Connect with us

Maqedoni

Infermieret të pakënaqura, për 24 orë kujdestari paguhen vetëm 500 denarë

Published

on


Infermieret punojnë 24 orë kujdestari dhe paguhen vetëm 500 denarë. E gjithë barra e trajtimit të pacientëve të infektuar me CoVid-19 bie mbi motrat medicinale, por kontributi i tyre në sistemin shëndetësorë nuk evidentohet as në letër.

 “Tepër shumë obligime dhe përgjegjësi a askund evidencë në fund të ditës askush nuk e pranon atë intervenim të motrave.”

Së fundmi u deshtë që të derdhet kupa me dorëheqjen e kryeinfermieres dhe dy kolegeve të saj nga Klinika Infektive në Shkup. Sipas Gordana Beshliovskas në prag të dorëheqjes janë edhe shumë infermiere të tjera.

Ne nuk jemi vendi i vetëm me mungesë të infermiereve, problemi është global me deficit. Ky problem global do të na sjell në situatë që kur të hapen kufijtë pas pandemisë të ikin infermieret dhe t’i mbushin spitalet e rajonit dhe vendeve të Evropës. Edhe OBSH potencoi rëndësinë e motrave medicinale si rol kyç, duke kërkuar t’u kushtohet vëmendje e investime sepse mungesat janë shumë”-pohoi Gordana Beshliovska, Shoqata e Infermiereve.

Nga Ministria e Shëndetësisë mbeten në qëndrimin se problemi do të zgjidhet përmes ndryshimeve ligjore. Por, nga Shoqata e infermiereve thonë se diskriminimi vjen që në ligjin për mbrojtje shëndetësore, ku infermieret kalimthi përmenden vetëm në dy nene.

 Të mos flasim për atë se nuk kemi benefite, apo në listën e Shoqërisë Informative profesioni jonë nuk ka shifër dhe na emërojnë si ‘punëtorët të tjerë shëndetësor’, kjo nuk guxon të ndodh. Nuk jemi të kyçur në programet arsimore, as në praktikat klinike, me hile u shpërndanë edhe dhurata në spitale”-tha Gordana Beshliovska, Shoqata e Infermiereve.

Një infermiere me shkollim të lartë me gjitha kujdestaritë në spitalet publike paguhet afër 30 mijë denarë, kurse për punën e njëjtë në Klinikat private paguhen mbi 1 mijë euro, thonë nga kjo Shoqatë. Sipas evidencave të tyre, mbi 100 infermiere kanë lëshuar vendin vetëm gjatë vitit 2020. Statistikat tregojnë se aktualisht në sistemin shëndetësor janë të kyçura rreth 7,500 infermiere, por për 2 milion banorë nevojiten të paktën 15 mijë, sipas rekomandimeve të OBSH-së. Kjo do të thotë se motrat medicinale e bëjnë dyfishin e punës në kulmin e pandemisë për pagën më të ulët në rajon.

 

 Adnan Qaili

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending