Connect with us

Sport

Lejkers kampion, Xhejms “MVP” i finales – SHKUPIMK

Published

on

Skuadra e Los Anxhelos Lekers është kampion i ri I NBA-së, pasi që mundi Majamin me rezultat të përgjitshëm 4-2 në fitore. Në përballjen e 6-të të finales, skuadra nga Los Anxhelos regjistroi fitore me rezultat 106-93, ku dallua Lebron Xhejms me “triple double” duke shënuar 28 pikë, 14 kërcime dhe 10 asiste. Entoni Djevis shtoi 19 pikë dhe 15 kërcime, ndërsa në nivel të detyrës ishte Rondo që shtoi 19 pikë.

– Advertisment –

Ndërkohë Lebron Xhejms morri edhe çmimin “MVP” i serisë finale, që është çmimi i parë dhe hera e katërt që shpallet kampion në NBA. Xhejms në sezonin e tij të 17-të, solli titullin e 17 skuadrës së Los Anxhelos Lejkers, e cila barazohet me Boston Selltikun me numrin e titujve të arkëtuara. Ndërkohë Xhejms është edhe basketbollisti i parë që shpallet kampion i NBA-së me tri skuadra të ndryshme: Majami, Klivlend dhe Los Anxhelos Lejkers. Trajneri, Frenk Vogel pas ndeshjes theksoi se LeBron është më i miri që basketbolli ka parë.

Ai është lojtari më i madh që universi i basketbolli ka parë ndonjëherë. Nëse mendoni se e dini këtë, ju nuk e dini deri sa të jeni rreth tij çdo ditë, duke e trajnuar, duke parë mendësinë e tij dhe duke parë përkushtimin dhe mënyrën si udhëheq grupin.

LeBron Xhejms arriti një ‘triple-double’ spektakolare në ndeshjen e finales, e cila rezultoi të ishte e fundit e këtij sezoni.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending