Connect with us

Entertainment

Lidhje nga distanca, 4 elementë kyç për t’u ndjerë më afër se kurrë – ALSAT-M

Published

on


Kush tha që kilometrat janë problem? Lidhjet në distancë sigurisht kërkojnë durim, këmbëngulje dhe shumë pozitivitet, por nëse qëllimi është i mirë, s’do ta ndjeni fare, po fare peshën e largësisë.

-Besnikëria

Mund të mendoni se partneri/ja nuk do ta marrë vesh flirtin tuaj që kaloi cakun sepse jeni larg, por mendoni t’jua bëjnë ju një gjë të tillë. Besnikëria duhet të jetë dypalëshe.

-Komunikoni

Kur nuk mund të prekeni fizikisht, më e pakta që mund të bëni është të ruani kontaktin me njeri-tjetrin. Kohërat e sotme moderne na e lehtësojnë së tepërmi këtë gjë, telefonata deri në orët e para të mëngjesit, mesazhe, email, foto dhe pse jo një buqetë me lule për t’ja dërguar partneres suaj herë pas here.

-Lini pas xhelozinë.

Partneri/ja juaj mund të jetë duke takuar miq të rinj, por kjo nuk do të thotë se po ju tradhëton dhe xhelozia juaj duhet të shpërthejë. Në vend të kësaj ju filloni të dilni me miq të vjetër dhe rikthejuni hobit që kishit lënë në të shkuarën tuaj. Mos harroni t’i tregoni njeri-tjetrit se si e kaluat ditën, në fund të saj.

-Takohuni sa më shpesh që është e mundur.

Takimet e shpeshta janë si një lloj rigjenerimi i dashurisë. Mos anashkaloni asnjë mundësi që keni për t’u takuar bashkë. Edhe pse mund të qani kur të shihni njeri-tjetrin, mos u mërzisni, ata janë lot lumturie.

Burimi: Cosmopolitan

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Humbi gruan nga COVID-19, kolegët gjermanë ndihmojnë shqiptarin dhe foshnjën e porsalindur

Published

on

Një shqiptar i Kosovës i cili jeton në Gjermani humbi gruan e infektuar me Covid vetëm pak pas lindjes.

30 vjeçari pas humbjes së bashkëshortes u gjend i vetëm me një foshnjë të sapolindur por fati deshi që kolegët e tij në kompaninë Odenwäller nga Butterstadt të mos e braktisin dhe ti qëndrojnë sa më pranë për të kaluar këtë situatë të vështirë.

Kolegët kanë filluar një fushatë ndihme për babain e ri i mbetur i vetëm me djalin e tij të sapolindur.

Mediat gjermane bëjnë me dije se fatkeqësia për familjen shqiptare nisi pas infektimit të dy prindërve të foshnjës me Covid, ku gruaja ishte në muajin e 7 të shtatzanisë.

Përkeqësimi i gjendjes së nënës bëri që mjekët të ndërhyjnë dhe të sjellin në jetë foshnjën. Djali peshonte vetëm 980 gramë në lindje, dhe pas prerjes cezariane, nëna e re vihet në koma artificiale në mënyrë që ajo të vazhdojë të furnizohet me oksigjen.

Por, pavarësisht kujdesit të mirë mjekësor në Spitalin Universitar të Frankfurtit, gjendja e saj po përkeqësohej dukshëm duke humbur betejën.

Continue Reading

Entertainment

Vetura luksoze që askush nuk e dëshironte

Published

on

Ka kaluar saktësisht një çerek shekulli nga prezantimi i makinës së fundit të pasagjerëve të markës së famshme nfa Çekia.

Tatra është një emër me një histori të pasur që daton që nga shekulli i 19-të.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ky prodhues çek i makinave luksoze i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit gjerman, dhe më pas periudhës së pasluftës dhe autoriteteve komuniste, për t’iu nënshtruar përfundimisht gjatë tranzicionit në vitet 1990.

Sot është i njohur për prodhimin e kamionëve dhe automjeteve ushtarake.

Ky vit shënon një çerek shekulli që nga premiera e makinës së fundit të pasagjerëve që mban emërtimin Tatra. Ai është një model 700, bazuar në paraardhësin e tij, Tatra 613.

Kjo veturë është bërë për vetëm tre vjet, deri në vitin 1999, dhe në atë periudhë u prodhuan më pak se 100 kopje. Mundësohej nga një motor me benzinë ​​V8.

 

Continue Reading

Entertainment

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Published

on

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror.

Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u shpreh se ky insekt jeton vetëm në Bjeshkët e Nemuna, për të ka shkruar edhe mediumi i njohur për zbulime shkencore “Phys.org”.

Duke iu referuar publikimit në revistën prestigjioze “Boidiversity Data Journal”, kjo faqe ka shkruar se pas analizave molekulare dhe morfologjike ishte kuptuar se është specie në të cilën shkenca s’kishte pasur qasje më herët.

Continue Reading

Trending