Connect with us

Showbiz

Ndërron jetë ylli i “Godzilla”, Akira Takarada

Published

on

Aktori japonez Akira Takarada, ylli i filmit origjinal të vitit 1954 “Godzilla”, ka vdekur në moshën 87-vjeçare.

Asnjë shkak apo datë e vdekjes nuk u dha nga Toho Studios, e cila e realizoi atë film dhe njoftoi vdekjen e tij.

Takarada luajti si Hideto Ogata në “Godzilla”, një marinar.

Akira Takarada (Foto: Bobby Bank/WireImage)

Toho shkroi për vdekjen e tij në llogarinë zyrtare në Twitter për filmin. “Jemi të pikëlluar kur dëgjuam për vdekjen e Akira Takarada. Le të vazhdojë kujtimi i tij të frymëzojë jetën e shumë fansave të Godzilla”.

Takarada u shfaq në rieditimin amerikan të vitit 1956, “Godzilla, King of the Monsters”, me Raymond Burr. Ai ishte pjesë e serialit në vazhdim “Godzilla”, duke Akira u kthye në serialin “Godzilla” në 1992 me serialin e përditësuar “Godzilla vs. Mothra”, më pas bëri paraqitjen e tij të fundit në seri në “Godzilla: Final Wars” në 2004.

Akira Takarada luajti si Hideto Ogata në “Godzilla” (Foto: Getty Images)

Ai ishte përfshirë edhe në filma të tjerë si: “Invasion of the Astro Monster” në 1965 dhe “Eibrah, Horror of the Deep” në vitin 1966.

Përveç karrierës së tij në film, i ndjeri ka qenë i përfshirë edhe në produksione skenike e punë të tjera. /Telegrafi/

Akira Takarada (Foto: Getty Images)