Connect with us

Sport

Kosova fiton shtatë medalje deri me tash në turneun në Kroaci! – Bota Sot

Published

on

Kosova fiton shtatë medalje deri me tash në turneun në Kroaci!

Medalja e 7-të e radhës, njëherazi e dy në ditën e dytë nga Kombëtarja e Kosovës në karate në Grand Prix Croatia 2022.

Ketë e arriti Arlind Selmanaj në kategorinë e seniorëve U21 deri 67 kilogram, xhiron e parë fitoj nga garuesi Belgjikës për te vazhduar me fitore nga garuesi i, Serbisë pastaj Kroacisë dhe u ndal nga finalisti i kësaj kategori garuesi nga Azerbajxhani, për te vazhduar ne garën për medaljen e bronztë vendin e tretë (repasazh) ku në finale fitoj nga garuesi Italisë.

Po ashtu edhe Albinot Selmani, në kategorinë e seiorëve (U21) deri në 60 kilogram, xhiron e pare e fitoj nga garuesi i Italisë, Hungarisë, Kroacisë dhe u ndal nga ai i Maqedonisë se veriut, për te vazhduar garën për medaljen e bronztë vendi i tretë (repasazah), duke mundur në finale garuesin nga Italia, njofton FKK.

Alsat