Connect with us

Showbiz

“Flaka e Janarit” hyn në mbrojtje të shtetit

Published

on

Manifestimi kombëtar kulturor “Flaka e Janarit”, ngjarje tradicionale që organizohet në Gjilan, zyrtarisht sot ka marrë statusin e mbrojtjes së trashëgimisë shpirtërore kulturore.

Kjo u realizua pasi Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, e shoqëruar nga zëvendësministrja Valdete Bajrami, ia dorëzoi dosjen e manifestimit kryetarit të komunës, Lutfi Haziri.

Ministrja Dumoshi ka folur për rëndësinë e këtij manifestimi dhe ka vlerësuar që 29 manifestimet që janë mbajtur, nga viti në vit, “Flaka” ka pasur shumë avancime.

“Vitin e ardhshëm, së bashku festojmë 30 vjetorin, prandaj na obligon ta ruajmë, zhvillojmë dhe afirmojmë edhe në përmasa ndërkombëtare, si të veçantë meqë nderon figurat më të ndritshme të kulturës dhe të kombit”, u shpreh ndër të tjera ministrja Dumoshi, duke potencuar faktin se më parë ky manifestim është organizuar nën përkujdesjen e komunës, kurse tani e tutje do te jemi së bashku, por gjithsesi dhe me të tjera institucione të kulturës dhe trashëgimisë kulturore.

“E vlerësoj manifestimin Flaka e Janarit, sepse nga fillimi i është përmbajtur skenës programore, duke respektuar katër shtyllat respektivisht katër veprimtari komplekse si: Arti Pamor, Arti Skenik, Arti Letrar, dhe Arti Muzikor, shtylla këto që identifikohen me veprimtarinë krijuese të Jusuf Gërvallës, kurse vet manifestimi nis rrugëtimin ne përvjetorin e heronjve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka me aktivitete te mbajtura në Breslac, Gjilan dhe Perlepnice”, sqaroi tutje ministjra Dumoshi, duke u shprehur se ky manifestim, veç tjerash ka nderuar shume krijues, edhe shume të tjerë që priten të nderohen në vitet në vazhdim.

Ministrja Dumoshi premtoi se ky manifestim do të përkrahet nga MKRS-ja pasi që, si organizim “Flaka e Janarit” mundëson pjesëmarrjen e artistëve kulmor të kombit dhe afirmon kulturën e vlerat tona.

Ndërkaq, kryetari Haziri e falënderoi ministren dhe MKRS-në për këtë vendim për ta futur në mbrojtje manifestimin e “Flakës” duke i dhënë peshë, vlerësim e rëndësi këtij organizimi. “Kjo është mirënjohja më e madhe që i jepet Gjilanit, duke shtuar se rangohet me mirënjohjen që Parlamenti Europian ia ka dhënë me epitetin “Qytet i Paqes” dhe në rrafshin e mirënjohjes kolektive të Presidencës së Kosovës si “Qytet i Lirisë”. Për 30 vjet, burra e gra në Gjilan, në ditët më të vështira dhe në ditë të mira, janë gjunjëzuar para veprës së heronjve, dëshmorëve dhe martirëve të kombit, të cilët i kanë dhënë këtij vendi ditën e bardhë të lirisë. Janari kudo është ‘muaj i vdekur’, vetëm ne bëjmë përjashtim sepse më 11 janar, në ditën e rënies së Rexhep Malës e Nuhi Berishës, fillojmë me këtë manifestim dhe i përfundojmë aktivitetet më 31 janar, në nderim të të rënëve përmes vlerave kulturore’, ka thënë Haziri.

Manifestimi kombëtar i kulturës “Flaka e Janarit”, u themelua dhe nisi rrugëtimin me 18.01.1992, në 10 vjetorin e shënimit të rrënjës së heronjve të Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka.

Konsiderohet një organizim ndër më unikët dhe i vetmi i këtij lloji në trevat e Ballkanit.

Showbiz

Ylli i “Gilligan’s Island”, Dawn Wells ndërron jetë në moshën 82 vjeçare

Published

on

Dawn Wells, e cila luajti Mary Ann Summer, ka ndërruar jetë në moshën 82 vjeçare.

Ajo ka vdekur të mërkurën në mëngjes në Los Angeles nga COVID-19, sipas publicistit të saj.

Aktorja ka qenë e pranishme në “Gilligan’s Island” për tre sezone me radhë, nga 1964 deri në 1967.

Foto: NBC

Për rolin e Mary Ann, ajo mundi 350 aktore të tjera, përfshirë këtu Raquel Welch.

Wells ka qenë pjesë edhe e shumë filmave të tjerë si: “Silent But Deadly”, “Return to Boggy Creek”, “The Harlem Globetrotter”, “Super Sucker”, “American Christmas” etj.

Ylli amerikan po ashtu ka qenë e martuar me Larry Rosen nga 1962 deri në 1967. /Telegrafi/

Foto: Getty Images

Continue Reading

Showbiz

Nora Istrefi me biznes të ri

Published

on

Këngëtarja e njohur shqiptare, Nora Istrefi, ka korrur ndër vite suksese të mëdha në profesionin e saj.

Ajo përmes rrjeteve sociale ka bërë të ditur se ka hapur një biznes të ri, që është krejtësisht i ndryshëm nga ajo që ka bërë.

Krijuesja e hitit “Anna” ka njoftuar fansat për një studio të re për fotografi, duke qenë se ishte dëshirë e kamotshme.

Nora Istrefi (Foto: Instagram)

Ky është postimi i plotë i artistes Nora Istrefi (pa ndërhyrje):

“Duke mare per baze qe kam perfunduar fakultetin e dizajnit te modes ,gjithemone me mu ka flejt deshira per te bere edhe dicka ma shume se muzika !

Po e nisi kete vit te ri me nje bisnes te vogel qe lidhet ngushte me fushat e mia te jetes ,perkatesisht me fotografine!

Nisur nga vetja dhe Renee, e di qe cdo nene do deshironte nje set fotografik gjate shtatzanise, te foshjnes se posalindur, me foshjen por edhe me komplet familjen !

Jam munduar dhe po mundohem te krijoj skena te bukura me ekipen time, momente te paharushme per me te dashurit tone.. Shpresoj do ju pelqej dhe do gjeni imagjinaten tuaj ne setet tona dhe projektet ne vazhdimësi”. /Telegrafi/

Continue Reading

Showbiz

Vëllai i Dua Lipës feston ditëlindjen e 15-të, këngëtarja i bën një dedikim të veçantë

Published

on

Ditën e sotme (e mërkurë) feston ditëlindjen e 15-të vëllai i këngëtares Dua Lipa, Gjin Lipa.

Artistja shqiptare me këtë rast i ka bërë një dedikim të veçantë, ku ndërkohë ka zgjedhur edhe disa imazhe të tyre të përbashkëta të realizuara ndër vitesh.

25 vjeçarja në fotografitë që zgjodhi përfshihet edhe motra e Duas, Rina Lipa, e cila vite më parë ka bërë debutimin si fashioniste.

Foto: Instagram

“Urime ditëlindjen për vëllain tim të dashur, Gjin Lipa. 15! Ju jeni më qesharaku, më i miri, më i sjellëshmi e më i kujdesshmi dhe jam shumë krenare për ty. Të dua dhe jam shumë me fat të jem motra jote”, ka thënë ajo.

Urimet për të vëllain e Lipës nuk munguan as nga fansat që numëron në rrjete sociale, duke marrë parasysh që vetëm në Instagram ka mbi 57 milionë.

Dua ndërkaq këtë vit ka qenë mjaft aktive me projekte muzikore, madje në mes të pandemisë solli albumin e dytë “Future Nostalgia”.

Albumi u prit shumë mirë dhe thuajse të gjitha këngët janë shndërruar në hite e me miliona klikime në YouTube. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending