Connect with us

Maqedoni

Prilepi mund të hyjë në karantinë, shkak rritja e numrit të të infektuarve me Kovid-19 – Alsat

Published

on

Kryetari i Prilepit, Ilija Jovanovski kërkon që komuna të futet në karantinë. Sipas tij, kjo kërkesë bazohet në rritjen enorme të rasteve të reja me Kovid-19 dhe ngarkimin e kapaciteteve spitalore. Jovanovski thotë se kërkesa e tij bazohet në paralajmërimet për një valë të tretë, e cila sipas tij mund të jetë edhe më fatale për Prilepin.

Në bazë të gjendjes së përkeqësuar shëndetësore të qytetarëve në Prilep dhe numrit të rritur të pacientëve të infektuar dhe të viktimave si pasojë e Kovid-19, kërkojë nga Shtabi i Krizës dhe Qeveria përforcimin e masave shtrënguese dhe masa plotësuese në të gjithë territorin e Komunës së Prilepit – tha Ilija Jovanovski, Kryetar i Prilepit.

Shtabi Krizës ka pranuar kërkesën e tij. Çështja duhet diskutuar si fillim në Ministri të Shëndetësisë dhe më pas edhe në mbledhje të Komisionit për Sëmundje Infektive, i cili duhet të jep mendimin përfundimtar bazuar në pasqyrën epidemiologjike. Burime nga KSI thonë se për këtë çështje do të diskutohet ditën e premte. Në rast se konstatohet nevoja për karantinë apo masa të tjera shtrënguese, Shtabi i Krizës kërkon nga Qeveria vendosjen e Komunës së Prilepit në karantinë duke përcaktuar edhe periudhën kohore. Prilepi muajin e fundit ka shënuar rritje enorme të rasteve të reja. Ditë më parë regjistroi 6 viktima, ndërsa që nga fillimi i pandemisë numëron 120 të vdekur si pasojë e Kovid 19. Numri i rasteve aktive është pranë shifrës 1.000, ndërsa pas Shkupit, Komuna e Prilepit regjistron incidencën më të lartë me të infektuar në 100 mijë banorë, përkatësisht shkalla e incidencës arrin në 2.820. 10 ditët e fundit në Prilep është regjistruar edhe mortaliteti më i lartë krahasuar me komunat simotra.

Adrian Kerimi

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending