Connect with us

Bota

Novelisti i Luftës së Ftohtë vdes në moshën 89-vjeç – Alsat

Published

on

Shkrimtari britanik i spiunazhit John le Carré ka vdekur në moshën 89-vjeç, pas një sëmundje të shkurtër, ka thënë agjenti i tij.

Autori i Tinker, Tailor, Soldier, Spy, ka vdekur nga pneumonia të shtunën në mbrëmje, tha Jonny Geller, shefi ekzekutiv i Grupit Curtis Brown, raporton BBC.

Ai e përshkroi le Carré si një “gjigand të padiskutueshëm të letërsisë angleze” i cili “përcaktoi epokën e Luftës së Ftohtë dhe pa frikë i tregoi të vërtetën pushtetit”.

“Ne nuk do ta shohim më sikur ai,” shtoi Geller.