Connect with us

Tech

Krijohet maska UV që të mbron 99.99% nga infektimi

Published

on

Modeli Mask Pro Concept, skicimet e së cilit tani mund të gjenden edhe në internet, është maska që Apple ka dizajnuar kundër koronavirusit.

Me emrat Apple Face Mask dhe Apple Clear Mask, kjo maskë është krijuar vetëm për nevojat e kompanisë dhe nuk do të shitet në dyqanet e Apple. Si maskë nuk ka ndonjë karakteristikë ndryshe nga maskat e tjera veçse mendohet se do të jetë më e lehtë dhe më e rehatshme për t’u përdorur.

Nga ana tjetër, duke marrë parasysh se në shumë vende tani është i detyrueshëm përdorimi i maskës, ka pasur zhvillime të rëndësishme në prodhimin e tyre.

E dimë që qëllimi kryesor i mbajtjes së maskës është parandalimi i infektimit, por maskat e reja qe do dalin në treg janë shumë më ndryshe nga ato që njohim dhe me një efikasitet shumë më të lartë.

Maskat e reja, të prodhuara nga SHBA-ja në partneritet me Japoninë do të jenë ​​më të veçanta dhe do të quhen UVMask. Arsyeja është se këto maska do të bëjnë pastrimin e grimcave të ajrit shumë më shpejtë duke përdorur dritë ultraviolet. Kjo i bën më të mira dhe më efektive se sa maskat e rekomanduara N95.

Maska e re do të përbëhet nga dy shtresa, e para do të pastrojë 95% të grimcave kurse shtresa e dytë UV-C do të filtrojë 99.99% të grimcave. Kjo do të thotë që arrin të filtrojë grimcat me madhësi 0,1 mikron që është shumë më efektive në raport me 0,3 mikronë që mund të pastrojë maska N95.

Drita ultravioletë e maskës funksionon falë baterisë që ka brenda, e cila ka qëndrueshmëri deri në 6 orë dhe mund të ngarkohet shumë shpejt duke përdorur një hyrje të tipit USB-C që gjendet në shumë pajisje tjera të njohura.

Filtrat brenda maskës mund të ndërrohen dhe do të kushtojnë rreth 2 Dollarë në muaj. Produkti, i cili akoma nuk është prodhuar në seri, pas daljes në treg do të ketë një vlerë prej 99 dollarësh.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

Ky pritet të jetë çmimi i iPhone 12

Published

on

Apple është duke prezantuar serinë më të re të telefonave të saj iPhone 12 në një ceremoni të veçantë.

Para publikut pritet të shfaqen seri të ndryshme të iPhone 12.

Apple do të prezantojë çmimet e reja për serinë e iPhonëve “SE”, “XR”, “11”, “12″, “12 Pro” dhe “12 Pro Max”. Dy telefonat e fundit janë më të ritë në treg.

Çmimet e tyre sillen nga 399 deri në 1099 dollarë, bazuar në modelin, madhësinë dhe hapësirën memorizuese e specifika të tjera.

Përveç tyre pritet të prezantohen edhe pajisje të tjera.

Continue Reading

Tech

Apple tani ka ndërprerë zyrtarisht shitjen e katër iPhone-ve të vjetër

Published

on

Me lansimin e iPhone 12, Apple ndërpreu dy iPhone të tjerë, duke e çuar totalin e tij në katër për këtë vit.

Disa modele të vjetra të iPhone janë dërguar zyrtarisht në ‘varrezat’ e Apple, shkruan Business Insider.

Apple dje zbuloi formacionin e saj të ri të iPhone 12, i cili përfshin katër telefona të rinj 5G duke filluar nga 699 dollarë. Por lansimi i pajisjeve të reja do të thotë që Apple ka ndaluar zyrtarisht shitjen e disa iPhone-ve më të vjetër, duke e çuar totalin e saj në katër modele të ndërprera në vitin 2020, transmeton Telegrafi.

Duke filluar nga e marta, Apple nuk po ofron më iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max, pajisjet e nivelit të lartë që lëshoi ​​në treg në vitin 2019. iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max ishin të parët që bartën emërtimin aktual të Apple “Pro” dhe iPhone i parë që kanë tre kamera.

Në fillim të këtij viti, Apple ndaloi së ofruari iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus, dy pajisje që u prezantuan së bashku me iPhone X në vitin 2017. Lëshimi i iPhone SE 2, një iPhone me kosto të ulët duke filluar nga 399 dollarë, bëri që iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus të jenë të tepërt, pasi përmban një çip të shpejtë dhe kamerë më të mirë se sa telefonat 3-vjeçarë, të cilët Apple po i shiste për 450 dollarë deri në prill të vitit 2020.

Apple ende po shet iPhone XR – një telefon 2-vjeçar që tani e ka zbritur në 499 dollarë – si dhe iPhone 11, iPhone standard i vitit të kaluar, i cili tani kushton 599 dollarë, një zbritje prej 100 dollarësh.

Apple nuk shet më disa nga modelet e saj të vjetra në internet, por ato pajisje ka të ngjarë të jenë akoma të disponueshme për të blerë përmes dyqaneve të operatorëve dhe shitësve të tjerë të palëve të treta dhe do të jenë akoma në gjendje të marrin azhurnime softuerësh.

Continue Reading

Tech

YouTube dhe Facebok do t’i fshijnë reklamat dhe videot që janë kundër vaksinave ndaj COVID-19

Published

on

Platforma online e videove, YouTube, ka njoftuar se do t’i fshijë videot në të cilat përmbajtja dedikohet kundër vaksinës anti-koronavirus.

Gjiganti teknologjik, që udhëhiqet nga kompania “Alphabet” që ka nën pronësi edhe Google-in, ka thënë të mërkurën se po e zgjeron “politikën kundër dezinformimit për COVID-19”.

“Një vaksinë kundër COVID-19 është e pashmangshme, andaj po sigurohemi që të kemi politikat në vend të duhur për të qenë në gjendje të largojmë nga platforma dezinformatat që lidhen me vaksinat anti-COVID. Zgjerimi i politikës kundër dezinformimit për COVID-19 do të përfshijë informata specifike që nënkupton se çdo përmbajtje e cila bie ndesh me qëndrimet e ekspertëve për vaksinat anti-COVID, apo Organizatës Botërore të Shëndetësisë, do të hiqet nga YouTube”, thuhet në njoftim.

Aty përfshihet edhe censurimi i përmbajtjeve që thonë se “vaksinat do të mbysin njerëz apo do të shkaktojnë infertilitet”.

Kompania ka bërë të ditur se deri tash ka fshirë më shumë se 200 mijë video që lidhen me dezinformimin për koronavirusin, që nga fillimi i muajit shkurt.

Rrjeti social Facebook paralajmëroi se do të vendoste një ndalim të reklamave kundër vaksinimit. Facebook njoftoi se reklamimet që tregojnë vaksinat si të pasigurta ose të padobishme nuk do të lejohen.

Kang Shing Cin, menaxher i Facebook-ut për nismat shëndetësore, theksoi se në këtë mënyrë dëshiron të ndihmojë që njoftimet për mbrojtjen dhe efektivitetin e vaksinës të arrijnë një audiencë të gjerë.

Duke theksuar se ndalesa e reklamave që përmbajnë të dhëna të rreme që mund të dëmtojnë përpjekjet në shëndetësi.

“Nuk dëshirojmë shpallje të tilla në platformën tonë”, theksoi Cin./lexo/

Continue Reading

Trending