Connect with us

Maqedoni

Identifikohen vjedhësit e veturave “Golf 5” në Shkup – Alsat

Published

on

Policia është duke rënë në gjurmë të grabitësve të makina në Shkup. ALSAT nga burime brenda policisë mëson strukturën organizative të formuar nga shtetasi SH.N banues në Komunën e Likovës, i njohur për veprimtari kriminale edhe në vendet e Evropës si Gjermani dhe Zvicër, si dhe i dënuar paraprakisht për vepra penale të ngjashme. Dy persona të tjerë me inicialet D.A nga Kumanova dhe A.A nga Shkupi, për të cilin burime nga grupi hetimor flasin se është taksi, kanë qenë pjesë e grupit të shtetasit SH.N për grabitjen tashmë të disa makinave të tipit Volksvagen dhe të tjera kryesisht në Çair. Burime policore në rrethana jo zyrtare bëjnë të ditur se në ndihmë logjistike është edhe një person nga Kumanova me inicialet B.T me nofkën “Gumi”, por që akoma nuk është vërtetuar veprimtaria e tij konkrete. Personi në fjalë është gjithashtu i njohur për policinë dhe posedon precedent penal.

Grupi kriminal, siç mëson ALSAT ka funksionuar i mirë strukturuar: personi që hapte makinat, ai që dekodonte dhe personi i cili merrte përsipër vozitjen e makinës jashtë Shkupit për në destinacion të panjohur akoma. Dekodimi, sipas burimeve tona është bërë përmes skartit, një pajisje krehër e cila lidh sistemin e makinës me një laptop përmes të cilit janë fikur sistemet e alarmit dhe kanë lehtësuar mënyrën e ndezjes së makinës, pa zhurmë dhe pa pasoja materiale. ALSAT mëson madje, se 2 persona të këtij grupi ranë në pranga të policisë, por si duket prokuroria i ka lënë të lirë, dhe nuk u ka caktuar masa kujdesi mbi arsyetimin e mungesës së provave të mjaftueshme. Një anëtarë i grupit kriminal është në arrati.

Prej ditësh, në Shkup, u dha alarmi i vjedhjes së makinave, që ndryshe nga herët e tjera, bëhej fjalë për vjedhjen vetëm të një tipi të caktuar makinash, Golf 5, për shkak se grabitësit kishin pajisje kompjuterike dekoduese vetëm për këtë lloj makine. Pavarësisht operacionit policor, ende është i paqartë destinacioni final i makinave, nëse ato shiten të plota apo pjesë-pjesë, dhe ku përfundojnë; në Tetovë, në ndonjë punishte të Vizbegut ose Kumanovës apo transportohen ilegalisht në Kosovë. Një ditë më parë, i pyetur nga ALSAT, rreth dështimit të mundshëm të këtij operacioni, ministri i Brendshëm Oliver Spasovski tha se “Kemi përparim serioz në hetim, prandaj së shpejti do ta informojmë opinion publik lidhur me këto vjedhje makinash”. Spasovksi shtoi se në këtë stad ka shumë rëndësi ruajtja e sekretit hetimorë dhe zbardhja e rastit me epilog pozitiv.

Operacioni i Departamentit për krime kundër pasurisë dhe delikuencës së të miturve në kuadër të Sektorit për Punë të Brendshme të Shkupit vazhdon prej ditësh, që nga denoncimi i qytetarëve gati dy javë më parë, duke e shtrirë operacionin deri në Kumanovë. Si provë materiale janë marrë edhe incizimet nga sistemi Safe City, si dhe ato pranë bankave, dyqaneve dhe objekteve tjera afariste të cilat mund të japin indikacione në pistat e hetimit. Deri tani janë vjedhur të paktën 7 vetura të tipit Golf 5, dhe të gjitha në territorin e komunës së Çairit.

Vjedhje të makinave ka pasur edhe në vitin 2018, por asnjëherë të organizuara vetëm ndaj një tipi të caktuar makinash, sikurse tani.

Adrian Kerimi

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending