Connect with us

Maqedoni

“Lidhja Ndërkombëtare”, Boki-13 kërkoi përjashtimin e gjykatëses – Alsat

Published

on

Boki 13 me akuza të reja, Gjykata Penale dhe gjykatësja që e gjykon janë politikisht të orientuar. Në sallën e gjyqit ai përsëriti akuzat, dyshon se çështja kundër tij është e motivuar politikisht. Në seancën e fundit për rastin Lidhja Ndërkombëtar, ai kërkoi përjashtimin e gjykatëses. Sot u informua se propozimi ishte refuzuar, kështu që kërkoi përsëri, gjykatësja të mos e gjykojë në këtë rast.

Dorëzoj kërkesë të re për shkak të dyshimit se gjykatësja është politikisht e orientuar dhe ka lidhje me kryetarin e kësaj gjykate, për të cilin e di se si është zgjedhur në këtë pozitë. Dyshoj se kjo është një çështje politike dhe se ky këshill gjykimi është i kontrolluar politikisht nga Kryeministri Zoran Zaev dhe të gjithë zyrtarët e tjerë të lartë – tha Boki 13.

Ish-deputetja e LSDM-së gjithashtu e akuzuar në rastin “Lidhja Ndërkombëtare” Remenski theksoi se nuk ka prova kundër saj. Ajo beson se është pjesë e aktakuzës për të fituar peshë politike dhe njoftoi edhe kallëzim penal kundër policive dhe prokurorëve të cilët, sipas saj, kryen bastisje të paligjshme në shtëpinë e saj dhe kanë marrë dokumente.

Do të ketë përgjegjësi penale për të gjithë të përfshirët në rastin e abuzimit të kompetencave të tyre dhe përveç kësaj do të sjell para gjykatës dokumentet që u morën nga shtëpia ime, për të cilat nuk kishte asnjë arsye për t’u marrë nga unë – tha Frosina Remenski, e pandehur.

Boki 13 akuzohet për mashtrim dhe pastrim parash. Dy nga ndihmësit e tij janë akuzuar për ndihmë dhe përkrahje, ndërsa Frosina Remenski po ndiqet penalisht për ndihmë dhe mashtrim. Babai i Bokit, Mile Jovanovski, gjithashtu është i akuzuar. Sipas prokurorisë, Boki me mashtrim ka nxjerrë rreth një milion euro nga biznesmenët Siljan Micevski dhe Adrijan Amzovski për ndërtimin e shtëpive të pretenduara të pleqve.

Bojan Stojanovski

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending