Connect with us

Entertainment

Lëkura artificiale që ndjen dhimbjen dhe prekjen – ALSAT-M

Published

on


Shkencëtarët në Singapor kanë zhvilluar “lëkurën elektronike” e cila është e aftë të ndjejë prekje, një risi që studiuesit besojnë se do të ndihmojë njerëzit me protezat artificiale të njohin objektet dhe të ndiejnë strukturën e tyre, madje edhe temperaturën dhe dhimbjen.

“Lëkura”, të cilën shkencëtarët e quajtën ACES, përbëhet nga deri në njëqind sensorë të vegjël dhe është madhësia e një centimetri katror.

Shkencëtarët nga Universiteti Kombëtar i Singaporit thonë se kjo pajisje mund të përpunojë informacionin më shpejt se sistemi nervor i njeriut dhe është i aftë të njohë 20 deri në 30 tekstura të ndryshme dhe mund të lexojë shkronjat Braille me më shumë se 90 për qind saktësi.

“Njerëzit duhet të” rrëshqasin “gishtin në një objekt për të ndier strukturën, por kjo lëkurë me vetëm një prekje mund të njohë një cilësi me forcë të ndryshme,” thotë udhëheqësi i ekipit Benjamin Tee, duke shtuar se algoritmet e inteligjencës artificiale lejojnë pajisjen të mësojë shpejt.

Demonstrimi tregoi se pajisja mund të kuptojë që topi që lehtëson stresin është i butë dhe përcakton që topi plastik është i vështirë.

“Kur e humbni ndjesinë e prekjes, ndjeheni të mpirë. Personat që veshin protezat e kanë këtë problem. Duke krijuar një version artificial të lëkurës për protezat e tyre, ata mund të ndiejnë përsëri nxehtësinë me duart e tyre dhe të ndjehen të butë ose sa vështirë po mbajnë në dorë”, tha Tee.

Ai shton se koncepti është rezultat i frymëzimit nga një skenë nga trilogjia ‘Star Wars’ në të cilën personazhi i Luke Skywalker humbet krahun e djathtë dhe fiton një robot me të cilin duket se është në gjendje të ndjejë prekjen.

“Teknologjia është ende në fazën eksperimentale, por ka interes të madh veçanërisht nga komuniteti mjekësor”, pohon Tee.

Ekipi i tij tashmë ka shpikur një lëkurë transparente që mund të rigjenerohet vetë kur griset dhe një material që lëshon dritë për pajisjet elektronike.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Rosa Mandarin shpallet sërish zogu më i bukur në botë

Published

on

Kjo është ajo që njihet si Rosa Mandarin, e shpallur tashmë rregullisht zogu më i bukur në botë, dhe është e thjeshtë të kuptosh përse.

Me ngjyrat e saj shokuese dhe format unike, ajo nuk ngjan me asnjë zog tjetër.

Origjina e tyre është Azia Lindore por tashmë janë përhapur në numra të konsiderueshem në Evropë e në Britani.

Ato janë sjellë nga Kina në shekullin e 20-të dhe kanë krijuar disa koloni të egra që kanë mbijetuar.

Siç mund të shihni ngjyrat mahnitëse në fotot, sqepi i tyre është i kuq, kanë një gjysmëhënë të bardhë mbi sytë, fytyrë dhe “mustaqe” ngjyrë portokalli.

Gjoksi i tyre është i purpurt me ngjyrë të bronztë në anët e tij. Kurizi i tyre është blu me dy “vela” portokalli më poshtë.

Por vetëm mashkulli i kësaj specieje ka ngjyrat e shkëlqyeshme, pasi siç shihet femra është e gjitha në një ngjyrë të zakonshme gri me gjoksin me pika të bardha.
Një prej tyre është pikasur dikur edhe në Kanada, dhe menjëherë u bë e famshme ne rrjet si një fenomen i rrallë.

Këto pata mahnitëse nuk kanë predatorë natyralë në perëndim. Ajo jetojnë e shumohen në zonat shkurrore pranë lumenjve.

Hanë bimë e fara por nganjëherë dhe ndonjë kërrmill që u del përpara apo peshq të vegjël, në varësi të sezonit. Deri tani ato nuk janë listuar si të rrezikuara.

Continue Reading

Entertainment

Brenda vilës më të shtrenjtë në Britaninë e Madhe

Published

on

Prona më e shtrenjtë në Britaninë e Madhe ka dalë në shitje për 175 milionë paund.

– Advertisment –

Vila luksoze dy katëshe i përket miliarderit Nick Candy në Hyde Park. Mes të tjerash, apartamenti i manjatit të pronave ka pesë dhoma gjumi, palestër, bar, kinema, dhe një pishinë gjigante.

Vila mund të blihet edhe me kriptovaluta si Bitcoin, ndërsa konsiderohet si “një pasuri e patundshme e klasit botëror që premton të jetë një investim i fortë për vitet që vijnë.”

Continue Reading

Entertainment

Gabim i algoritmit, Facebook mbyll faqen e fshatit francez

Published

on

Bitche është një fshat historik në Francë, faqja zyrtare e të cilit u mbyll për shkak se algoritmi i Facebook e konsideroi si një faqe që përdorte “gjuhë fyese”.

Pasu u kontaktua nga drejtuesit lokal, platforma kërkoi ndjesë dhe riktheu faqen që mban banorët të përditësuar me lajmet dhe informacionet lokale.

Kryetari i Bashkisë Benoit Kieffer thotë se për shkak të emërtimit që ka, kjo qytezë “vuan” vazhdimisht nga paragjykime, por nuk priste që kjo të ndodhte edhe nga gjiganti i rrjeteve sociale.

“Emri i qytezës tonë duket se vuan nga një interpretim i keq. Gjëja më e habitshme është se Facebook mori kaq shumë kohë për ta korrigjuar gabimin. Unë dhe bashkëqytetarët e mi do të dëshironim të ftonim zotin Mark Zuckerberg që të vizitonte qytetin tonë të bukur dhe të fortifikuar.

Së bashku, ne mund të nderojmë kujtimin e atdhetarëve dhe miqve tanë amerikanë të cilët erdhën nga Karolina e Jugut për të na çliruar. Çlirimtarët e quanin veten sons of Bitche”, u shpreh ai me ironi.

Emri i faqes ishte “Ville de Bitche” dhe u zhduk nga Facebook më 19 mars pa ndonjë paralajmërim.

Continue Reading

Trending