Connect with us

Sport

Nadal deklason Gjokoviqin, që zgjëron epërsinë në “ATP”?! – SHKUPI

Published

on

Rafael Nadal deklasoi Novak GJokoviqin në finale të “Roland Garrosin”, mirëpo tenisti serb zgjëroi epërsinë në kreun e listës “ATP”. Nadal arriti që të mbrojë pikët e arkëtuar të sezonit të kaluara me triumfin në finale, ndërsa Gjokoviqi shtoi 480 pikë, pasi që vitin e kaluar u eliminua në çerekfinales.

– Advertisment –

Gjokoviqi nisi javën e 290 në kreun e listës ATP dhe pa marë parasysh se çka ndodh, ai do të qëndtojë në këtë pozitë deri në fund të këtij vit, duke pretenduar që deri në muajin mars të vitit 2021 të parakalojë rekordin e Federerit me 310 javë në vendin e parë në listën e ATP-së.

Kërcim më të lartë në ATP ka bërë gjysmëfinalist i turneut në Paris, Diego Shvarzman, pasi që u ndal në vendin e 8-të, që është hera e parë që qëndron në Top 10-shin e ATP-së. Njëjtë si edhe Shvarzmani është edhe rusi Andrej Rublov, që u ndal në çerekfinale të Roland Garrosit nga Stefanos Cicipas.

LISTA ATP

  1. Novak Gjokoviq             11.740
  2. Rafael Nadal                   9.850
  3. Dominik Tiem                  9.125
  4. Roxher Federer               6.630
  5. Stefanos Cicipas             5.925
  6. Danil Medvedev              5.890
  7. Aleksandar Zverev          4.650
  8. Diego Shvarzman           3.180
  9. Mateo Beretini                3.075
  10. Andrej Rublov                2.974

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending