Connect with us

Business

Gërxhaliu: Politikëbërësit s’po e kuptojnë krizën ekonomike

Published

on

Në Kosovë kriza ekonomike s’po kuptohet, dhe nëse nuk kuptohet atëherë s’mund të ketë strategji për dalje nga kjo krizë. Kështu vlerëson ish-kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu.

Sipas tij, në Kosovë më shumë flitet për mbyllje se për ndihmë bizneseve. Gërxhaliu ka thënë se mbyllja nuk është zgjidhje, pasi do të kishte pasoja të mëdha për ekonominë.

“Politikëbërësit në Kosovë, s’po e kuptojnë krizën dhe nëse s’kuptohet kriza atëherë s’mund të ketë strategji dalë nga kriza. Është paradoksale se në Kosovë më shumë flitet për mbyllje se sa për mbështetje dhe është koha që duhet kuptuar realiteti që është në Kosovë, ku që nga pakoja për çështje emergjente e marsit për vitin 2020 nuk ka ndodhur asgjë pozitive në mbështet të qytetarëve apo biznesit dhe nuk është zgjidhje mbyllja”, ka thënë ai.

Gërxhaliu  ka thënë se Kosova ka dështuar të miratojë pako për ndihmë qytetarëve dhe bizneseve, ndërsa që shtetet e rajonit  tashmë kanë marr disa vendime për t’i ndihmuar qytetarët dhe bizneset.

“Është shqetësues kur e analizon rajonin dhe masat që kanë marr qeveritë e këtyre vendeve dhe më gjerë, të cilat janë vërtetë inkurajuese dhe motivuese. Ndërsa, Kosova në tërë këta muajt e pandemisë, e tëra çfarë ka bërë janë 206 milionë euro, e para si pako emergjente dhe e dyta si një mini mbështetje për disa biznese, dhe në këtë drejtim s’duhet të na habisë fakti që bizneset të mbyllen dhe të ketë humbje të vendeve të punës. Rreziku më i madh do t’i kanoset Kosovës nga rritja e kredive të këqija”, tha Gerxhaliu.

Ai ka folur edhe për buxhetin për vitin 2021, ku ka thënë se ky buxhet nuk është zhvillimor, por më shumë social.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Business

AKB-ja: Qytetarët e Kosovës shpenzuan 10 milionë euro gjatë fundjavës në Shqipëri

Published

on

Aleanca Kosovare e Bizneseve ka bërë të ditur se në nga një hulumtim që ka kryer nga data 9-12 prill, 30 mijë kosovarë e kanë lëshuar vendin dhe kanë shkuar në Shqipëri, të cilët shpenzuar rreth 100 euro në ditë.

Kryetari i AKB-së, Agim Shahini, tha se në Shqipëri për gjatë vikendit kosovarët shpenzuan 10 milionë euro në Shqipëri.

Shahini ka thënë se AKB ka realizuar studim nga data 9 deri me 12 prill sesa qytetarë kaluan vikendin në Shqipëri pasi që masat janë në fuqi.

“Për këto 4 ditë Kosovën e kanë lëshuar 30 mijë qytetarë biznesmen, politikan, sportistë, zyrtarë shtetëror që kaluan në Durrës, Tiranë duke shpenzuar rreth 100 euro në ditë ku përfshirë akomodimin, pijet, transporti, taksa rrugore. Por këto do të jenë shumë më larta sepse në këto vizita relakusese nuk kursehet”.

“AKB ka vlerësuar se kosovaret shpenzuan 10 milion euro për vikend në Shqipëri pasi qeveria mbylli qendrat tregtare, hotelet dhe kafiteritë. 90% i shpenzojnë gjithë kapitalin kur kosovarët dalin jashtë. Vetëm 5 % e vizitorëve nga Shqipëria kthehen dhe vizitojnë Kosovën kundrejt atyre që shkojnë nga Kosova. Në këtë vikend nuk ka pasur vizitorë në Kosovë për shkak të masave”, tha ai.

Shahini ka rekomanduar Qeverisë që pas datës 18 prill të lejohet puna e plotë e bizneseve

“Prandaj AKB rekomandon qeverinë që sa më shpejt pas datës 18 të kthejë jetën në normalitet duke zbatuar masa për kontroll, por jo masa rigoroze. AKB është e shqetësua për përkeqësimin ekonomik në vend dhe është duke u thelluar. Ai bëri thirrje institucioneve për të siguruar vaksinën”, tha Shahini.

Alsat

Continue Reading

Business

Rritje rekorde e vlerës së Bitcoin

Published

on

Bitcoin ka arritur një rekord të ri mbi 62 700 dollarë ndërsa investitorët po përgatiten për listën e drejtpërdrejtë të shkëmbimit të monedhave kripto “Coinbase Global”.

Çmimi i Bitcoin është më shumë se dyfishuar këtë vit dhe përfaqëson pak më shumë se gjysmën e vlerës së përgjithshme të tregut të kriptovalutave prej gati 2.1 trilionë dollarësh. Kjo është vetëm pak më pak se vlera e tregut të aksioneve të Apple (AAPL).

Të martën, çmimet e Bitcoin u rritën deri në 4.7% në një rritje të lartë të të gjitha kohërave duke shkuar në mbi 62,700 dollarë. Monedha kaloi 60 000 dollarë në fillim të marsit.

Edhe korporatat e mëdha po përqafojnë Bitcoin. Tesla e Elon Musk (TSLA) ka vendosur të investojë disa prej parave të saj të korporatave në Bitcoin dhe ta pranojë atë për disa blerje makinash. Firma e programeve kompjuterike MicroStrategy (MSTR) njoftoi të hënën se do të fillojë të paguajë tarifa për drejtorët e bordit të kompanisë të cilët nuk janë punonjës në Bitcoin në vend të parave të gatshme.

Aksionet e Silvergate Capital (SI), një bankë që specializohet në kredi dhe depozita të mbështetura nga kripto, janë më shumë se dyfishuar këtë vit.

Alsat

Continue Reading

Business

Bie përqindja e turistëve për muajin shkurt

Published

on

Numri i turistëve për muajin shkuar ka shënuar rënie prej 41.7 për qind, ndërsa numri i qëndrimeve në hotele ka rënë me 36.8 për qind, krahasuar me të njëjtin muaj gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave nga Enti Shtetëror i Statistikave, në shkurt vendi ka regjistruar 27,569 turistë ndërsa janë realizuar 60,013 akomodime.

 

Alsat

Continue Reading

Trending