Connect with us

Maqedoni

Mickoski: S’e pranojmë, nëse Dellçevi shpallet bullgar

Published

on


Nëse Qeveria pranon marrëveshje në të cilën Goce Dellçev njihet si maqedonas në kuptimin rajonal për shkak se është lindur në territorin e Maqedonisë, dhe bullgar me përkatësi etnike, dhe nëse gjuha maqedonase njihet si formë linguistike e bullgarishtes, kjo nënkupton asimilim të nacionalitetit maqedonas, thotë kreu i opozitës Hristijan Mickoski.

Nëse kjo qeveri mafioze në krye me Zaevin sjell një vendim të tillë, qeveria e ardhshme e drejtuar nga VMRO-DPMNE-ja, atë vendim menjëherë do ta shfuqizojë dhe asnjëherë më tej nuk do ta respektojë. Kjo le të thuhet dhe le të shkruhet, të mos dalë pastaj që s’e kemi thënë dhe që s’ju kemi paralajmëruar”-tha Hristijan Mickoski, Kryetar i VMRO-DPMNE

Me protestë me automobila, opozitarja shënoi ditën e VMRO-së në rrugët e Shkupit dhe Shtipit. Mickoski ju drejtua Bullgarisë me porosinë se nuk ju duhet një fqinj i asimiluar dhe poshtëruar, kurse BE-së i kërkoi fillimin e negociatave pa kushte.

 Koha e duhur është që Evropa tani menjëherë t’ia kthejë këtij populli, pa kushte, pa shantazhe, të ardhmen evropiane. Evropa është ajo që e ka në duar të ardhmen e këtij populli dhe të këtij vendi. Pavarësisht impotencës politike të Zaevit dhe paaftësisë që të njihet momenti strategjik. Bashkimi Evropian, pa kushtëzime duhet menjëherë të fillojë negociatat me Maqedoninë”-pohoi Hristijan Mickoski, Kryetar i VMRO-DPMNE.

Ndërkohë në Sofje një ditë më parë në vizitë zyrtare qëndroi ish kryeministri dhe kryetari i parë i VMRO-DPMNE-së, Lupço Georgievski. Pas takimit me ministren e Jashtme bullgare Ekaterina Zaharieva, kreu i VMRO-së-Popullore e cila aktualisht është në koalicion me LSDM-në, Georgievski, në intervistë për agjencinë bullgare të mediave BGNES, deklaroi se nga pala bullgare askush s’është i interesuar për ndryshimin e Kushtetutës tonë dhe për një marrëveshje të re.

Këtë personalisht e dëgjova nga politikanët bullgar. Sofja dëshiron zbatimin e marrëveshjes së vitit 2017 dhe rezultate konkrete nga puna e Komitetit të përzier për çështje historike. Maqedonasit duhet të dinë për vrasjet dhe terrorin pas vitit 1945. Në vendin tonë s’është normale të ketë rrugë të emëruara sipas njerëzve që kanë vrarë maqedonas”-tha Lupço Georgievski, ish kryeministër.

Marrëdhëniet mes Shkupit dhe Sofjes u vendosën në qendër të vëmendjes gjatë muajve të fundit, pasi politikanë bullgarë kushtëzuan procesin e integrimit të Maqedonisë së Veriut në BE.

Fatlume Dervishi

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending