Connect with us

Showbiz

Kim Kardashian mbush 40 vjet – si arriti mbretëresha e rrjeteve sociale që të ndryshojë botën?

Published

on

Super ylli botëror, Kim Kardashian, feston sot (e mërkurë) feston ditëlindjen e saj të 40-të.

Kim Kardashian West – nënë e katër fëmijëve mbush 40 vjeç dhe po shënon lëvizjen në moshën e mesme duke nisur një linjë të re veshjesh në Mbretërinë e Bashkuar, duke u shfaqur në kopertinën e revistës Grazia së bashku me një intervistë rreth veshjeve të saj, duke dhuruar një milion dollarë në fondin e ndihmës armene dhe duke u bërë Martha Stewart për brezin pandemik me një linjë të brendshmesh që do të nisë së shpejti, të quajtur KKW Home. Natyrisht, të gjitha këto lajme u shpërndanë përmes llogarive të saj në rrjetet sociale. Ajo tani ka 190 milionë ndjekës në Instagram.

Ka pak njerëz që përcaktojnë kohën në të cilën jetojmë mjaft si Kardashian West. Në epokën e kapitalizmit, ku çdo person në rrjetet sociale është një produkt, ajo është mbretëreshë. Në botën pas të vërtetës, ku jetët tona nuk janë kuruar dhe nuk mund t’iu besohet asgjë, ajo arrin të jetë e kudogjendur, por çuditërisht joreale; ekzistenca e saj e njohur në mënyrë të zakonshme – prindërit, grindjet, veshja e rrobave – thjesht ndodh që t’i shfaqet një publiku global, shkruan The Guardian.

Foto: Dimitrios Kambouris/Getty Images for ULTA Beauty/KKW Beauty

Ju mund të pyesni pse është kaq e famshme – por ndoshta pyetja më interesante është se si? Si mundet që një grua amerikane të tregtojë trupin dhe mënyrën e saj të jetesës aq me aftësi, sa të bëhet një njeri i famshëm global? Si mundet që dikush që thjesht poston imazhe të vetvetes të bëhet një nga figurat më përçarëse në kohët moderne? Pjesa më e madhe e vlerës së saj (këtë muaj, Forbes e vlerësoi atë me vlerë rreth 750 milionë dollarë) ka ardhur nga urrejtja, zilia, ose të dyja. Pyetjet që rrethojnë pjesën e poshtme të saj, struktura e saj e kockave (mbushja dhe Botoxi, por jo kirurgji, thotë ajo) dhe vërtetësia e kanë dëmtuar karrierën e saj. Por për Kardashian West, kritika dhe publiciteti janë ndoshta vetëm e njëjta gjë.

E tillë është fuqia e saj e madhe që, kur intelektualët e institucioneve duan të tregojnë një pikë të njohur për kulturën vulgare popullore, emri që ata kërkojnë është i saj. Kohët e fundit pyeta një redaktor të shquar të revistës pse fama e Kardashian West ka zgjatur kaq gjatë. “Ka momente kur mendoj se Kim Kardashian duhet të jetë Andy Warhol i kohës sonë. Një mjeshtre e publicitetit”, u përgjigjën ata. “Por atëherë unë mendoj më mirë për të”. Është ajo që studiuesi i Rilindjes, Stephen Greenblatt e quan “vetë-arritje”, prezantimi i asaj dhe kush jeni, jo si diçka fikse dhe private, por si diçka që ju vetë e krijuat, pothuajse për mbijetesë.

Ishte vitit 2012 kur ajo u bashkua me Kanye West. Ishte simpatike. Ata ishin miq. Nëse do të dukej si një shaka (emërtimi i vajzës së tyre North West nuk ndihmoi), ajo shpejt drejtohej në diçka më frikësuese – fillimet e një çifti pushteti i cili, në verën e vitit 2020, do të lehtësonte ngjitjen e njëri-tjetrit në fushën e yjeve. Në vitin 2014, çifti u shfaq në kopertinën e Revistës ‘Vogue’. Kopertina tërhoqi shumë kritika, kryesisht nga industria e modës, duke vënë në dyshim kredencialet e modës të Kardashian West. Redaktuesja e ‘Vogue’, Anna Wintour, thotë se ishte sfiduese, megjithatë. Në letrën e redaktorit të saj, ajo shkroi: “Një pjesë e kënaqësisë së redaktimit të ‘Vogue’…është të jesh në gjendje të shfaqësh ata që përcaktojnë kulturën në çdo moment të caktuar”.

Ajo gjithashtu (herë pas here) ka përdorur markën për të mirë, duke përdorur trashëgiminë e saj armene për të ndriçuar historinë dhe konfliktin e vendit. Dhe atëherë ishte lobimi i saj ndaj Presidentit Trump për të liruar Alice Marie Johnson, një grua 65-vjeçare e cila u dënua me një burgim të përjetshëm plus 25 vjet pa mundësinë e lirimit me kusht për trafikimin e kokainës. Pasi Johnson u la e lirë, Kardashian West e bëri atë imazhin e linjës së saj të rrobave, duke dëshmuar se asnjë mundësi marketingu nuk do të humbet kurrë. Kardashian West madje ka përfunduar një vit shkollë juridike dhe është avokate e reformës në drejtësinë penale.

Foto: David Fisher/REX/Shutterstock

Një pjesë e vlerës së Kardashian West qëndron në atë se sa e lehtë është ta urresh atë, konsumin e dukshëm që ajo mishëron dhe si nga ana tjetër, emri i saj ka kuptuar kaq shumë gjëra. Ethan Zuckerman, i cili doli me termin “pop-up ads”, shpiku fjalën “Kardashian” për të treguar një “njësi të famës së pamerituar”. Por ju nuk mund ta mohoni arritjen e saj. Salman Rushdie shkroi një biografi për të. Gabriel Bruce këndoi për të. Dikur kishte argumente se sa të tmerrshëm ishin njerëzit që ishin të famshëm për të qenë të famshëm. Tani nuk ka.

Saktësisht sesa e famshme është bërë Kardashian West është pothuajse e pamundur të përcaktohet, duke pasur parasysh se ajo kontrollon nivelin e saj të famës. A do ta matnim interesin tonë për të kundrejt interesit të një brezi të hershëm për Jacqueline Kennedy Onassis ose Elizabeth Taylor, siç ndoshta do të dëshironte që ne të bënim? Shumica e personave të famshëm me arritjen e saj mbështeten në ruajtjen e privatësisë së mjaftueshme për të ruajtur statusin e tyre (sa dimë për Tom Hanks?); Mungesa e privatësisë së Kardashian West është statusi i saj.

Në esenë e saj të vitit 1996, Francine du Plessix Grey sugjeron që, nëse vështrimi i të tjerëve zbehet kur një grua i afrohet moshës së mesme, zgjidhja është që “të fitojmë një vështrim të thelluar të brendshëm”. Duket se nuk ka gjasa që interesimi për Kardashian West të zvogëlohet, por ndërsa ajo hyn në dekadën e saj të pestë, ajo nuk duhet të ketë probleme me shikimin e vetes. /Telegrafi/

Foto: Robert Kamau/GC Images