Connect with us

Maqedoni

Opozita shqiptare reagon ndaj zvarritjes së procesit për hapjen e kufijve pa kushte

Published

on


Në vend se të lavdërohen ne rrjetet sociale, funksionarët e BDI-së të angazhohen që vendimi për lëvizjen e lirë të qytetarëve të miratohet sa më shpejtë. Ky është reagimi i koalicionit opozitar Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, pasi Qeveria vazhdon të zvarris hapjen e kufijve. Ata bëjnë thirrje për hapje urgjente të kufijve.

Fatkeqësisht eksponentët e BDI-së për çdo ditë e hapin atë kufi nëpër rrejtët e tyre sociale, por është koha që përfundimisht atë ta bëjnë në Qeveri. Ne si koalicion ASH dhe AAA bëjmë thirrje edhe një herë që ky kufi të hapet sa më shpejtë sepse kjo godet rëndë në ekonominë e dy vendeve aq më tepër rreth kohës së pandemisë ku ndihet vonesa e zhvillimit ekonomik – deklaroi Flakron Bexheti, Koaliconi ASH – AAA.

Nga Lëvizja BESA e cila është pjesë e Qeverisë dhe e shumicës parlamentare me LSDM-në, thonë se duhet të respektohen vendimet e institucioneve shëndetësore.

Nëse janë arsye që vijnë nga institucionet shëndetësore, nga rekomandimet që i japin institucionet shëndetësore që bazohen në të dhëna konkrete shkencore atëherë duhet ti marrin parasysh, nëse ka diçka që mund të jetë politike ose i ndonjë natyre tjetër me siguri se ne si parti që tash jemi pjesë e qeverisjes do të insistojmë që vendet të hapen me vendet fqinje – tha Fadil Zendeli, Lëvizja BESA.

Edhe pse ditë më parë, u njoftua se Komisioni për Sëmundje Infektive ka dhënë drite jeshile për hapjen e kufijve me fqinjët pa PCR test, zëvendëskryeministri Artan Grubi deklaroi se ende po shohin mundësinë se si të gjitha palët, të jenë një vijë dhe vendet e rajonit bashkërisht të hapin kufijtë. Ministri Filipçe tha se Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi kanë miratuar iniciativën për hapjen e përnjëhershme të kufijve të rajonit, por janë në pritje të vendimit të Serbisë dhe Bullgarisë.

Mefail Ismaili

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending