Connect with us

Business

Gazetarët vetëm “dekor” në takimin mes biznesmenëve dhe Besimit – ALSAT-M

Published

on


Dhjetë milion euro nga shteti si garanci për kredi për ndërmarrjet, uljen e detyrimeve parafiskale dhe vendosje e kalendarit tatimor. Ky ishte maksimumi që gazetarët mund të merrnin sot nga takimi një orësh midis biznesmenëve dhe Ministrit të ri të Financave Fatmir Besimi. Por, kërkesat e biznesmenëve nuk munden të bëhen publike sepse Oda Ekonomike nuk kishte siguruar mundësi teknike. Kamerat mundën ta regjistrojnë vetëm premtimin e Besimit se një nga kërkesat tashmë është planifikuar të realizohet.

Kjo është një çështje që në Qeveri tashmë po konsideron të vendosë rreth 10 milion euro në Bankën e Zhvillimit, dhe ajo do të zhvillojë një skemë garancie për bizneset që do t’ua lehtësojë kompanive, sidomos në uljen e shpenzimeve, dhe për kompanitë që për shkak të krizës nuk mund të përmbushin kriteret e kërkuara nga bankat – deklaroi Fatmir Besimi – Ministër i Financave.

Kreu i Odës Ekonomike, Branko Azeski, megjithëse në fillim premtoi deklaratë për mediat, pas përfundimit të takimit u largua. As ministri Besimi nuk dha deklaratë shtesë. Pa përgjigje mbetën pyetjet e mediave cilat janë kërkesat prioritare të komunitetit të biznesit, a kanë paraqitur propozime në Qeveri si Odë më e madhe, çka përmban pakoja e katërt e masave ekonomike dhe cilat janë dëmet e kompanive që i raportojnë në Odë si rezultat i Kovid -19. Analiza e fundit e Odës është ajo e para tre muajve për dëmet në sektorin e turizmit dhe hotelerisë.

Andrea Cobanova

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Business

Bie përqindja e turistëve për muajin shkurt

Published

on

Numri i turistëve për muajin shkuar ka shënuar rënie prej 41.7 për qind, ndërsa numri i qëndrimeve në hotele ka rënë me 36.8 për qind, krahasuar me të njëjtin muaj gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave nga Enti Shtetëror i Statistikave, në shkurt vendi ka regjistruar 27,569 turistë ndërsa janë realizuar 60,013 akomodime.

 

Alsat

Continue Reading

Business

Bie çmimi i benzinë, çmimi i dizelit mbetet i pandryshuar

Published

on

Çmimi i benzinës nga mesnata do të lirohet për gjysmë denari, ndërsa çmimi i dizelit mbetet i pandryshuar, vendosi Komisioni Rregullator i Energjetikës.

Sipas vendimit të fundit të KRRE-së, çmimet e derivateve për litër do të jenë:

EUROPUSPER BS-95 do të shitet për 67,00 denar për litër.

EUROSUPER BS-98 do të shitet për 69,00 denarë për litër.

EURODISEL do të shitet për 58 denarë për litër.

 

Alsat

Continue Reading

Business

Gjatë marsit u rritën çmimet e konsumit, ranë vetëm çmimet e perimeve

Published

on

Për 0,4% janë rritur çmimet e konsumit gjatë muajit mars 2021 në krahasim me muajin shkurt të po të njëjtit vit.

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka bërë të ditur se gjatë marsit të këtij viti janë rritur çmimet e këtyre produkteve: vajra dhe yndyra me 2.8%, pemë me 3.8%, pije alkoolike me 1.6%, këpucë me 3.1%, karburante dhe lubrifikantë për pajisjet e transportit personal me 4.7%.

Ndërsa, rënie e çmimeve gjatë marsit është vërejtur vetëm tek perimet me 1.5%.

Sipas, ASHK-së, norma vjetore e inflacionit, e matur në muajin mars 2021, me muajin mars 2020, ishte 1.2%.

Ndërkohë për 1.2% janë rritur çmimet e konsumit në janar të këtij viti, në krahasim me të njëjtin muaj të vitit 2020.

Alsat

Continue Reading

Trending