Connect with us

Maqedoni

Ndotja dhe era e keqe “helmojnë” shkupin, qytetarët kërkojnë zgjidhje

Published

on


Shkupi përsëri me ajër të ndotur. Tani për tani jo shumë, por tashmë mund të shihet në disa pjesë të qytetit. Qytetarët presin masa konkrete nga Ministria e Mjedisit dhe Qeveria.

“Është i ndotur, por gjithashtu ka erë të keqe. Kjo është situata në Shkup, kur arrin kulmin ndotja e ajrit. Rekomandohet të mos dilni nga shtëpia, dhe hapësirat të mos ajrosen shpesh. Sidoqoftë, nëse keni nevojë të dilni nga shtëpia, merrni një maskë për t’u mbrojtur nga grimcat PM në ajër”.

Pamje e tmerrshme në Shkup. Kështu duket qyteti kur stacionet matëse tregojnë nivel të lartë të ndotjes së ajrit. Shkupjanët mbrëmë u ngufatën në mjegull dhe smog. Rrugët ishin gjysmë të zbrazura. Lëvizje thuajse nuk kishte aspak. Qeveria e cila u zotua se do të sigurojë ajër të pastër, deri në përmbylljen e kronikës nuk u përgjigj se cilat masa urgjente do t’i ndërmarr kundër ndotjes së ajrit. Qytetarët, të pakënaqur thonë se ndotja më e madhe do të vijë tek në vijim.

“Ka mjegull, të zihet fryma! Sidomos njerëzit që kanë bronkit, s’kanë gjasa për jetë. Kjo është e tmerrshme! A nuk premtoi kryeministri se do e pastrojë ajrin, ku është tani ta pastrojë? Le ta pastrojë. Tmerr, ajri është shumë i ndotur”.

“Mund ta mbajmë maskën për ndotje. Çfarë ndjeni? Asgjë, thjesht ashtu ndjej, kjo nuk zgjidhet për një ditë. Do të ishte më mirë të jetë më pastër”.

“Asnjëherë s’kemi pasur fyt të thatë. Natën flemë, por tani në mbrëmje kollitemi sepse fyti është i thatë, patjetër duhet të pishë ujë. Nuk e di, më herët ishte më mirë”.

“Vitin e kaluar kishte më shumë ndotje- Tani? Nuk e ndjej ende”.

Tipike për Shkupin, mjegull edhe këtë sezon më shumë ka në metropol. Shumë lagje të Shkupit nuk shihen nga Vodno, për shkak të mjegullës dhe tymit. Shkupi është i ndotur edhe gjatë ditës edhe pse sezoni i ngrohjes ka nisur para 11 ditëve.

Igor Stefanovski

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending