Connect with us

Entertainment

Lodhje trupore mund të vijojë për kohë të gjatë tek pacientët me Covid-19 – ALSAT-M

Published

on


Terri Wilder në vitin 2014 pati disa probleme shëndetësore ku më pas u diagnostifikua me një sëmundje të quajtur encefalomyelitis myalgjik, ose ndryshe sindroma e lodhjes kronike. Terri ishte në një gjendje neuroimune , ndjente lodhje dhe dhimbje.

Një sëmundje kronike mund të zgjasë për dekada. Wilder ka frikë se qindra njerëz që janë të infektuar me Covid-19 mund të kenë të njëjtat simptoma dhe të zhvillojnë të njëjtën sëmundje. Edhe ekspertët kanë të njëjtin shqetësim.

“Edhe pasi të shëroheni nga Covid-19, ka simptoma post-virale. Unë e di, sepse më kanë telefonuar shumë njerëz dhe flasin për shqetësimet e tyre”- tha Dr. Anthony Fauci, drejtor i i Institutit të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive.

“Është e jashtëzakonshme se sa njerëz kanë një sindromë postvirale që është shumë e ngjashme me sindromën e lodhjes kronike”- shtoi ai.

Shumë prej tyre sëmuren dhe mbeten të sëmurë. Prej më shumë se gjashtë muaj jemi në kontakt me koronavirusin dhe shumë prej personave të cilët janë infektuar me Covid-19 nuk po shërohen plotësisht raporton CNN.

Deri në 35% e atyre që janë diagnostifikuar me Covid-19 nuk ishin shëruar plotësisht , sipas një raporti të bërë në datën 24 korrik nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

35% raportuan lodhje dhe një në pesë të rrinj të moshës 18 deri 34 vjeç kishin raportuar se nuk janë shëruar plotësisht.

Një prej atyre që po luftojnë ende me koronavirusin është edhe Chris Cuomo, i cili ka ka rezultuar pozitiv me Covid-19 më datën 31 Mars. Ai u shpreh se encefalomyeliti myalgjik është arsyeja pse ai nuk e ka marrë veten plotësisht.

“Jam i lodhur dhe dua të fle. Unë kam një mjegull në tru e cila nuk do të largohet. Jam në fillimet e depresionit klinik. Njerëzit vazhdojnë të më thonë mos u trishto, unë nuk jam i trishtuar, jam i depresionuar”- u shpreh ai.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Vetura luksoze që askush nuk e dëshironte

Published

on

Ka kaluar saktësisht një çerek shekulli nga prezantimi i makinës së fundit të pasagjerëve të markës së famshme nfa Çekia.

Tatra është një emër me një histori të pasur që daton që nga shekulli i 19-të.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ky prodhues çek i makinave luksoze i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit gjerman, dhe më pas periudhës së pasluftës dhe autoriteteve komuniste, për t’iu nënshtruar përfundimisht gjatë tranzicionit në vitet 1990.

Sot është i njohur për prodhimin e kamionëve dhe automjeteve ushtarake.

Ky vit shënon një çerek shekulli që nga premiera e makinës së fundit të pasagjerëve që mban emërtimin Tatra. Ai është një model 700, bazuar në paraardhësin e tij, Tatra 613.

Kjo veturë është bërë për vetëm tre vjet, deri në vitin 1999, dhe në atë periudhë u prodhuan më pak se 100 kopje. Mundësohej nga një motor me benzinë ​​V8.

 

Continue Reading

Entertainment

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Published

on

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror.

Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u shpreh se ky insekt jeton vetëm në Bjeshkët e Nemuna, për të ka shkruar edhe mediumi i njohur për zbulime shkencore “Phys.org”.

Duke iu referuar publikimit në revistën prestigjioze “Boidiversity Data Journal”, kjo faqe ka shkruar se pas analizave molekulare dhe morfologjike ishte kuptuar se është specie në të cilën shkenca s’kishte pasur qasje më herët.

Continue Reading

Entertainment

Vullkani në Karaibe, ekspertët paralajmërojnë shpërthime të tjera

Published

on

Ishulli Karaibe i Shën Vincentit mund të shohë shpërthime të tjera vullkanike gjatë ditëve të ardhshme, kanë paralajmëruar ekspertët.

Vullkani La Soufrière shpërtheu për herë të parë të premten, duke mbuluar ishullin në një shtresë hiri dhe duke detyruar më shumë se 16 mijë banorë të evakuohen nga shtëpitë e tyre.

Shpërthimet më të vogla vazhduan gjatë fundjavës, duke shkaktuar ndërprerje të furnizimit me energji elektrike dhe ujë.

Zyrtarët e emergjencave e kanë përshkruar situatën si një “zonë beteje”, shkruan A2.

“Vullkani vazhdon të shpërthejë duke prodhuar sasi të bollshme të hirit”, tha Qendra e Kërkimit Sizmik të Universitetit të Indive Perëndimore. “Shpërthimet dhe rënia shoqëruese e hirit, me madhësi të ngjashme, ose më shumë, ka të ngjarë të vazhdojë edhe gjatë ditëve të ardhshme duke ndikuar në Shën Vincent dhe ishujt fqinjë,” paralajmëroi ai.

Continue Reading

Trending