Connect with us

Entertainment

Pse vetë-disiplina është e rëndësishme për sukses në punë? – ALSAT-M

Published

on


Vetë-disiplina në punë është një faktor shumë i rëndësishëm për të arritur sukses. Pa pasur vetë-disiplinë, nuk ka as sukses.

Ndër këshillat e para që njerëzit e suksesshëm e thonë, është të keni disiplinë. Por pse vetë-disiplina është e rëndësishme për sukses në jetë?

AkademiPune ju sjellë disa nga arsyet se pse vetë-disiplina është shumë e nevojshme në karrierë dhe në jetë në përgjithësi.

Krijoni shprehi të mirë

Shumica e njerëzve nuk kanë vetë-disiplinë sepse janë shumë dembelë. Edhe dembelizmi kthehet në shprehi. Duke u vetë-displinuar ju e fitoni një shprehi të mirë dhe arrini të jeni më të suksesshëm në punë dhe në çdo sferë tjetër të jetës.

Ju ndihmon t’i përfundoni gjërat në kohë

Vetë-disiplina është e rëndësishme për t’i përfunduar gjërat në kohë. Mund të jetë çdo lloj gjëje. Kur disiplinoni veten për ta përfunduar çdo gjë në afat, kjo ju bëhet pjesë e personalitetit. Kjo shprehi ndër tjera, ju bën të arrini suksese të mëdha në jetë.

Ju ndihmon në fokusim

Kur keni vetë-disiplinë, keni edhe më shumë fokus. Ndërkaq, duke qenë të fokusuar, mund t’i arrini qëllimet më shpejt. Kur fokusoheni në qëllime, ju do ta përfundoni çdo detyrë në kohë. Kjo ndihmon për të arritur nivele të larta të suksesit.

Rritë vetëbesimin dhe etikën e punës

Vetë-disiplina ndikon shumë në rritjen e besimit dhe në etikë të punës dhe njerëzit që kane vetë-besim janë edhe shumë të suksesshëm. Përpos kësaj, vetë-disiplina bën që ta respektoni edhe etikën e punës dhe t’i përmbaheni rregullave të vendit të punës. Si rrjedhojë, ju arrini qëllimet e juaja në punë.

Ju ndihmon të bëheni version më i mirë i vetes

Ndër gjërat kryesore në jetë është të bëhemi versioni më i mirë i vetes çdo ditë e më shumë. Duke e pasur një personalitet të mirë, mund të arrini edhe suksesin që dëshironi. Kjo është arsyeja pse vetë-disiplina është shumë me rëndësi. Vetë-disiplina ndihmon ta përmirësoni veten çdo ditë, kur bëni diçka vazhdimisht, ju filloni të bëheni më të mirë dita e ditës.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Rosa Mandarin shpallet sërish zogu më i bukur në botë

Published

on

Kjo është ajo që njihet si Rosa Mandarin, e shpallur tashmë rregullisht zogu më i bukur në botë, dhe është e thjeshtë të kuptosh përse.

Me ngjyrat e saj shokuese dhe format unike, ajo nuk ngjan me asnjë zog tjetër.

Origjina e tyre është Azia Lindore por tashmë janë përhapur në numra të konsiderueshem në Evropë e në Britani.

Ato janë sjellë nga Kina në shekullin e 20-të dhe kanë krijuar disa koloni të egra që kanë mbijetuar.

Siç mund të shihni ngjyrat mahnitëse në fotot, sqepi i tyre është i kuq, kanë një gjysmëhënë të bardhë mbi sytë, fytyrë dhe “mustaqe” ngjyrë portokalli.

Gjoksi i tyre është i purpurt me ngjyrë të bronztë në anët e tij. Kurizi i tyre është blu me dy “vela” portokalli më poshtë.

Por vetëm mashkulli i kësaj specieje ka ngjyrat e shkëlqyeshme, pasi siç shihet femra është e gjitha në një ngjyrë të zakonshme gri me gjoksin me pika të bardha.
Një prej tyre është pikasur dikur edhe në Kanada, dhe menjëherë u bë e famshme ne rrjet si një fenomen i rrallë.

Këto pata mahnitëse nuk kanë predatorë natyralë në perëndim. Ajo jetojnë e shumohen në zonat shkurrore pranë lumenjve.

Hanë bimë e fara por nganjëherë dhe ndonjë kërrmill që u del përpara apo peshq të vegjël, në varësi të sezonit. Deri tani ato nuk janë listuar si të rrezikuara.

Continue Reading

Entertainment

Brenda vilës më të shtrenjtë në Britaninë e Madhe

Published

on

Prona më e shtrenjtë në Britaninë e Madhe ka dalë në shitje për 175 milionë paund.

– Advertisment –

Vila luksoze dy katëshe i përket miliarderit Nick Candy në Hyde Park. Mes të tjerash, apartamenti i manjatit të pronave ka pesë dhoma gjumi, palestër, bar, kinema, dhe një pishinë gjigante.

Vila mund të blihet edhe me kriptovaluta si Bitcoin, ndërsa konsiderohet si “një pasuri e patundshme e klasit botëror që premton të jetë një investim i fortë për vitet që vijnë.”

Continue Reading

Entertainment

Gabim i algoritmit, Facebook mbyll faqen e fshatit francez

Published

on

Bitche është një fshat historik në Francë, faqja zyrtare e të cilit u mbyll për shkak se algoritmi i Facebook e konsideroi si një faqe që përdorte “gjuhë fyese”.

Pasu u kontaktua nga drejtuesit lokal, platforma kërkoi ndjesë dhe riktheu faqen që mban banorët të përditësuar me lajmet dhe informacionet lokale.

Kryetari i Bashkisë Benoit Kieffer thotë se për shkak të emërtimit që ka, kjo qytezë “vuan” vazhdimisht nga paragjykime, por nuk priste që kjo të ndodhte edhe nga gjiganti i rrjeteve sociale.

“Emri i qytezës tonë duket se vuan nga një interpretim i keq. Gjëja më e habitshme është se Facebook mori kaq shumë kohë për ta korrigjuar gabimin. Unë dhe bashkëqytetarët e mi do të dëshironim të ftonim zotin Mark Zuckerberg që të vizitonte qytetin tonë të bukur dhe të fortifikuar.

Së bashku, ne mund të nderojmë kujtimin e atdhetarëve dhe miqve tanë amerikanë të cilët erdhën nga Karolina e Jugut për të na çliruar. Çlirimtarët e quanin veten sons of Bitche”, u shpreh ai me ironi.

Emri i faqes ishte “Ville de Bitche” dhe u zhduk nga Facebook më 19 mars pa ndonjë paralajmërim.

Continue Reading

Trending