Connect with us

Entertainment

Nepal, një i vdekur nga tërmeti me magnitudë 5,9

Published

on

Një person ka humbur jetën sipas përcaktimeve të para në një tërmet me magnitudë 5,9 shkallë që ndodhi në rrethin Bajura të provincës Sudurpashchim të Nepalit.

Udhëheqësi i Bajura-s, Puskar Khadka, njoftoi se ka ndodhur një tërmet me magnitudë 5,9 në Bajura mbrëmë.

Khadka theksoi se sipas përcaktimeve të para, një person ka vdekur nga tërmeti dhe disa persona janë lënduar.

Duke thënë se ndihma emergjente dhe ekipet e policisë u dërguan në rajonin 400 kilometra në veriperëndim të kryeqytetit Kathmandu, Khadka deklaroi se disa hambarë dhe ferma mbetën nën tokë nga tërmeti.

Khadka theksoi se nga disa fshatra ende nuk mund të merret lajm dhe efekti i tërmetit nuk dihet qartë.

Tërmetet ndodhin shpesh në rajon, ku gjenden malet më të larta në botë.