Connect with us

Maqedoni

Mësimi nga distanca, me probleme të shumta

Published

on


Dy javët e para të shkollës u shoqëruan me probleme të ndryshme, posaçërisht kur bëhet fjalë për mësimin nga distanca. Nxënësit e shkollave  fillore kanë vërejte të shumta, ankohen për mungesë për mos realizimin e plotë të orarit shkollor.

 “Më mirë do të ishte të ishim në shkollë. Shumë më lehtë do ta kishim kuptuar mësimin. Keni ndonjë orë që keni humbur deri tash? Po. Në çfarë lënde? Sport zgjedhor dhe fizikë”.

 “Ora fillon prej në ora 13 dhe mbaron në 17 e 30. A po i mbani të gjitha orët? Jo. Në fizikë, muzikë dhe matematikë. A ju kanë tregu që do të mungojnë, apo i keni prit edhe nuk janë paraqit? I kemi prit edhe nuk janë paraqit”.

Përveç mungesës së mësimdhënësve, nxënësit e shkollave të mesme, sidomos ato profesionale ankohen se kanë vështirësi edhe me lëndët profesionale. Madje, ata druajnë se nuk do vlerësohen sa duhet gjatë notimit në shkollë.

“Kirurgjia, infektologjia, këto janë pak më të rënda se jemi fillimi i mësimit me këto lëndë edhe nuk jemi të adaptuar me platformën. Tash jemi online me pyetje dhe me mësime por kur do të na pyesin me nota do të jemi në shkollë, do ta kemi më vështirë”

 “Po ja nisi prej vetes, nuk është që ka me pas rezultat të mirë, mungesa e profesorëve po na e vështirëson shumë mësimin”.

Edhe prindërit shqetësohen për fatin e fëmijëve. Thonë se po humbin shumë nga mësimi.

“Me detyra, me mësime janë shumë dobët, rrjeti po ndërpritet edhe po bie, fëmijët po mbesin pa mësim, nuk po i kuptojnë. Kanë me humb shumë, nëse vazhdon kështu shumë kanë me humb, shumë”.

“Për dikë është shumë lehtë, për ata që nuk kanë kompjuter është shumë vështirë. Ata që nuk kanë kompjuter dhe nuk mësojnë onlne do të mbeten analfabet”.

Pavarësisht ankesave, nga Ministria e Arsimit thanë se në dy javët e para të vitit shkollor numri i nxënësve që ndjekin mësimin nga distanca është rreth 87 %.

 

Melihate Rustemi                      

Maqedoni

404 raste të reja dhe 14 viktima nga Kovid-19

Published

on


Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit (23/24.10.2020) nga 1524 teste të kryera ka regjistruar gjithsejtë 404 raste të reja të të infektuarve me Kovid-19 dhe atë në Shkup-172, Kumanovë-15, Dibër-14, Shtip-8, Prilep-25, Strugë-4, Veles-6, Manastir-4, Ohër-11, Kavadar-5, Gostivar-20, Gjevgjeli-9, Strumic-29, Kriva Pallankë-2, Koçan-18, Probishtip-3, Berovë-6, Vinicë-2, Delçevë-4, Sveti Nikollë-2, Kërçovë-3, Resnjë-2 dhe Negonitë-9. Ndërkohë betejën e kanë humbur 14 pacientë. ndërsa Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar 182 pacient të shëruar.

 

Continue Reading

Maqedoni

Ndotja e ajrit merr hov, djegia e deponive nuk ndalon

Published

on


Erë e fortë e djegieve nën qiell të hapur. Tymi që ngrihet nga deponia e egër dhe humbet në mjegulla, është në hyrje të fshatit Grushinë, në komunën e Haraçinës. Mbeturina ndërtimore, plastika, kuti kartoni janë vetëm pjesë e asaj që hidhet dhe digjet këtu. Gjatë paradites, kur ekipi i televizionit Alsat M doli në vendngjarje, aktiviteti në fshat ishte i dobët. Kaluan disa makina, njëra prej të cilave ndaloi dhe shkarkoi mbeturinat nga makina.

Disa metra më poshtë, katër punëtorë po përgatiteshin të punonin në tokën pjellore pranë deponisë. Nuk deshën të flisnin para kamerës, por thanë se kjo pamje është e pranishme tash 5 vjet. Grushina është larg vetëm 20 km nga qendra e Shkupit. Ndërsa sezoni i ndotjes së lartë të ajrit në kryeqytet ka filluar dje. Nevena Georgievska nga Koalicioni 02, thotë se edhe këtë vit do të ketë periudha me ndotje të madhe të ajrit si më parë. Por kjo do jetë më e rrezikshme për shkak të Korona virusit.

E gjitha varet nga moti, çfarë na ka ndodhur në vitet e kaluara, edhe këtë vit do të jetë njëjtë. Përndryshe, ajo që ne shohim si ndotje kryesisht janë grimca PM10, për shkak të sezonit të ngrohjes, por edhe verës ka pasur ndotje sidomos me grimcat PM 2.5 gjatë natës. Këto janë grimca që hyjnë në trupin tonë dhe shkaktojnë një numër sëmundjesh të tjera. Ato sëmundje, si grupe rreziku që përkeqësojnë situatën, vetë koronavirusi përkeqëson situatën te pacientët. Dimri i ardhshëm, për të mos bëj panik, do të jetë shumë më i frikshëm se të tjerët – deklaroi Nevena Georgievska – iniciativa 02.

Sipas Georgievskës, buxheti është shumë i vogël për të zgjidhur një problem kaq të madh. Si dje ashtu edhe sot, shumica e stacioneve matëse në komunat e Shkupit janë me ngjyrë portokalli, duke alarmuar për grimcat e larta PM10 në ajër.

Alsat

Continue Reading

Maqedoni

Kovid-19, Filipçe: Vala e fundit ka rënduar punën në laboratorët e testimit

Published

on


Do të shtohen kapacitetet e laboratorëve për testim për virus korona. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka thënë se vala e fundit e të prekurve me virusin korona ka rënduar punën në laboratorët e testimit. Prandaj, siç është shprehur ai, po punohet në gjetjen e një zgjidhje për terminë të rinj. Për ktë qëllim, këtë fundjavë të gjithë laboratorët do të punojnë me kapacitet të plotë për të arritur përpunimin e testeve dhe hapjen e terminëve të reja në fillim të javës së ardhshme.

Do të sigurojmë numër shtesë të terminëve përmes sistemit “Termini im”, është diçka që po punohet gjatë fundjavës. Gjithashtu, po përpiqemi që sa më shpejt të arrijmë te testet e shpejta. Një pjesë e procedurës tashmë ka përfunduar, vijon faza e dytë. Besoj që kjo shumë do të lehtësoj qasjen për tu testuar – u shpreh Venko Filipçe, ministër i Shëndetësisë.

Rritja e numrit të të infektuarve me Covid 19 ka bërë që edhe spitalet e tjera në vend përkohësisht të shndërrohen në spitale Covid. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe shtoi se në spitalet në Manastir, Prilep dhe Ohër tashmë pacientët me virusin korona janë shtrirë në repartet interne. Filipçe tha se Maqedonia po përgatitet për çdo lloj skenari të mundshëm, madje edhe shkëmbimin e kuadrit dhe të pacientëve, siç kanë bërë vendet evropiane.

Mund të ballafaqohemi edhe me skenarë kur kuadër tjetër do të punojë vetëm me pacientë me Covid. Kjo është diçka që ndodhë gjithkund në Evropë, madje, në këto vende bëjnë edhe shkëmbime të pacientëve nga vendet fqinje. Shpresoj që nuk do të ndodhë një skenar i tillë, por ne po përgatitemi edhe për momente të tilla – tha Venko Filipçe, ministër i Shëndetësisë.

Një ditë më parë autoritetet njoftuar se punojnë në gjetjen e një zgjidhje për shtimin e kapaciteteve spitalore meqë shumë prej atyre ekzistues tashmë janë stërmbushur. Në spital pranohen vetëm rastet me pasqyrë më të rëndë klinike kurse mjekëve amë u bëhet thirrje që të ndjekin me kujdes trajtimin e pacientëve që janë në shtëpi. Shtimi i numrit të të prekurve ka rritur edhe kërkesat për testime. Gjatë ditëve të fundit ka pasur mjaftë reagime për mungesën e terminëve për testim.

Melihate Rustemi

Continue Reading

Trending