Connect with us

Business

Nitaj takoi drejtoreshën e MCC-së, Olmstead

Published

on

Ministri në detyrë i Ekonomisë dhe Ambientit, Muharrem Nitaj, ka pritur sot në takim drejtoreshën e Millennium Challenge Corporation, Sarah Olmstead.

Bëhet e ditur se gjatë takimit u diskutua rreth punëve të para të grupit punues për sektorin e gazit në Republikën e Kosovës.

Ministri Nitaj e falënderoi drejtoreshën e MCC-së për mbështetjet që SHBA po i jep Kosovës në realizimin e projekteve zhvillimore përmes programit të MCC-së.

Ndërkaq, Sarah Olmstead premtoi mbështetjen e SHBA-së në realizimin e projekteve energjetike, duke u mbështetur në strategjinë e energjisë së Republikës së Kosovës.

Ky ishte takimi i parë pas themelimit të Grupit punues për sektorin e gazit në Republikën e Kosovës.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Business

Gastronomët kërcënojnë Qeverinë, nuk duan masa të reja kufizuese

Published

on

Numri i rasteve të infektuarve nga koronavirusi ka shënuar rekord të rritjes në vitin 2021.

Për këtë gjatë ditës Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thirr në takim Komitetin për Koordinim dhe Vlerësim të Situatës me COVID-19.

Në ketë takim u vendos që të mos ndryshohen masat kufizuese.

Mirëpo nëse Qeveria Hoti merre ndonjë masë kufizuese atëherë gastronomet kanë paralajmëruar protesta.

Arian Vranica nga Shoqata e Gastronomeve ka thënë se asnjë politikane nuk ka të drejtë të ndryshoj masat.

“Ashtu siç edhe e kemi paralajmëruar që këto masa që po ndermirren nga ana e Qeverise se Kosovës, janë të natyrës politike dhe për qëllime elektorale. Andaj, nëse do te ketë ashpërsim te masave, mbesim pas qëndrimeve të njëjta qe i kemi paraqitur, pra kundërshtim me ane të një forme proteste, ngase nga referencat e krijuara (organizimi i tubimeve politike), dhe demi ekonomik i shkaktuar, nuk ka asnjë politikan që ka kredibilitet për të marrëvendime të tilla”, ka thënë Vranica.

Mandje ai e fajëson Qeverinë e Avdullah Hotit për situatën pandemike të krijuar në Kosovë.

“Për ketë situate të krijuar askush nuk ka përgjegjësi më shumë sesa vendimet e marrura nga Qeveria e Kosovës, dhe mospërfillja e tyre nga organizimet e fushatave nga të gjitha partitë politike, pa distance, pa maska, dhe pa kushtet me modeste për mbrojtjen nga virusi Covid-19”, ka deklaruar ai.

Vetëm në 24-orët e fundit në Kosovë janë infektuar 389 persona nga kronavirusi, duke shënuar kështu numrin më të madh të rasteve në këtë vit.

Rritja e rasteve u shënua pas organizimet të tubimeve elektorale, të cilat ishin në kundërshtim me ligjin anti-Covid.

Alsat

Continue Reading

Business

Shtrenjtohen sërish derivatet e naftës

Published

on

Çmimi i benzinës do të rritet për një denarë, ndërsa çmimi i dizelit do të rritet për gjysmë denari, kështu vendosi sot Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE). Çmimi me pakicë i Eurosuper BS-95 do të shitet për 64.5 denarë për litër, eurosuper BS-98 do të shitet për 66.0 denarë për litër ndërsa Eurodisel do të rritet shitet për 55 denarë për litër.

 

The post Shtrenjtohen sërish derivatet e naftës appeared first on Alsat.

Alsat

Continue Reading

Business

Si të përgjigjeni në intervistat e punës se cili është menaxheri ideal?

Published

on

Gjatë procesit të intervistimit, përveç të tjerash punëdhënësit duan të dinë se çfarë marrëdhëniesh keni me mbikëqyrjen. Ata do të përpiqen t’ju bëjnë pyetje në mënyrë që ta kuptojnë se si e shihni shefin ideal dhe sa do të mund të funksiononi brenda kornizave të menaxhimit. Gjersa përgjigjeni, si përmendja e përvojave të shkëlqyera me menaxherët e kaluar, ashtu edhe me ata që ishin një makth i vërtetë, mund të jetë një përgjigje do t’ju kushtojë shumë. Prandaj, një përgatitje për këtë pyetje do të ishte diçka me mend.

Si të përgjigjeni rreth shefit ideal?

Se në çfarë mënyrë duhet të përgjigjeni, varet nga pozita në të cilën keni aplikuar. Nëse do të bëni ndonjë punë, që ju lejon të punoni vetëm, atëherë shefi ndoshta nuk do të jetë dikush që do të përpiqet që t’ju menaxhojë edhe në detaje.

E në anën tjetër, nëse keni aplikuar për një pozitë që kërkon që të jeni pjesë e një skuadre, do t’ju duhet të keni më shumë aftësi organizative dhe komunikim të pastër.

Këshillë: Hulumtoni për organizimin e kompanisë, përpara se të shkoni në intervistë, kështu që do ta keni një ide të qartë në lidhje me mënyrën e menaxhimit të saj!

Përpiquni të krijoni një ekuilibër: Duhet të theksoni mundësinë për të punuar si të pavarur, për sa kohë që jeni rehat me udhëheqjen e shefit. Është mirë ta gjeni një mes, as të tregoni që keni shumë nevojë për mbikëqyrje, por as shumë pak. Mendoni rreth punës për të cilën po intervistoheni dhe provoni të vlerësoni sa shumë kërkohet mbikëqyrje për të!

Theksoni mundësinë e adaptimit: Tregoni se jeni përballur me shumë lloje të udhëheqjes në të kaluarën! Jepni gjithashtu shembujt se si i keni përballur duke qenë produktivë në të gjitha llojet e qeverisjes, por mos jepni shumë shembuj! Nëse jepni shumë të tillë, do të dukeni sikur keni qenë një punonjës që ka kaluar nga një punë te tjetra dhe tashmë e ka mendjen e ngatërruar.

Mos ja teproni: Kur flisni më shumë, mund të bëni gabime ta pamenduara. Mbajeni përgjigjen të shkurtër dhe të ëmbël! Mos jepni përshtypjen sikur keni pritshmëri pothuajse jo reale nga një menaxher! Sa më shkurtë dhe qartë të flisni gjasat që të gaboni janë të vogla.

Si të mos përgjigjeni?

Asnjëherë mos e kritikoni mbikëqyrësin e kaluar: Punëdhënësi potencial mund të mendojë që jeni punonjës i vështirë, nëse i renditni një listë të gjatë me pakënaqësi për menaxherin e kaluar.

Mos elaboroni: Fokusohuni vetëm në një apo dy shefa të së kaluarës!

Shembuj të pyetjeve dhe përgjigjeve

Pyetja: Përshkruani shefin ideal!
Përgjigja: Shefi im ideal do të inkurajonte komunikim të qartë në mes të tij/saj dhe punonjësve. Unë besoj se komunikimi, qoftë personalisht, përmes telefonit, apo postës elektronike, është thelbësore për një marrëdhënie të suksesshme midis një punëdhënësi dhe punonjësit.
Është përgjigje e mirë sepse: Ky është një shembull i mirë se si të mbahet e thjeshtë një përgjigje. Është po ashtu një përgjigje shumë “e sigurte”, për shkak se përqendrohet në gjëra të zakonshme: komunikimi produktiv është diçka me rëndësi në secilën industri.

Pyetja: Më çfarë lloj menaxherësh keni punuar dhe për cilin prej tyre keni pasur më shumë simpati?
 Përgjigja: Kam punuar nën punonjës që kanë pasur stile të ndryshme të udhëheqjes. Kam pasur punëdhënës që i kanë nxitur shumë punë të pavarura dhe të tjerë që kanë preferuar të japin mësime të qarta. Kam qenë i përgatitur për të dy llojet e stileve. Punoj shumë mirë edhe në mënyrë të pavarur, por gjithashtu di edhe ku të bëj pyetje.
Përgjigje e mirë sepse: Ky kandidat demonstron shumë mirë, se si mund t’ia dalë në të gjitha llojet e menaxhimeve. Kësisoj ai/ajo tregon se është i hapur për mbikëqyrje, por nuk ka shumë kërkesë të tillë e as shumë nevojë.

Pyetja: Përshkruani shefin më të keq!
Përgjigja: I vlerësoj shumë ata punonjës që komunikojnë lirshëm dhe qartë me punonjësit. Jam një shkrues i mirë dhe komunikues i mirë, prandaj i vlerësoj punëdhënësit të cilët i vlerësojnë këto aftësi. Në të kaluarën kam pasur punëdhënës, të cilët nuk kanë qenë shumë të qartë në “urdhrat” dhe idetë e tyre.
Funksionon sepse: Këtu intervistuesi ka zgjedhur një mënyrë të duhur për t’u përgjigjur, duke shmangur kritikat ndaj punëdhënësit të kaluar.

Alsat

Continue Reading

Trending