Connect with us

Sport

Magat: Sukesin e bëri Mesi, e jo Guardiola – SHKUPIMK

Published

on

Feliks Magat, ish-trajner i njohur në Bundesligë, aktualisht drejtor sportiv i Admira Vaker në Austri, i cili dha një intervistë për “Sport Bild”, injoroi Pep Guardiolën dhe vlerësoi shumë Lionel Mesin.

– Advertisment –

Ishte Messi ai që fitoi tituj, jo Guardiola. Pa Mesin, ky sistem kurrë nuk do të kishte funksionuar me kaq sukses për Guardiolën. Përndryshe, ai do të kishte fituar Ligën e Kampionëve me Bayernin ose Manchester City-n shumë kohë më parë. Ai fitoi vetëm falë Lionel Messit, i cili mund të ndryshojë një ndeshje nga hiçi”, – tha Magat.

Trajneri i mirënjohur gjerman shtoi se loja e ekipeve të Pep Guardiolës është “e mërzitshme”.

Kjo lloj loje funksionon vetëm nëse ke lojtarë teknikisht më të mirë se rivalët e tyre. Për spektatorin, të kesh topin dhe ta vërtitësh është thjesht e mërzitshme. Një ekip i nivelit të lartë nuk ka nevojë për atë,”- tha mes tjerash Magat.

Feliks Magat është tri herë kampion i Bundesligës si trajner (një herë me Volfsburgun dhe 2 herë me Bajernin).

Alsat