Connect with us

Sport

Maqedonia mund Kosovën dhe sfidon Gjeorgjinë në finale – SHKUPI

Published

on

Gjuajtja e parë drejt portës ishte në minutën e 11, kur pas një rivënie nga këndi, Nuhiu drejtoi gjuajtjen me kokë, por në zonën dhe para portës së Maqedonisë intervenoi Visar Musliu, duke drejtuar topin në rivënie nga këndi.

– Advertisment –

Në minutën e 13-të, Egzon Bejtullai u ndëshkua më karton të verdhë , duke e nxitur edhe më shumë atmosferën e elektrizuar në terren.

Në minutën e 15-të një kundërsulm i shpejtë i Maqedonisë në të cilën morren pjesë pjesa më e madhe e ekipit, ndërsa në fundi Ristovski godet ashpër, ndërsa një mbrojtës i Kosovës, Kololli, e devijoi në portë për 1-0.

Në minutën e 18-të, Enis Bardhi godet nga 30 metra nga gjuajtja e lirë, por në vendin e duhur dhe në nivel të detyrës është portiere Muriçi.

Në minutën e 29 barazon rezultatin Kosova në 1-1. Hadergjonaj shfrytëzon një gabim trashanik të portierit Stole Dimitrevskit , që nuk e devijon topin me kohë dhe topi arrin deri te Hadergjonaj që shënon me një lobim perfekt nga 18 metra.

Maqedonia rikthen goditjen në aksionin e radhës, kur pas krosimit të Enis Bardhit, Darko Velkovski drejton topin me kokë në rrjetën e Kosovës për 2-1, duke mos lejuar asnjë mundësi që të intervenojë portieri Arijanet Muriçi.

Në minutën e 43, Nestorovski Brenda zonës godet, por tentimi i tij ishte i dobët dhe përfundon në duart e Muriçit.

Në fillim të pjesës së dytë, u lëndua Egzon Bejtullai, dhe në vend të tij në lojë inkuadrohet Kire Ristevski.

Në minutën e 53 Maqedonia shënoi golin e tretë, mirëpo në fund Pandevi ishte në pozitë jashtë loje, andaj me insistim të arbitrit anësor, u anulua goli për pozitë jashtë loje.

Në minutëne 58 Kololli u mundua që të bëj diç më tepër nga distanca, por tentimi I tij nga 18 metra shkoj mbi portën e Dimitrievskit.

Në minutn e 60-të Goran Pandev godet brenda 16 metrav, por Muriçi e ndal në këndin e poshtëm. Në vazhdim, pas riënies nga këndi, Alioski godet jashtë zonës, ndërsa topi devijohet nga mbrojtja kosovare jashtë portës.

Pas rivënies nga këndi, në aksion Velkoski dhe Nestorovski, por porteri Kosovar është në nivel të detyrës dhe ndalon këtë tentim.

Edhe një gol I Maqedonisë që anulohet për pozitë jashtë loje. Enis Bardhi ishte në rolin e asistuesit, ndërsa para vijës fundore u gjet Arian Ademi. Por sërisht ishte pozitë jashtë loje dhe arbitri kryesor reagoi me insistim të arbitrit anësor.

Ezgjan Alioski provon me të majtën e tij në minutën e 68-të, mirëpo tentimi i tij ndalet nga portieri Kosovar. I njëjti lojtarë ishte në pjesë e kundërsulmit dhe pas asistimit të Enis Bardhit u gjet në pozitë të volitshme, por në momentin e fundit u ndal nga mbrojtja e Kosovës.

Në minutën e 77-të godet Alioski, por në vendi e duhur është portieri Muriçi, ndërsa në vazhdim Pandev drejton topin mbi portë.

Në minutën e 86-të, Spirovski godet nga 25 metra dhe topi shkon skaj portës së Kosovës.

Një minutë më vonë , Alioski godet ashpër , ndërsa topi i devijuar kalon skaj portës.

Në kohën shtesë Aliti kishte rastin që barazojë rezultatin, por mbron Dimitrievski.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending