Connect with us

Maqedoni

Mësimi online “zhduku” kompjuterët e lirë

Published

on


Në prag të vitit të ri shkollor nxënësit nxitojnë të blejnë një pajisje elektronike për mësim on-line. Por, raftet e dyqaneve janë boshatisur prej kur se u vendos që mësimi me prezencë fizike do të zhvillohet vetëm deri në klasën e tretë. Prindërit thonë se e kanë vështirë të sigurojnë për secilin fëmijë laptop apo tablet.

“Shumë të shtrenjtë, por edhe vështirë të gjenden. Më duhet patjetër të ju blej me këste.”

Si nxënësit ashtu edhe studentët thonë se për të blerë një pajisje elektronike duhet të punojnë në ndërkohë privat që të sigurojnë para të mjaftueshme. Fatriu sapo nënshkroi një faturë të lartë.

 Po on linë do të studiojmë prandaj ka disa ditë që kërkojmë një laptop por nuk kemi pasur mundësi të blejmë më të shtrenjtë. Po ka qenë vështirë ka dy javë që e kërkoj dhe e pres, sot kur më than se ky produkt gjendet këtu erdha menjëherë. Madje do të nisem drejtë në punë se jam kamarier”-tha Fatri Emrullai, student.

“Realisht, më vështirë e kanë njerëzit që nuk kanë mjete të mjaftueshme financiare, por shpresojmë që të ketë ndihmë shtesë nga shteti në mënyrë që të gjithë në shtëpitë e tyre të kenë IT pajise”, pohon një nxënës.

Nga shoqëritë afariste thonë se gjatë shtatorit kërkesa për laptopë, tabletë apo kompjuterë ka arritur majat. Disa prej tyre sqarojnë klientët se nuk janë rritur çmimet e produkteve, por në dispozicion kanë mbetur vetëm ata më të shtrenjtit. Ky afarist thotë se mungesa është në gjithë tregun global.

 Vështirë të gjenden për momentin sepse vështirë arrin malli. Për shkak të rritjes së kërkesës shumë më herët nisën njerëzit të blejnë nuk ka pritur të vij 1 tetori dhe fillimi i mësimit, por blenë para një muaji. Kështu që priten furnizimet e reja të vijnë që të shërbejmë të gjithë klientët pa problem”-tha Aleksandar Vasev, afarsit.

Situata epidemiologjike me pandeminë ka bërë që fillim viti i ri shkollorë nxënësit t’i gjej nëpër dyqanet për pajisje të teknologjive elektronike dhe jo nëpër libraritë për të blerë libra dhe fletore.

Adnan Qaili

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending