj “Future Nostalgia”.

Emra tjerë të njohru që garojnë këtë çmim përfshijnë: Eminem, Halsey, Harry Styles, Juice WRLD , Justin Bieber , Lewis Capaldi, Lizzo, Taylor Swift dhe The Weekend.

Kjo është lista e plotë e nominimeve për ARIA Awards 2020:

Albumi i vitit
DMA’s – ‘THE GLOW’
Jessica Mauboy – ‘Hilda’
Lime Cordiale – ’14 Steps To A Better You’
Sampa The Great – ‘The Return’
Tame Impala – ‘The Slow Rush’

Artisti më i mirë 
Archie Roach – ‘Tell Me Why’
Guy Sebastian – ‘Standing With You’
Ruel – ‘Free Time’
The Kid LAROI – ‘F*ck Love’
Troye Sivan – ‘In A Dream’

Artistja më e mirë
Amy Shark – ‘Everybody Rise’
Miiesha – ‘Nyaaringu’
Sampa The Great – ‘The Return’
Sia – ‘Together’
Tones And I – ‘Bad Child / Can’t Be Happy All the Time’

Kënga më e mirë ritmike 
Alice Ivy – ‘Don’t Sleep’
Dom Dolla – ‘San Frandisco’
Flume – ‘Rushing Back feat. Vera Blue’
Northeast Party House – ‘Shelf Life’
Stace Cadet & KLP – ‘Energy’

Grupi më i mirë
5 Seconds Of Summer – ‘CALM’
DMA’S – ‘THE GLOW’
Lime Cordiale – ’14 Steps To A Better You’
Tame Impala – ‘The Slow Rush’
The Teskey Brothers – ‘Live At The Forum’

Artisti debutues më i mirë
Alex the Astronaut – ‘The Theory of Absolutely Nothing’
Lime Cordiale – ’14 Steps To A Better You’
Mallrat – ‘Driving Music’
Miiesha – ‘Nyaaringu’
The Kid LAROI – ‘F*ck Love’

Kënga më e mirë e zhanrit POP
Amy Shark – ‘Everybody Rise’
Lime Cordiale – ’14 Steps To A Better You’
Sia – ‘Together’
Tame Impala – ‘Lost In Yesterday’
Troye Sivan – ‘In A Dream’

Kënga më e mirë e zhanrit Hip Hop
Baker Boy – ‘Meditjin feat. JessB’
Briggs – ‘Always Was EP’
Illy – ‘Last Laugh’
Sampa The Great – ‘The Return’
The Kid LAROI – ‘F*ck Love’

Kënga më e mirë e zhanrit Soul/R&B
Genesis Owusu – ‘Don’t Need You’
KIAN – ‘Every Hour’
Miiesha – ‘Nyaaringu’
Tash Sultana – ‘Pretty Lady’
Tkay Maidza – ‘Last Year Was Weird, Vol.2’

Kënga më e mirë e pavarur
Archie Roach – ‘Tell Me Why’
DMA’S – ‘THE GLOW’
Lime Cordiale – ’14 Steps To A Better You’
Nick Cave & The Bad Seeds – ‘Ghosteen’
Sampa The Great – ‘The Return’

Albumi më i mirë i zhanrit Rock 
Cold Chisel – ‘Blood Moon’
DMA’S – ‘THE GLOW’
Ocean Alley – ‘Lonely Diamond’
Tame Impala – ‘The Slow Rush’
Violent Soho – ‘Everything Is A-OK’

Albumi më i mirë tradicional
Archie Roach – ‘Tell Me Why’
Donny Benét – ‘Mr Experience’
Gordi – ‘Our Two Skins’
Josh Pyke – ‘Rome’
Nick Cave & The Bad Seeds – ‘Ghosteen’

Albumi më i mirë i zhanrit Country
Casey Barnes – ‘Town of A Million Dreams’
Fanny Lumsden – ‘Fallow’
Jasmine Rae – ‘Lion Side’
The McClymonts – ‘Mayhem To Madness’
Travis Collins – ‘Wreck Me’

Albumi më i mirë i zhanrit Hard Rock/Heavy Metal
King Gizzard & The Lizard Wizard – ‘Chunky Shrapnel’
Parkway Drive – ‘Viva The Underdogs’
Polaris – ‘The Death Of Me’
The Amity Affliction – ‘Everyone Loves You…Once You Leave Them’
The Chats – ‘High Risk Behaviour’

Albumi më i mirë i zhanrit Blues & Roots
Busby Marou – ‘The Great Divide’
Frank Yamma – ‘Tjukurpa: The Story’
Lucky Oceans – ‘Purple Sky (Songs Originally By Hank Williams)’
Tracy McNeil & The GoodLife – ‘You Be The Lightning’

Albumi më i mirë i fëmijëve
Diver City – ‘Welcome to Diver City’
Teeny Tiny Stevies – ‘Thoughtful Songs for Little People’
The Wiggles – ‘Choo Choo Trains, Propeller Planes & Toot Toot Chugga Chugga Big Red Car!’
Tiptoe Giants – ‘Colour the World’

Komedia më e mirë
Anne Edmonds – ‘What’s Wrong With You?’
Bev Killick – ‘Crummy Mummy’
Celia Pacquola – ‘All Talk’
Megan Washington – ‘Just Jesus (feat. Chris Ryan)’
Tom Gleeson – ‘Joy’

Videoja më e mirë muzikore 
Baker Boy – ‘Meditjin feat. JessB’
Guy Sebastian – ‘Standing With You’
Lime Cordiale – ‘Robbery’
PNAU feat. Vlossom – ‘Lucky’
Sampa The Great – ‘Time’s Up (feat. Krown)’
Tame Impala – ‘Is It True’
The Chats – ‘The Clap’
Tones And I – ‘Ur So F**kInG cOoL’
Troye Sivan – ‘Easy’
Violent Soho – ‘Pick It Up Again’

Performuesi më i mirë australian 
Amy Shark – Amy Shark Regional Tour
Baker Boy – Falls Festival
Cold Chisel – Blood Moon Tour
DMA’S – Unplugged & Intimate | Laneway Festival
King Gizzard & The Lizard Wizard – St Jerome’s Laneway Festival
Paul Kelly – Paul Kelly – Making Gravy 2019
PNAU – All Of Us Australian Tour
RÜFÜS DU SOL – 2019 Summer Festival Tour
Sampa The Great – The Return Australian Tour 2019
The Teskey Brothers – Run Home Slow

Kënga e vitit 
5 Seconds Of Summer – ‘Teeth’
Flume Feat. Vera Blue – ‘Rushing Back’
Hilltop Hoods Feat. Illy & Ecca Vandal – ‘Exit Sign’
Lime Cordiale – ‘Robbery’
Mallrat – ‘Charlie’
Ruel – ‘Painkiller’
Sam Fischer – ‘This City’
The Jungle Giants – ‘Heavy Hearted’
The Rubens – ‘Live In Life’
Tones and I – ‘Never Seen the Rain’

Artisti më i mirë internacional
Eminem – ‘Music To Be Murdered By’
Halsey – ‘Manic’
Harry Styles – ‘Fine Line’
Dua Lipa – ‘Future Nostalgia’
Juice WRLD – ‘Legends Never Die’
Justin Bieber – ‘Changes’
Lewis Capaldi – ‘Divinely Uninspired To A Hellish Extent’
Lizzo – ‘Cuz I Love You’
Taylor Swift – ‘Folklore’
The Weekend – ‘After Hours’

Producenti i vitit
Kevin Shirley for Cold Chisel – ‘Blood Moon’
DNA & Louis Schoorl for Jessica Mauboy – ‘Hilda’
IAMMXO (aka Mohamed Komba) for Miiesha – ‘Nyaaringu’
M-Phazes for Ruel – ‘Free Time’
Kevin Parker for Tame Impala – ‘The Slow Rush’

Albumi më i mirë i zhanrit Classical
Alicia Crossley – ‘Muse’
David Greco & Erin Helyard – ‘Schubert: Die schöne Müllerin’
Jayson Gillham, Adelaide Symphony Orchestra, Nicholas Carter – ‘Beethoven Piano Concertos’
Richard Tognetti & Erin Helyard – ‘Beethoven & Mozart Violin Sonatas’
Slava & Sharon Grigoryan – ‘Our Place: Duets For Cello And Guitar’

Albumi më i mirë i zhanrit Jazz
Katie Noonan – ‘The Sweetest Taboo’
Luke Howard – ‘All That Is Not Solid (Live At Tempo Rubato, Australia / 2020)’
Mike Nock; Hamish Stuart; Julien Wilson; Jonathan Zwartz – ‘This World’
Nat Bartsch – ‘Forever More’
Paul Kelly & Paul Grabowsky – ‘Please Leave Your Light On’

Kolona zanore ose Muzikali teatral më i mirë
Chelsea Cullen – ‘I Am Woman (Original Motion Picture Soundtrack)’
Dan Golding – ‘Untitled Goose Game (Original Soundtrack)’
Grigoryan Brothers – ‘A Boy Called Sailboat’
Matteo Zingales & Antony Partos – ‘Mystery Road (Original Score: Seasons 1-2)’
Sally Seltmann & Darren Seltmann – ‘The Letdown (Music from Seasons 1+2)’

Albumi më i mirë botëror
Grace Barbe – ‘FANM:WOMAN’
Joseph Tawadros – ‘Live at the Sydney Opera House’
Melbourne Ska Orchestra – ‘Live At The Triffid’
The Crooked Fiddle Band – ‘Another Subtle Atom Bomb’
Xylouris White – ‘The Sisypheans’. /Telegrafi/

Showbiz

Ylli i “Gilligan’s Island”, Dawn Wells ndërron jetë në moshën 82 vjeçare

Published

on

Dawn Wells, e cila luajti Mary Ann Summer, ka ndërruar jetë në moshën 82 vjeçare.

Ajo ka vdekur të mërkurën në mëngjes në Los Angeles nga COVID-19, sipas publicistit të saj.

Aktorja ka qenë e pranishme në “Gilligan’s Island” për tre sezone me radhë, nga 1964 deri në 1967.

Foto: NBC

Për rolin e Mary Ann, ajo mundi 350 aktore të tjera, përfshirë këtu Raquel Welch.

Wells ka qenë pjesë edhe e shumë filmave të tjerë si: “Silent But Deadly”, “Return to Boggy Creek”, “The Harlem Globetrotter”, “Super Sucker”, “American Christmas” etj.

Ylli amerikan po ashtu ka qenë e martuar me Larry Rosen nga 1962 deri në 1967. /Telegrafi/

Foto: Getty Images

Continue Reading

Showbiz

Nora Istrefi me biznes të ri

Published

on

Këngëtarja e njohur shqiptare, Nora Istrefi, ka korrur ndër vite suksese të mëdha në profesionin e saj.

Ajo përmes rrjeteve sociale ka bërë të ditur se ka hapur një biznes të ri, që është krejtësisht i ndryshëm nga ajo që ka bërë.

Krijuesja e hitit “Anna” ka njoftuar fansat për një studio të re për fotografi, duke qenë se ishte dëshirë e kamotshme.

Nora Istrefi (Foto: Instagram)

Ky është postimi i plotë i artistes Nora Istrefi (pa ndërhyrje):

“Duke mare per baze qe kam perfunduar fakultetin e dizajnit te modes ,gjithemone me mu ka flejt deshira per te bere edhe dicka ma shume se muzika !

Po e nisi kete vit te ri me nje bisnes te vogel qe lidhet ngushte me fushat e mia te jetes ,perkatesisht me fotografine!

Nisur nga vetja dhe Renee, e di qe cdo nene do deshironte nje set fotografik gjate shtatzanise, te foshjnes se posalindur, me foshjen por edhe me komplet familjen !

Jam munduar dhe po mundohem te krijoj skena te bukura me ekipen time, momente te paharushme per me te dashurit tone.. Shpresoj do ju pelqej dhe do gjeni imagjinaten tuaj ne setet tona dhe projektet ne vazhdimësi”. /Telegrafi/

Continue Reading

Showbiz

Vëllai i Dua Lipës feston ditëlindjen e 15-të, këngëtarja i bën një dedikim të veçantë

Published

on

Ditën e sotme (e mërkurë) feston ditëlindjen e 15-të vëllai i këngëtares Dua Lipa, Gjin Lipa.

Artistja shqiptare me këtë rast i ka bërë një dedikim të veçantë, ku ndërkohë ka zgjedhur edhe disa imazhe të tyre të përbashkëta të realizuara ndër vitesh.

25 vjeçarja në fotografitë që zgjodhi përfshihet edhe motra e Duas, Rina Lipa, e cila vite më parë ka bërë debutimin si fashioniste.

Foto: Instagram

“Urime ditëlindjen për vëllain tim të dashur, Gjin Lipa. 15! Ju jeni më qesharaku, më i miri, më i sjellëshmi e më i kujdesshmi dhe jam shumë krenare për ty. Të dua dhe jam shumë me fat të jem motra jote”, ka thënë ajo.

Urimet për të vëllain e Lipës nuk munguan as nga fansat që numëron në rrjete sociale, duke marrë parasysh që vetëm në Instagram ka mbi 57 milionë.

Dua ndërkaq këtë vit ka qenë mjaft aktive me projekte muzikore, madje në mes të pandemisë solli albumin e dytë “Future Nostalgia”.

Albumi u prit shumë mirë dhe thuajse të gjitha këngët janë shndërruar në hite e me miliona klikime në YouTube. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending