Connect with us

Entertainment

Kryeministrja daneze shtyn dasmën për të tretën herë! – ALSAT-M

Published

on


Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen, mendoi se ajo më në fund e kishte ndarë datën e dasmës, por iu desh ta shtynte për të tretën herë tashmë për shkak të një takimi të BE-së.

Shumë martesa janë shtyrë prej pandemisë së Covid 19 dhe prej kësaj, nuk janë imunë as liderët botërorë.

“Po pres vërtet me padurim të lidh kurorë me këtë njeri të mrekullueshëm”, shkroi Frederiksen në një postim në Facebook në krah të fotos ku shihet së bashku me të fejuarin e saj, Bo Tengberg.

“Por duket se nuk mund të jetë kaq e lehtë, sepse tani është thirrur një mbledhje e këshillit në Bruksel pikërisht në atë të shtunë të korrikut kur ne kishim planifikuar të martoheshim. Por unë duhet të bëj punën time dhe të kujdesem për interesat e Danimarkës. Pra, ne duhet t’I ndryshojmë planet përsëri”, shtoi ajo.

Takimi i jashtëzakonshëm i Këshillit Evropian në 17-18 korrik, i cili do të mbahet në Bruksel në prani të 27 krerëve të vendeve anëtare, u vendos javën e kaluar në një bashkëbisedim virtual. Do të jetë samiti i parë ku liderët do të jenë fizikisht të pranishëm që prej vendosjes së masave bllokuese nga koronavirusi muaj më parë. Gjatë takimit, drejtuesit janë vendosur të diskutojnë një plan të rimëkëmbjes në përgjigje të krizës së Covid-19 dhe një buxhet të ri të BE./tch

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Humbi gruan nga COVID-19, kolegët gjermanë ndihmojnë shqiptarin dhe foshnjën e porsalindur

Published

on

Një shqiptar i Kosovës i cili jeton në Gjermani humbi gruan e infektuar me Covid vetëm pak pas lindjes.

30 vjeçari pas humbjes së bashkëshortes u gjend i vetëm me një foshnjë të sapolindur por fati deshi që kolegët e tij në kompaninë Odenwäller nga Butterstadt të mos e braktisin dhe ti qëndrojnë sa më pranë për të kaluar këtë situatë të vështirë.

Kolegët kanë filluar një fushatë ndihme për babain e ri i mbetur i vetëm me djalin e tij të sapolindur.

Mediat gjermane bëjnë me dije se fatkeqësia për familjen shqiptare nisi pas infektimit të dy prindërve të foshnjës me Covid, ku gruaja ishte në muajin e 7 të shtatzanisë.

Përkeqësimi i gjendjes së nënës bëri që mjekët të ndërhyjnë dhe të sjellin në jetë foshnjën. Djali peshonte vetëm 980 gramë në lindje, dhe pas prerjes cezariane, nëna e re vihet në koma artificiale në mënyrë që ajo të vazhdojë të furnizohet me oksigjen.

Por, pavarësisht kujdesit të mirë mjekësor në Spitalin Universitar të Frankfurtit, gjendja e saj po përkeqësohej dukshëm duke humbur betejën.

Continue Reading

Entertainment

Vetura luksoze që askush nuk e dëshironte

Published

on

Ka kaluar saktësisht një çerek shekulli nga prezantimi i makinës së fundit të pasagjerëve të markës së famshme nfa Çekia.

Tatra është një emër me një histori të pasur që daton që nga shekulli i 19-të.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ky prodhues çek i makinave luksoze i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit gjerman, dhe më pas periudhës së pasluftës dhe autoriteteve komuniste, për t’iu nënshtruar përfundimisht gjatë tranzicionit në vitet 1990.

Sot është i njohur për prodhimin e kamionëve dhe automjeteve ushtarake.

Ky vit shënon një çerek shekulli që nga premiera e makinës së fundit të pasagjerëve që mban emërtimin Tatra. Ai është një model 700, bazuar në paraardhësin e tij, Tatra 613.

Kjo veturë është bërë për vetëm tre vjet, deri në vitin 1999, dhe në atë periudhë u prodhuan më pak se 100 kopje. Mundësohej nga një motor me benzinë ​​V8.

 

Continue Reading

Entertainment

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Published

on

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror.

Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u shpreh se ky insekt jeton vetëm në Bjeshkët e Nemuna, për të ka shkruar edhe mediumi i njohur për zbulime shkencore “Phys.org”.

Duke iu referuar publikimit në revistën prestigjioze “Boidiversity Data Journal”, kjo faqe ka shkruar se pas analizave molekulare dhe morfologjike ishte kuptuar se është specie në të cilën shkenca s’kishte pasur qasje më herët.

Continue Reading

Trending