Connect with us

Maqedoni

Nëse nuk respektohen masat, situata do të përkeqësohet edhe më tej

Published

on


Nëse vazhdojmë të sillemi kështu, skenari i zi nuk na shpëton. Këtë e ka deklaruar drejtoresha e Klinikës së Sëmundjeve Infektive, Milena Stevanoviq. Ajo, në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë”, thotë se shumë qytetarë fillojnë të besojnë se Covid-19 ekziston vetëm kur një i afërt përfundon në spital dhe kur jeta e tij është në rrezik. Ajo bëri thirrje që situata të merret seriozisht dhe të ndërmerren masa për të mbrojtur nga bartja e virusit.

“Sigurisht, nëse vazhdojmë të sillemi kështu, skenari i zi nga çdo kategori nuk do të na shpëtojë, duhet ta përmirësojmë sjelljen dhe të folurit në mënyrë që këto skenare të errëta të mos ndodhin. Dhe me të vërtetë, kjo është përsëritur kaq shumë herë në të gjitha nivelet e ndryshme, në drejtim të arritjes së të gjitha synimeve të ndryshme për zbatimin e këtyre rekomandimeve dhe informacioneve- deklaroi Milena Stevanoviq- drejtore e Klinikës.

Pas numrit rekord të infektuarve në baza ditore prej gati gjashtëqind një ditë më parë, qytetarët me të cilët biseduam po shqetësohen gjithnjë e më shumë për shëndetin e tyre.

“Ka vend për shqetësim.”

 “Jam i shqetësuar, por më kot. Njerëzit nuk mbrohen.”

“Më shqetëson fakti se nuk shoh të ardhme në të cilën dikush do të respektojë diçka që është e ligjshme.”

“Duke pasur parasysh se çfarë lloj njerëzish jemi dhe sa e zhvilluar është vetëdija jonë, asgjë nuk më habit”.

Sipas statistikave, rritja e të sapo infektuarve gjatë kësaj periudhe është kryesisht në grupmoshën prej 30 deri në 39 vjeç. Sipas Dr. Stevanoviç, kjo është për shkak se shumë qytetarë në atë moshë janë më aktivët, lëvizin më shumë, vihen në rrezik dhe nuk i kushtojnë vëmendje. Disa prej tyre besojnë se edhe nëse infektohen, nuk do të kenë pasoja serioze, por Stevanoviç thotë se praktika tregon se nuk ndodh gjithmonë kështu.

Ndërsa autoritetet shëndetësore bëjnë thirrje për respektimin e masave dhe paralajmërojnë masa të reja, deputeti në pension Amdi Bajram ka gjetur një mënyrë për të shmangur ndalimet dhe kufizimet e brendshme. Ai i organizoi dasmë mbesës së tij në një anije në Stamboll, Bosfor. Atje nuk ka kufizime dhe në dasmë morën pjesë rreth 600 të ftuar, më shumë se gjysma nga Maqedonia.

Alsat

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending