Connect with us

Shendetsi

Këto dhjetë gjëra që i prekim çdo ditë janë plot me viruse ose baktere – ALSAT-M

Published

on


Shumica e patogjenëve janë viruse ose baktere që mund të shkaktojnë infeksione nga viruset e zakonshëm deri te sëmundjet që kërcënojnë jetën.

Këto janë 10 vendet me të cilat do t’i hasni më shpesh, dhe ne gjithashtu japim këshilla se si t’i mbani të pastra dhe t’iu mbani të shëndetshme.

1. Rubineti i kuzhinës

Pjesët metalike të rubinetit janë një magnet për mikrobet, dhe veçanërisht rrjeta. Uji i rrjedhshëm i jep baktereve lagështi të mjaftueshme për tu shumuar.

Uji në vetvete nuk është steril, dhe nëse shtypni dhe prekni me gishta të ndyrë, ju lejoni zhvillimin e mikrobeve, dhe ato shumëfishohen me kalimin e kohës dhe krijojnë të ashtuquajturat.

Një herë në javë, hiqni rrjetën nga rubineti dhe zhyteni në zbardhues të holluar. Kur e shpëlani dhe pastroni, lini ujin të rrjedhë për disa minuta më shumë për të larë çdo mbetje kimike.

2. Lavamani

Nëse nuk jeni të kujdesshëm, bakteret nga mbetjet e darkës së natës mund të transferohen lehtësisht në enët dhe ushqimin që hani sot, veçanërisht nëse lani pulën në lavaman që mund të përmbajë baktere të dëmshme.

Hulumtimet tregojnë se deri në 500,000 baktere mund të gjenden në lavaman.

3. Leckë enësh

Sfungjerët e pjatave janë shtëpi për shumë mikrobe, por leckat e pjatave janë po aq problematike. Studimi zbuloi se shtatë për qind e rrobave të kuzhinës shtëpiake në një pjesë të Shteteve të Bashkuara përmbajnë bakterin e rrezikshëm MRSA, një formë rezistuese e stafilokokut që shkakton infeksione të rrezikshme për jetën e lëkurës.

Ato gjithashtu mund të gjenden në E. coli. Përdorimi i një lecke që është shpenzuar mund të përhapë bakteret.

4. Tastiera

Bakteret në lëkurën tonë, thonjtë dhe duart gjithashtu ka të ngjarë të transferohen n ë tastierën e kompjuterit. Bakteret gjithashtu do të përhapet nëse hani sipër tastierës.

Në një studim të 25 tastierave që ata analizuan, 96 për qind e tyre ishin kontaminuar me baktere.

Pastroni tastierën një herë në javë dhe tregohuni të kujdesshëm në lidhje me pjesët midis butonave. Ndihmon gjithashtu nëse lani duart përpara se të përdorni tastierën.

5. Telefoni

Shpesh, ne do ta vendosim celularin tonë në vendet që i shohim të përshtatshme. Por hulumtimet tregojnë se kjo kontribuon në përhapjen e bacileve. Një studim i vitit 2017 zbuloi se nga 27 telefonat e përdorur nga adoleshentët, të gjithë përmbanin baktere të dëmshme.

6. Mbajtësi i rrobave

Mbajtësi i rrobave dhe këpucëve prapa derës së hyrjes është i shkëlqyeshëm për mysafirët tuaj, por edhe për bakteret që vijnë përmes këpucëve të tyre. Një studim zbuloi se nga 30 mostra, shumica përmbajnë Clostridium difficile, e cila shkakton diarre, ethe dhe dhimbje barku.

Më shpesh gjendet në këpucë sesa në sipërfaqe në tualet dhe banjë.

7. Fshesa me korrent

Fshesat me korrent, furçat dhe çantat janë ideale për bakteret. Duke thithur brenda, jo vetëm që thithni bakteret, por edhe mbetjen e ushqimit, duke krijuar kështu tokë pjellore për përhapjen e tyre.

Pluhuri i krijuar nga grimcat kthehet në ajrin që thithim, dhe këto grimca përmbajnë baktere dhe myk.

8. Timoni në makinë

Timoni në makinë është vendi i dytë më i zakonshëm i kontaminuar me baktere. Kur lagështia dhe sporet futen, këto baktere thithen në kanal. Timoni është një vend që merr shumë diell dhe nxehtësi, kështu që përfiton bakteret.

Pastroni rregullisht pjesën e brendshme të automjetit me lecka të lagura dezinfektuese. Jini veçanërisht të kujdesshëm në lidhje me sezonin e alergjisë së mykut.

9. Enë e lëngshme e sapunit

Rreth 25 pë r qind e kontejnerëve të sapunit në tualetet publike janë të kontaminuar me baktere fekale. Edhe pse duket ironike që sapuni tërheq bakteret, kjo është pikërisht ajo që hulumtimi ka konfirmuar.

Shumica e tyre nuk pastrohen kurrë, kështu që papastërtia ndërtohet me bakteret. Përveç kësaj, ne prekim enët me gishta të pisët, kështu që ne vazhdimisht krijojmë kultura të reja bakteriale.

10. Karrocat e blerjeve në qendrat tregtare

Qindra njerëz çdo ditë prekin karrocat e blerjeve nëpër qendra tregtare dhe një pjesë e tyre sigurisht e bëjnë atë me duar të palara. Në një universitet, një sondazh mbi 85 karroca tregtare në qendrat tregtare dhe u zbulua se përmbanin më shumë baktere sesa tualetet publike, përfshirë E. coli dhe salmonella.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending