Connect with us

Business

Gërxhaliu hedh kritika për Muratin: Bëni më shumë për sektorin privat, e jo të flitet

Published

on

Që nga sot deri me 18 mars kanë hyrë në fuqi masat e reja anti-Covid.

Qytetarëve në të gjithë territorin e Kosovës me vendimin e ri nuk u lejohet lëvizja e lirë nga ora 10 e mbrëmjes deri në orën 5 në mëngjes, përveç rasteve urgjente. Gjithashtu, institucionet publike dhe private të arsimit para-universitar kanë kaluar në mësim “online”.

Ndërsa, shërbimet e gastronomisë obligohen të pezullojnë aktivitetin e tyre për 12 ditë, përveç shërbimit “merr me vete”. Vendimi ndalon edhe veprimtarinë e qendrave të mbyllura tregtare përveç shërbimeve esenciale.

Kjo ka ngjallur pakënaqësi te sektori privat, të cilët kanë kërkuar mbështje financiare pas dëmeve ekonomike që ka shkaktuar pandemia, e një gjë të tillë e ka premtuar Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati në një konferencë të përbashkët me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia.

Murati u shpreh se Qeveria do të bëjë të pamundurën që shëndeti ekonomik të mos dëmtohet, ai tha se masat konkrete do vijnë ditëve në vijim, ku nuk do të mungoi mbështetja për qiratë dhe pagat e punëtorëve.

Lidhur me këtë ka folur eksperti i ekonomisë, Safet Gërxhaliu.

Gërxhaliu tha se fillimisht duhet të bëhen analiza të thella për situatën aktuale në vend, e pastaj të vendoset se çfarë masa të merren.

“Pandemia është në vlugun e vet, por besoj që paraprakisht duhet të bëhen analiza të thella kur merren vendime, në këtë drejtim kujdesen në kontributin e madh që mund të japin institucionet kosovare janë kontrolli i të infektuarve, jemi dëshmitarë të asaj që sot rrugëve bredhin njerëz me rezultate pozitive dhe kjo është brenga kryesore“, tha ai.

Tutje Gërxhaliu u shpreh se kur janë në pyetje bizneset duhet të bëhet më shumë në këtë drejtim, duke u implimentuar fillimisht një pako emergjente dhe se çdo ndihmë për sektorin privat është e mirëseardhur.

“Sa i përket bizneseve presim derisa të merret një vendim i ri se çka do të mbështetet ose cila fushë do të mbështetet nuk mund të komentohet, por është koha kur për biznese duhet të bëhet më tepër se sa vetëm të flitet, është koha kur duhet të ketë një solidaritet të mirëfilltë të institucionve në sektorin privat, nuk kemi të bëjmë këtu vetëm me qira dhe me paga, ju e dini sa njerëz dhe sa punëtorë në sektorin privat kanë mbetur pa paga që nga marsi i vitit të kaluar, prandaj besoj që një herë është dashur të draftohet një pako emergjente, të gjinden alterantiva të financimit të kësaj pakoje, e pastaj të vendosen masa, por sidoqoftë çdo ndihmë për sektorin privat është e mirëseardhur dhe duhet të duartrokitet“, tha Gërxhaliu.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Business

Bie përqindja e turistëve për muajin shkurt

Published

on

Numri i turistëve për muajin shkuar ka shënuar rënie prej 41.7 për qind, ndërsa numri i qëndrimeve në hotele ka rënë me 36.8 për qind, krahasuar me të njëjtin muaj gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave nga Enti Shtetëror i Statistikave, në shkurt vendi ka regjistruar 27,569 turistë ndërsa janë realizuar 60,013 akomodime.

 

Alsat

Continue Reading

Business

Bie çmimi i benzinë, çmimi i dizelit mbetet i pandryshuar

Published

on

Çmimi i benzinës nga mesnata do të lirohet për gjysmë denari, ndërsa çmimi i dizelit mbetet i pandryshuar, vendosi Komisioni Rregullator i Energjetikës.

Sipas vendimit të fundit të KRRE-së, çmimet e derivateve për litër do të jenë:

EUROPUSPER BS-95 do të shitet për 67,00 denar për litër.

EUROSUPER BS-98 do të shitet për 69,00 denarë për litër.

EURODISEL do të shitet për 58 denarë për litër.

 

Alsat

Continue Reading

Business

Gjatë marsit u rritën çmimet e konsumit, ranë vetëm çmimet e perimeve

Published

on

Për 0,4% janë rritur çmimet e konsumit gjatë muajit mars 2021 në krahasim me muajin shkurt të po të njëjtit vit.

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka bërë të ditur se gjatë marsit të këtij viti janë rritur çmimet e këtyre produkteve: vajra dhe yndyra me 2.8%, pemë me 3.8%, pije alkoolike me 1.6%, këpucë me 3.1%, karburante dhe lubrifikantë për pajisjet e transportit personal me 4.7%.

Ndërsa, rënie e çmimeve gjatë marsit është vërejtur vetëm tek perimet me 1.5%.

Sipas, ASHK-së, norma vjetore e inflacionit, e matur në muajin mars 2021, me muajin mars 2020, ishte 1.2%.

Ndërkohë për 1.2% janë rritur çmimet e konsumit në janar të këtij viti, në krahasim me të njëjtin muaj të vitit 2020.

Alsat

Continue Reading

Trending