Connect with us

Tech

Kaq kushton të prodhohet një iPhone 12

Published

on

Shumë përbërës të iPhone 12 vijnë nga Koreja e Jugut, vetëm disa nga Kina.

Sa kushtojnë komponentët në iPhone 12 të Apple? Kjo është ajo që përcaktoi gazeta japoneze e biznesit Nikkei, transmeton Telegrafi.

iPhone 12 kushton 313 euro, iPhone 12 Pro 341 euro.

Kështu që ju mund t’i krahasoni ato menjëherë: iPhone 12 në Evropë është në dispozicion afërsisht nga 899 euro në dyqanet zyrtare të Apple Store. Versioni Pro kushton 1,149 euro.

Kosto shtesë

Sigurisht, këto kosto shtesë nuk mund të alokohen 1:1 për fitimin e grupit. Kostot e operimit dhe zhvillimit janë kryer, si dhe kostot për logjistikën dhe tarifat specifike të vendit. Se sa të larta janë këto kosto nuk dihet, kështu që nuk është e mundur të bëhet një llogaritje e vlefshme se sa fitim bën Apple nga iPhone 12.

Nga vijnë pjesët

Shumica e pjesëve të instaluara vijnë nga Koreja e Jugut, 26.8 për qind. Më i shtrenjtë është modemi X55 nga Qualcom, i cili kushton rreth 75 euro. Ekrani OLED nga Samsung kushton rreth 60 euro. Samsung është lider në treg në ekranet OLED. Çipi A14 Bionic është 34 euro.

21.9 për qind e përbërësve vijnë nga Evropa dhe SHBA, 13.6 për qind nga Japonia dhe 11.1 për qind nga Tajvani. Vetëm 4.6 për qind e përbërësve vijnë nga Kina.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

Sqarohet Facebook pas u bllokua mbrëmë

Published

on

Rrjeti social “Facebook” është sqaruar për problemin e mbrëmshëm, ku shumë përdorues u ankuan se nuk funksiononte Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Facebook thotë, ne jemi kthyer ndërkaq sqarojnë, se problemi erdhi si rezultat i ndryshimeve në konfigurim.

“Dhe ne jemi kthyer! Pak më herët, sot një ndryshim në konfigurim bëri që shërbimet e Facebook të mos ishin të disponueshme për disa njerëz. Që nga ai moment, ne kemi e hetusm dhe zgjidhur shpejt problemin”, njoftuan nga Facebook.

Continue Reading

Tech

Bien nga funksioni “Facebook”-u, “Instagram”-i e “WhatsApp”-i

Published

on

Platformat sociale, “Facebook”, “Instagram” e “WhatsApp”, ranë nga sistemi të enjtën mbrëma.

Kjo ndërprerje e shërbimit duket se ka nisur rreth orës 23.30, ku me mijëra persona e kanë raportuar këtë ndërprerje në faqen “DownDetector”.

Kjo rënie e gjigantit të mediave sociale është e dyta në më pak se 1 muaj; një rënie e këtillë ndodhi edhe më 19 mars ku faqet mbetën “offline” për disa orë.

Duket se sot, platformat janë rikthyer në normalitet.

Continue Reading

Tech

Japonia zbulon një nga makinat e saj më të mira

Published

on

Acura e Honda ka zbuluar crossover-in e ri dhe ka karakteristika që e bëjnë atë një nga automjetet më të mira të përparuara që u shfaq këtë vit.

Acura MDX i ri përmban një trup të madh me aerodinamikë të lartë, i menduar sipas standardeve më të fundit aerodinamike, edhe është i pajisur me një fashë të përparme me një grilë të madhe që mban logon e prodhuesit dhe hapje të dedikuara për të përmirësuar rrjedhën e ajrit përmes trupit.

Ky automjet dallohet nga makinat e mëparshme Acura me sisteme speciale elektrike të frenimit që punojnë me sensorë elektronikë për të ulur shkallën e aksidenteve në rrugë, një sistem të ri pezullimi që kontrollon lëvizjen e secilës rrotë veç e veç në proporcion me shpejtësinë dhe cilësinë e rrugës, dhe me amortizues të përmirësuar dhe më shumë qëndrueshmëri.

Trupi i kësaj makine ishte 5 metra i gjatë dhe 39 mm i gjatë, 199 cm i gjerë dhe 170 cm i gjatë, dhe distanca midis boshteve të rrotave ishte 281 cm, edhe kabina në të vinte me vende lëkure të rehatshme që akomodojnë 7 pasagjerë, me një dizajn modern dhe teknologji që e bëjnë atë të dallueshëm nga makinat ekzistuese.

MDX bleu sistemet më të fundit multimediale dhe të kondicionimit të ajrit, dy ekrane të afta për të komunikuar me telefona dhe pajisje inteligjente pa tel.

Përveç sensorëve të dritës dhe shiut, kamerave, sensorëve të distancës së përparme dhe të pasme, ka dhe sisteme për të kontrolluar lëvizjen dhe rrugën e automjetit në autostrada për të shmangur aksidentet.

Kjo makinë është mundësuar nga motorë benzinë ​​3,5 litërsh me 6 cilindra të aftë për të gjeneruar çift rrotullues ekuivalent me 295 kuaj fuqi, dhe kuti automatike me 10 faza.

Continue Reading

Trending