Connect with us

Showbiz

Krahasohet me Ronaldon për nga vitaliteti: Regjimi strikt dhe masa muskulore e përkryer e Edinson Cavanit

Published

on

Ylli i ri i Manchester United, Edinson Cavani, është në formë të mahnitshme trupore me një përqindje të duhur ‘të yndyrës trupore’ në moshën 33 vjeçare.

Burimet e përshkruajnë atë si ‘si një zot grek’ që mund të ‘vrapojë si një maniak’, shkruan The Sun.

Dhe ai është aq i përkushtuar ndaj regjimit të tij të fitnesit, saqë është krahasuar me Cristiano Ronaldon.

Legjenda e Uruguait u transferua në United me një transferim falas nga gjiganti francez PSG në një marrëveshje të papritur të afatit ditor.

Dhe megjithëse ai nuk ka luajtur futboll për gjashtë muaj, pasi ishte lënë jashtë skuadrës së PSG-së për Ligën e Kampionëve në fund të sezonit të kaluar, ai është në formën më të mirë trupore.

Ai ka qëndruar në gjendje vitale, duke publikuar në rrjetet sociale video stërvitje nga shtëpia e tij luksoze në zonën ekskluzive Neuilly-sur-Seine të Parisit për t’i thënë klubeve të mundshme se ai ishte duke punuar aq shumë sa kurrë më parë.

Dhe, sipas The Athletic, Cavani – i cili do të veshë fanellën ikonike me numër 7 – do të arrijë në Manchester si një nga lojtarët më të mirë dhe më të fortë në klub.

Një burim i tha The Athletic: “Përqindja e yndyrës së trupit të tij është mahnitëse. Ai është i aftë dhe intensiv, dhe mahnitës në ajër. Ai vrapon si një maniak”.

Përkushtimi i pabesueshëm i Cavanit për palestër siguron që ai mund të luajë, dhe ndoshta, pas mesit të të tridhjetave.

Ai e mban veten të arsyeshëm dhe të shëndetshëm larg fushës, me hobi të shëndetshëm si shëtitja në fshat me qentë e tij, kalërimi me kuaj apo peshkimi.

Ai gjithashtu ka qenë dikur një balerin, duke kërcyer në vendlindjen e tij në Uruguai.

Burimi tha: “Jashtë fushës, ai ka një jetë të vërtetë familjare”.

“Ai është një baba i shkëlqyeshëm, nuk është një djalë që shkon të pijë në klube të natës. Ai e do peshkimin, gjuetinë, fshatin, shëtitjet jashtë dhe ka qen”.

“Ai i do kuajt dhe kalëron. Ai është një djalë që e di që nuk erdhi nga asgjë dhe nuk i harron miqtë e tij që nga dita e para dhe njerëzit që e ndihmuan. Ai nuk është i dukshëm”, tha tutje burimi.

Cavaini tha për revistën Four Four Two: “Sapo të arrish në nivelin profesional, të jesh futbollist është si të jesh makineri. Ju duhet të kujdeseni për trupin tuaj, veçanërisht kur përgatiteni për sezonin e ri”.

Regjimi i fitnesit të Cavanit përfshin stërvitjet kardio dhe me pesha, dhe ai madje vazhdonte të bënte vrapime të gjata pas stërvitjes gjatë kohës që ishte në Napoli.

Një burim nga Napoli i tha The Athletic: “Ai është një profesionist i vërtetë. Në Napoli, shumica e lojtarëve përfundojnë stërvitjen dhe shkojnë rreth qosheve në kursin e golfit”.

“Por ai shkoi për të bërë vrap. Ai është disi si Cristiano (Ronaldo), një profesionist i madh dhe mjaft egoist në fushë. Ai dëshiron të marrë çdo penallti dhe të përfundojë çdo kundërsulm – një vrasës i duhur në fushë”, shtoi burimi.

“Ai është shumë i mirë për ekipin, duke i shtyrë të gjithë përpara, mbi të gjithë të tjerët dhe duke i bërë ata të performojnë. Lojtarëve i mungonte ai kur u largua. Ai ishte një lojtar më i mirë në fushë por edhe në stërvitje. Tifozët ishin të zemëruar kur ai u largua për në PSG, por ai ishte një lojtar i madh dhe ata ndiheshin të tradhtuar”, përfundoi burimi i brendshëm. /Telegrafi/