Connect with us

Maqedoni

“Goce Dellçev”, Zaev i përmbajtur ndaj kërkesave të Sofjes

Published

on


Kryeministri, Zoran Zaev i përmbajtur ndaj kërkesave të Sofjes për zgjidhje të çështjes së Goce Dellçevit dhe gjuhës maqedonase. Thotë se çështjet e identitetit janë konfirmuar me marrëveshjen dypalëshe të vitit 2017, por se dallimet e mbetura duhet tejkaluar patjetër.

Jemi të fokusuar për zgjidhje të shpejtë të kësaj çështjeje. Gjithsesi se garanci për konfirmimin e çështjeve të identitetit është Marrëveshja për fqinjësi të mirë me Bullgarinë, gjuhën dhe popullin maqedonas. Besoj se të gjitha dokumentet dhe deklaratat që dalin janë vetëm dëshirë për zgjidhje të këtij kapitulli të katërt të historisë ose figurës së gjashtë historike, që mund të jetë mundësi për ta rritur miqësinë. Do të jemi të kujdesshëm me komentet, sepse e dimë se duhet të arrijmë zgjidhje dobiprurëse për dy palët – tha Zoran Zaev, Kryeministër.

Për qëndrimet e fundit të Sofjes, VMRO DPMNE-ja e fajëson kryeministrin Zaev.

Diplomacia e paaftë e “Përkuljes” së Zoran Zaevit është fenomen i njohur dhe sjellë këtë tip rezultati, sillen sepse nga pala maqedonase nuk ekziston konsenzus kombëtar lidhur me çështjet themelore identitare. Dihet se vëllezërit e shenjtë, Kirili dhe Metodi janë edukatorë sllavë, për dekada i shënon e gjithë bota, që falë tyre kanë shkrim-leximin. Nga ana jonë nuk shohim hapësirë për diskutim -deklaroi Stefan Andonovski, VMRO DPMNE.

Parlamenti bullgar dje i dha dritë jeshile propozimit për riemërim të festës së 24 Majit në “Dita e literaturës, arsimit dhe kulturës bullgare”, me të cilën Kirilin e Metodin dhe alfabetin cirilik i konsideron bullgar. Kryediplomatja bullgare, Zaharieva tha se Shkupi e Sofja duhet të gjejnë zgjidhje si për Goce Dellçevin ashtu edhe për gjuhën. Theksoi se kriteret për fqinjësi të mirë do të jenë pjesë e kornizës negociuese për Maqedoninë e Veriut.

Qëndrojmë garancë absolute që kriteret anëtarësuese për fqinjësi të mirë të jenë pjesë e kornizës negociuese. Nuk është në pyetje vetëm Goce Dellçevi. Ka kontakt mes dy komisioneve, por dyshoj se do të kenë takim deri në fund të nëntorit. Ky proces i gjatë duhet të vëzhgohet përmes zbatimit të marrëveshjes, këtu ka shumë çështje si: gjuha, historia e përbashkët. Pretendimet se Bullgaria tenton ta ndryshojë realitetin nuk janë të vërteta – deklaroi Ekaterina Zaharieva, Ministre e Jashtme e Bullgarisë.

Komisionet e ngritura nga të dyja vendet kanë paralajmëruar takim gjatë këtij muaji në Shkup, në të cilin pritet të diskutohet edhe për çështjet e hapura së fundmi.

Anesa Salihu

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending