Connect with us

Shendetsi

Mickoski: Nuk e dimë nëse negociohet për integrim apo asimilim

Published

on

Këto janë momente historike për popullin tonë, janë momente kur vendoset për ne dhe për të ardhmen tonë, tha kreu i VMRO-DPMNE-së në protestën e sotme para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë.

“Më vjen keq që në vend që të flasim për një arsim më kualitativ, për një sistem më të mirë shëndetësorë, ne sot flasim për diçka elementare që është e drejta e vet përcaktimit. Për fat të keq këto politika të qeverisë së Zoran Zaevit na sollën deri këtu që nuk e dimë nëse diskutohet për integrim apo asimilim”, tha Mickoski duke iu bërë thirrje qytetarëve që edhe nesër të bllokojnë Qeverinë dhe Ministrinë e Jashtme.

“Asnjë Memorandum, Aneks, apo Marrëveshje të re, VMRO-ja nuk do ta mbështes nëse shkelet identiteti jonë”, tha Mickoski dhe njëherit kërkoi që të mos politizohen dhe partizohen këto protesta. Ai edhe njëherë bëri thirrje që të kundërshtohen këto politika të Zaevit dhe LSDM-së.