Connect with us

Maqedoni

Kontrollet e shtuara policore ulin numrin e aksidenteve në trafik

Published

on


Për ministrin e brendshëm Spasovski, prezenca e shtuar e policisë në komunikacion ka dhënë efekte të mëdha në sigurinë e qytetarëve. Ai tha se kontrollet e shtuar së fundmi tregojnë se mos prezenca e policisë në vazhdimësi shkakton probleme serioze dhe parregullsi të shumta në komunikacion.

Kemi zvogëlim të fatkeqësive në komunikacion në këtë periudhë prej 10 ditëve. Kjo do të thotë se këto kontrolle japin rezultate, por duhet seriozisht të ballafaqohemi jo vetëm me shpejtësinë e rritur gjatë qarkullimit në komunikacion, jo vetëm me personat që kanë përdorur alkool ose substanca psikotrope. Sfidë serioze do të jetë se si do të zgjidhet problemi me automjetet e paregjistruara por edhe me vozitjes së motoçikletave pa patentë shoferi”-tha Oliver Spasovski, Ministër i Punëve të Brendshme.

Për të rritur sigurinë në komunikacion, Spasovski paralajmëroi vazhdimin e projektit të filluar në vitin 2016 të mbështetur nga Ambasada amerikane për vendosjen e kamerave në uniformën e policëve por edhe kamerave shtesë nëpër bulevarde.

Janë bërë analizat për atë se ku dhe sa kamera duhet të vendosen, e të cilat do të kontrollojnë shkelje në komunikacion, rritja e shpejtësisë së qarkullimit etj. Në të gjithë vendin, në të gjithë autostradat dhe rrugët magjistrale e rajonale janë vendosur sisteme mobile. Pasi ka përfunduar kjo fazë tani do të kalojmë në sjelljen e vendimit për shpalljen e thirrjeve publike dhe për implementimin e të gjithë këtij projekti”-pohoi Oliver Spasovski, Ministër i Punëve të Brendshme.

Hetimet për dhunën e ushtruar ndaj policëve vazhdojnë, ndërsa Spasovski tha se nuk do tolerojë ngritjen e dorës mbi policinë, pasi ajo nënkupton ngritjen e dorës ndaj shtetit.

Mefail Ismaili

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending