Connect with us

Shendetsi

Mjeti i ri i bazuar në inteligjencën artificiale zbulon sulmin në tru për vetëm katër minuta

Published

on

Studiuesit nga Houston Methodist Hospital dhe Penn State University kanë zhvilluar një mjet që përdor inteligjencën artificiale për të diagnostikuar një sulm në tru duke analizuar anomalitë në lëvizjet muskulore dhe aftësinë e të folurit të një pacienti, me saktësinë e një mjeku të dhomës së urgjencës

Mjeti i ri bazohet në inteligjencën artificiale që kërkon vetëm një telefon të zgjuar për identifikimin e një sulmi në tru brenda katër minutash.

“Mjekët duhet të përdorin përvojën e tyre për të përcaktuar në cilën fazë duhet të dërgohet një pacient për një skanim CT. Ne jemi duke u përpjekur të simulojmë ose të imitojmë këtë proces duke përdorur qasjen tonë të të mësuarit në inteligjencën artificiale”, tha James Wang, autori përkatës i studimit, në një deklaratë.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sulmet në tru janë shkaku i tretë kryesor i aftësisë së kufizuar dhe shkaku i dytë kryesor i vdekjeve në të gjithë botën. Sulmi në tru është dëmtimi i trurit për shkak të ndërprerjes së furnizimit me gjak.

Pengesa mund të jetë për shkak të një këputjeje ose një bllokimi në një arterie që mbart gjak në tru. Simptomat më të zakonshme të një sulmi në tru janë telashet në të folur, aftësitë njohëse, mpirja e fytyrës dhe gjymtyrëve, si dhe paralizën.

“Kur një pacient përjeton simptoma të një goditje në tru, çdo minutë llogaritet. Por kur bëhet fjalë për diagnostikimin e një goditje në tru, mjekët e dhomave të urgjencës kanë mundësi të kufizuara: dërgoni pacientin për skanime të bazuara në radioaktivitet shpesh të shtrenjta dhe që marrin kohë ose telefononi një neurolog – një specialist i cili mund të mos jetë menjëherë i disponueshëm – për të kryer teste diagnostike klinike”, tha Wang.

Qasja e re e përdorur nga ekipi është e para për të ekzaminuar shfaqjen e goditjes në pacientët e dhomës së urgjencës që dyshohet të kenë një goditje në tru duke përdorur analizën kompjuterike të lëvizjes së fytyrës dhe përpunimin e gjuhës natyrore për të zbuluar parregullsi në zërin ose fytyrën e një pacienti, të tilla si ngatërrimi i fjalës ose rënie të faqes.

Për të trajnuar modelin kompjuterik, u krijua nga autorët një set i të dhënave nga mbi 80 pacientë që pësuan simptoma të goditjes në Spitalin Houston Methodist në Teksas.

Secilit prej këtyre pacientëve iu kërkua t’i nënshtrohej një testi për analizën e të folurit dhe komunikimit njohës të tyre ndërsa po regjistrohej duke përdorur një iPhone.

Kur u testua modeli i bazuar në të dhënat e Houston Methodist, ekipi zbuloi se ai arriti një saktësi prej 79 për qind – e cila është pak a shumë e njëjtë me diagnozën e bërë nga mjekët e urgjencës, të cilët mbështeten në teste shtesë siç janë skanimet me CT.

Sidoqoftë, modeli mund të ndihmojë në ruajtjen e një kohe vendimtare në diagnostikimin e një goditje në tru, me aftësinë për të vlerësuar gjendjen e një pacienti në rreth katër minuta.

Gjetjet e studimit mund të ndihmojnë mjekët e dhomave të urgjencës për të diagnostikuar dhe më e rëndësishmja të vendosin për kursin tjetër jetësor të veprimit që kërkon gjendja e pacientit.

“Ka miliona neurone që vdesin çdo minutë gjatë një goditje në tru. Studimet sugjerojnë që në shumicën e goditjeve, me simptoma të lehta deri të moderuara, një diagnozë mund të vonohet me orë dhe deri atëherë pacienti mund të mos jetë i kualifikuar për trajtimet më të mira të mundshme “, tha Volpi.

Volpi gjithashtu mendoi se pavarësisht nga prania e terapive më të fundit, ilaçeve dhe procedurave për goditje në tru, aspekti diagnostikues është mjaft “primitiv” dhe “i pasaktë”.

“Nëse ne mund të përmirësojmë diagnostikimin në pjesën e përparme, atëherë ne mund t’i ekspozojmë më mirë pacientët e duhur ndaj rreziqeve të duhura dhe të mos humbasim pacientë që potencialisht do të përfitonin,” tha ai.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending