Connect with us

Shendetsi

Kjo lëndë ushqyese zvogëlon ndjeshëm rrezikun për prekje nga kanceri i gjirit

Published

on

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit dhe ne po bëjmë më të mirën për të përhapur informacione se si të gjithë mund të mbrohemi më mirë.

Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm se kanceri i gjirit mund të jetë i trashëgueshëm, por a e dini se dieta dhe mënyra juaj e jetesës mund të ndihmojnë në zbutjen e rrezikut tuaj? Në veçanti, ngrënia e fibrave për kancerin e gjirit mund të jetë një nga mënyrat më të mira për të parandaluar sëmundjen.

Fibrat për kancerin e gjirit – Si funksionojnë

Ngrënia e fibrave konsiderohet të jetë e shëndetshme për shumë arsye. Së pari, fibra ndihmon në normalizimin e lëvizjeve të zorrëve dhe ekuilibron sistemin e tretjes, ul sheqerin në gjak dhe nivelet e kolesterolit, lufton depresionin dhe problemet e lidhura me gjendjen shpirtërore, madje mund të ndihmojë në arritjen e një peshe më të shëndetshme dhe rritjen e jetëgjatësisë tuaj! Është një lëndë ushqyese që shpesh reklamohet edhe për parandalimin e sëmundjes.

Kohët e fundit, fibra është futur në listën e ushqyesve që mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit të gjirit. Në një analizë të vitit 2020 të studimeve të kryera nga Harvard, studiuesit ishin në gjendje të përcaktonin se një dietë e pasur me fibra shoqërohej me një ulje të konsiderueshme të rrezikut të kancerit të gjirit.

Për analizën e tyre, ekipi mblodhi të dhëna nga 20 studime që shqyrtuan lidhjen midis konsumit të fibrave dhe kancerit të gjirit. Ata krahasuan subjektet që konsumuan sasitë më të larta kundrejt sasisë më të ulët të fibrave në dietat e tyre, si dhe llojet e fibrave të konsumuara.

Nga analiza, studiuesit zbuluan se marrja e fibrave të tretshme dhe të patretshme  shoqërohej me një ulje të konsiderueshme të rrezikut të kancerit të gjirit dhe se subjektet që hëngrën më shumë fibra kishin më pak gjasa për të zhvilluar kancerin e gjirit sesa ata që konsumuan më pak. Sipas ‘Harvard Women’s Health Watch’: “Ulja e rrezikut të kancerit të gjirit u pa për kancerin e gjirit para menopauzës dhe atë pas menopauzës, si dhe për lloje të ndryshme të kancerit të gjirit”.

Studiuesit sugjerojnë që rezultatet shpjegohen me shumë mundësi nga aftësia e fibrave për të ulur nivelet e sheqerit në gjak dhe estrogjenit në trup, pasi që sasi të larta të të dyjave janë shoqëruar me një rrezik në rritje të kancerit të gjirit.

Rritja e fibrave

Marrja e më shumë fibrave në dietën tuaj mund të duket e ndërlikuar, por në të vërtetë është shumë e lehtë! Së pari, është e rëndësishme të theksohet se sa fibra duhet të hani me të vërtetë. Ndërsa vlerësohet se shumica e të rriturve konsumojnë midis 10 dhe 15 gramë fibra në ditë, ekspertët në Harvard Health rekomandojnë që gratë të marrin të paktën 25 deri në 35 gramë në ditë.

Sidoqoftë, nëse jeni duke ngrënë një dietë me pak fibra, është një ide e mirë që të rrisni marrjen tuaj në mënyrë të vazhdueshme, pasi veprimi në mënyrë dramatike mund të shkaktojë disa shqetësime të tretjes.

Mënyra më e mirë për të marrë më shumë fibra është përmes ushqimeve në dietën tuaj. Disa ushqime që janë të pasura me fibra përfshijnë: avokado, fara chia, ushqime integrale si orizi kafe, arra dhe fara, fasule dhe thjerrëza, perime si bizele, kunguj dhe patate të ëmbla dhe fruta si mollë dhe dardha! /Telegrafi/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending