Connect with us

Maqedoni

Pesë shkolla të mesme të Shkupit nga e hëna në bojkot, platforma pjesërisht funksionale

Published

on


Nxënësit e pesë shkollave të mesme në Shkup, Zef Lush Marku”, Cvtan Dimov”, “Zdravko Cvetkovski”,”Arseni Jovkov” dhe “Pançe Karagjozov, nga e Hëna do të bojkotojnë mësimin online. Këtë e konfirmoi Arrita Vrenezi, përfaqësuese e nxënësve të këtyre shkollave, e cila thotë se Ministria nuk ka përfillë kërkesat, posaçërisht atë për mësim të kombinuar.

Përderisa gjithçka mund të jetë e kthyer në normale atëherë pse shkollat të mos kthehen. Në një normale në epokë të koronës. Bojkoti intensivisht do të filloj prej të hënën. Jemi shumë të vetëdijshëm që normalja nuk kthehet menjëherë por të paktën të kemi një mësim të kombinuar sepse të gjithë e dimë se sa është efekti te mësimi online – tha Arrita Vrenezi, përfaqësuese e shkollave të mesme.

Paraprakisht Alsat qëndroi në gjimnazin “Zef Lush Marku” ku në ndërrimin e parë ishin lidhur në mësimin online thuajse të gjithë nxënësit e viteve të para dhe të dyta. Deri në ato momente, udhëheqësia e shkollës nuk kishte marrë paralajmërim për bojkot të mësimit.

Deri më tani nuk kemi vërejt që mund dikush me vet dëshirë të bojkotoj ose në një mënyrë tjetër. Nuk ka paralajmërime apo gjëra të tilla. Te ne ka funksionuar, mos të them qind për qind më kapacitet të plotë por me 99 % ka funksionuar ndërrimi, edhe ditën e kaluar edhe sot – deklaroi Besim Limani, profesor në gjimnazin “Zef Lush Mmrku”.

Ministrja e Arsimit, Mila Carovska tha se paralajmërimi për bojkot ose shkelja e protokolleve në Shkolla nuk është konstruktive, duke shtuar se çdo kush duhet të mbaj përgjegjësi për shëndetin publik.

Nëse dikush direkt dhe me vetëdije rrezikon shëndetin e tjetrit, atëherë kemi shkelje të ligjit dhe kushtetutës. I ftoj të gjithë qytetarët, prindërit, mësuesit dhe nxënësit se secili prej nesh duhet të ballafaqohet në mënyrë konstruktive me këtë epidemi. Shërbimet epidemiologjike dhe komisionet nuk vendosin nëse një shkollë do të hapet ose jo me prezencë fizike sepse dëshirojnë por në bazë të argumenteve që vlerësojnë se ekziston rrezik për shkelje të shëndetit të gjithë popullatës – u shpreh Milla Carovska, ministre e Arsimit dhe Shkencës.

Një ditë para fillimit të vitit të ri shkollor, Unioni I Nxënësve të Shkollave të mesme edhe një herë kërkoi nga Ministria e Arsimit shqyrtimin e kërkesës së tyre për realizimin e mësimit në formë të kombinura. Ata thanë se nëse gjendja epidemiologjike gjatë këtij muaji do të jetë stabile, Ministria duhet tu jap leje të kthehen fizikisht në shkolla. Nëse kjo nuk do të ndodhë, më 1 nëntor paralajmëruan se mësimi online do të bojkotohet në të gjitha Shkollat.

Melihate Rustemi

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending