Connect with us

Showbiz

Me veshje gjysmë transparente në kopertinën e “Attitude”, Dua diskuton për sfidtat me të cilat përballen komuniteti LGBTI

Published

on

Dua Lipa pozoi në kopertinën e numrit të dhjetorit të revistës “Attitude” në të cilën ajo diskuton ‘sfidat zemërthyer’ në komunitetin LGBTI dhe misogjininë në industrinë e muzikës.

Veshur me një korse gjysmë të tejdukshme për pamjen e saj të fortë dhe të ashpër, Dua, 25 vjeçe, preku sfidat me të cilat përballen të rinjtë e komunitetit LGBTI në pandeminë kur detyrohen të bllokohen me familje trans/homo/biobobike.

Ajo tha: “Më thyhet vërtet zemra. Është e vështirë të thuash me fjalë se si kjo më bën të ndihem, dikush nuk është në gjendje të vazhdojë me jetën e tij për shkak të asaj që po ndodh rreth tyre”, shkruan DailyMail.

“Kjo e bën të vështirë tretjen. Unë vetëm mund të imagjinoj se si duhet të ndihet kjo. Të jem në gjendje të përdor platformën time për të përhapur ndërgjegjësimin, për të treguar mbështetje, për të folur për të, për t’i bërë njerëzit të ndjehen të parë, të dëgjuar dhe të sigurt, [për] të komunikuar dhe përpiqen të bëj pjesën time sa më shumë që të mundem … Unë e shoh atë si detyrën time”.

Ndërsa Dua nuk ka frikë të eksperimentojë me stilin e saj, ajo është më e lumtur duke e bërë atë me kushtet e saj dhe diskutoi për mitogjininë në industrinë e muzikës.

Ajo tha: “Ju jeni në një klip dhe regjisori ju thotë: ‘Unë patjetër mendoj se duhet të vishni një fund’ – sepse dikush dëshiron të shohë, e di, yllin pop të Mbretërisë së Bashkuar me një veshje të lezetshme”.

“Dhe reagimi im më pas është si: ‘Epo, unë do të vesh pantallona sepse jam duke ngrirë. Unë di të qëndroj në tokë”, tha ajo.

“Ka të gjitha këto gjëra të vogla, por unë mendoj se ky është ndoshta vendi ku po gabojmë. Për kaq shumë kohë, ne jemi mësuar ta shtyjmë atë dhe të themi diçka që thjesht ta fikim dhe të jemi, sikur kjo nuk është një punë e madhe”.

“Unë gjithmonë kam qenë dikush që mund ta kontrolloj menjëherë [një person]. Nëse dikush po thotë diçka [me të cilën nuk jam dakord], Epo, unë nuk do ta bëj atë, unë do ta bëj këtë. Krijon ndoshta një energji të çuditshme, por është diçka që duhet thënë dhe adresuar”, thotë Dua.

Dua gjatë intervistës gjithashtu foli për përvojën e saj të bashkëpunuarit me një yll siç është Madonna, 62 vjeçe.

Ajo tha: “Unë i thashë menaxherit tim: “Unë e di që kjo është super çmenduri…a mendoni se mund ta zgjasim këngën dhe të shohim nëse Madonna po hyn në të?”

“Ai ishte, si: Më e keqja që ata mund të thonë është, jo. Kështu që le ta provojmë. Madonna u kthye tek ne dhe ajo ishte në ide, ajo e donte atë – dhe pastaj ajo më thirri në telefon – isha nervoze, por ajo ishte me të vërtetë e mirë”, thotë artistja shqiptare.

“Ne patëm një bisedë 20 minutëshe dhe folëm për këngën, folëm për burrat, folëm për gjithçka që po ndodhte në botë; protestat e njerëzve me ngjyrë po ndodhnin në Londër”.

“Sapo kisha shkuar te një protestë, dhe ajo po shkonte te një tjetër të nesërmen. E dini, kishte shumë për të folur, por ajo ishte argëtuese”, tha Dua teksa kujtoi takimin em Madonnën. /Telegrafi/