Connect with us

Shendetsi

Fitojnë PSZH e Junajted, Morata shpëton Juven

Published

on

Janë katër skuadra që tashmë kanë siguruar kalimin në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve. Barcelona, Juventus, Çellsi dhe Sevilja, janë skuadrat e parë që kanë siguruar kalimin tutje, pas vetëm katër xhirosh të zhvilluara. Barcelona dhe Juventus janë pjesë e grupit G, dhe pas katër ndeshjeve të zhvilluara, katalanët numërojnë 12 pikë, ndërsa ‘Zonja e Vjetër’ nëntë pikë.

Prej nesër, 40 infermiere kthehen në punë, paralajmëroi sot në profilin e tij në Fejsbuk ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Ai theksoi se marrëveshjet me të cilat infermieret ishin të angazhuara në kohë të caktuar në Dhomën shëndetësore – Shkup, u vazhdohen.

“Ata edhe më tej do ta punojnë profesionin më fisnik – shpëtimin e jetës së njerëzve!”, ka shënuar ministri në Fejsbuk.

Kalimin tutje kanë siguruar edhe dy skuadrat e Grupit E, Sevilja dhe Çelsi, me nga 10 pikë të grumbulluara. Gjatë ditës së mërkurë do të ketë edhe disa ndeshje të tjera në Ligën e Kampionëve, dhe pritet të shihet se cilat do të jenë skuadrat tjera që do të sigurojnë fazën e dytë të Ligës së Kampionëve.Skuadra e Juventusit ka vuajtur, por ka arritur që në fund të mposht 2:1 Ferencvaroshin në Ligën e Kampionëve. Skuadra hungareze pa vetën në epërsi pas vetëm 19’ minutash lojë, kur shënoi përmes sulmuesit shqiptar, Myrto Uzuni dhe 25 vjeçari vendosi të festojë si Ronaldo, para syve të tij.

Nuk vonoi shumë, dhe Juventusi arriti barazimin, pikërisht me anë të Ronaldos, ndërsa golin e fitores Juventus e shënoi në minutën e 92’, nëpërmjet spanjollit Alvaro Morata, që doli të jetë edhe heroi i skuadrës nga Torino.

Ndërkohë Man. Junajted dhe Paris Sent Zhermeni kanë shënuar fitore të rëndësishme në kuadër të xhiros së katërt të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, duke mposhtur Bashakshehirin, respektivisht Lajpcigun.”Djajtë e Kuq” mposhtën me 4:1 Bashakshehirin, ndërsa PSZH me 1:0 mund Lajpcigun. Bruno Fernandes realizoi dy golat e parë (7’ dhe 19’), para se Markus Rashford (35’) dhe Daniel Xhejms (90′) të konfrimojnë fitoren për Junajtedin. Golin e vetëm për mysafirët e shënoi Deniz Turuc.

Në ndeshjen tjetër të këtij grupi, PSG-së i ka mjaftuar një gol i Nejmar nga penalltia në minutën e 11’, për fitoren 1:0.

Çellsi dhe Sevilja janë skuadrat e parë që sigurojnë kualifikimin në fazën tjetër të Championsit, pasi i fituan ndeshjet respektive në ruandit e katërt të sfidave në grupe. Londinezët mposhtën 1-2 Renin ndërsa andaluzët iu imponuan me të njëjtin rezultat (1-2) Krasnodarit në sfidat e vlefshme për Grupin E. Skuadra e drejtuar nga Frank Lampard shënoi e para në sfidën ndaj Rennes me talentin Hudson-Odoi në pjesën e parë, ndërsa 5 minuta para përfundimit të kohës së rregullt barazoi Guirassy. Gjithsesi, në kohën shtesë Giroud realizoi golin e ftores për Chelsea-n.

Sevilla hapi dhe mbylli Serinë e golave ndaj Krasnodarit me autorë Rakitic (4′) dhe El Haddadi (90+5′), ndërsa për rusët e Krasnodarit barazoi përkohësisht Ëanderson. Chelsea e Sevilla kryesojnë grupin me nga 10 pikë, ndërsa Rennes dhe Krasnodari, me nga vetëm 1 pikë do të luftojnë për vendin e tretë që i lejon të vijojnë në Europa League.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending