Connect with us

Bota

Ministri gjerman i Ekonomisë: Bllokimi nuk do të shkaktojë recesion – Alsat

Published

on

Ministri gjerman i Ekonomisë, Peter Altmaier deklaroi se ishte relativisht i sigurt se vendi nuk do të hynte në recesion për shkak të një bllokimi të dytë, i cili do të hyjë në fuqi më vonë këtë javë.

“Jam relativisht i sigurt që nuk do të përjetojmë një recesion si ai që ndodhi në pranverë”, theksoi Altmaier për transmetuesin ”Deutschlandfunk”.

Prodhimi i Brendshëm Bruto i Gjermanisë (PBB) ra 9.8% në tremujorin e dytë në kulmin e valës së parë të pandemisë globale, por u rrit përsëri 8.5% në tremujorin e tretë.

Gjermania do të mbyllë të gjitha dyqanet thelbësore gjatë ditëve të ardhshme me disa javë që mbulojnë periudhën e festave të Krishtlindjeve. Masat do të hyjnë në fuqi nga e mërkura 16 dhjetor dhe do të zgjasin deri më 10 janar.

Këto gjithashtu përfshijnë kufizime të konsiderueshme të vendosura në shkolla dhe kopshte, me shumicën e objekteve ose të mbyllura ose të funksionojnë vetëm në një masë të kufizuar.

Një bllokim i pjesshëm në Gjermani që ka mbyllur baret, restorantet dhe ambientet e kohës së lirë që nga fillimi i nëntorit, ndërsa mbajti dyqanet dhe shkollat ​​hapur, u konsiderua gjerësisht i pamjaftueshëm për të përmbajtur pandeminë.