Connect with us

Showbiz

Festivali “Mirëdita, dobar dan” pritet me protesta në Beograd, e quajnë ngjarje politike që promovon anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Published

on

Policia bllokoi kryqëzimet pranë Qendrës për Dekontaminimin Kulturor në Beograd, ku u hap festivali “Mirëdita, dobar dan”, duke parandaluar afrimin e disa grupeve të krahut të djathtë, raporton mediumi derb H1. Misa Vaqiç, udhëheqësi i të djathtës serbe, është gjithashtu i pranishëm. Policia mori me vete një person i cili ndërpreu fjalimin hyrës në hapjen e festivalit.

Njëri nga të rinjtë nga grupi i mbledhur arriti të hyjë në CZKD dhe të ndërpresë fjalimin hyrës. Ai u mor shpejt jashtë nga policia.

Të mbledhurit para CZKD-së, të cilët ishin rreth 200, që i përkasin organizatës së djathtë ‘Zavetnici’ dhe grupeve të tjera të krahut të djathtë, dhe midis tyre është udhëheqësja e organizatës, Milica Durdeviç, e cila i drejton ata. Ajo i kërkoi policisë që t’i linte të afroheshin dhe të përçonin mesazhin e tyre.

Sima Spasic nga Shoqata e Familjeve të Viktimave të Kosmetit është gjithashtu e pranishme, duke u përpjekur të prishë ngjarjen. Ata që janë mbledhur mbajnë flamujt e Serbisë dhe flamujt e Mbrojtësve dhe bërtasin “Oh Kosova, Kosova”.

Milica Djurdeviç dhe Misa Vacic, udhëheqësi i të djathtës serbe, arritën të kalonin pas kordonit, pasi policia i la të lirë.

“Mesazhi ynë është se SNS është përgjegjëse për mbajtjen e festivalit “Mirëdita, dobar dan”. Kjo nuk ka të bëjë me artistë nga Kosova, ‘Mirëdita dobar dan’ është një projekt politik”, i tha Djurdjeviç mediumit H1.

Ajo gjithashtu tha se mesazhi kryesor i dërguar nga ky festival është “anëtarësimi i Kosovës në UNESCO”.

Misa Vaqiç tha për H1 se të mbledhurit nuk po protestonin “për shkak të programit, por për shkak të festivalit”.

“Kjo është një protestë e disa grupeve patriotike dhe një shembull i shkëlqyeshëm i unitetit ku kemi rënë dakord për një kundërshtar të përbashkët, dhe kjo është Nisma Rinore që provokon me këtë festival”, tha Vaqiç, duke shtuar se “nuk ka trashëgimi kulturore të Kosovës, por trashëgimi kulturore serbe në Kosovë”.

Pjesëmarrësit nga Kosova më parë kishin ardhur në festival nën shoqërimin e policisë.

Një nga pjesëmarrësit në festival, regjisori Kushtrim Koliqi, i tha H1 se situata është shqetësuese dhe se ai pret që rrethanat të jenë të ndryshme çdo vit, por kjo nuk po ndodh.

Thirrjet për një protestë kundër festivalit “Mirëdita, dobar dan” u shfaqën më parë në rrjetet sociale, dhe hyrja në Qendrën e Dekontaminimit Kulturor, ku do të mbahet festivali, u mbulua me postera dhe mesazhin “Mirëdita, dobar dan”.

Siç është njoftuar në postimin në Facebook, mbrojtësit duhet të mblidhen para Tempullit të Shën Savës, nga ku do të drejtohen në Qendrën për Dekontaminimin Kulturor dhe, siç thanë në njoftim, disa organizata gjithashtu njoftuan mbërritjen e tyre për të protestuar.

Nisma Rinore për të Drejtat e Njeriut, e cila është një nga organizatorët e festivalit “Mirëdita, dobar dan”, thekson se mesazhi i festivalit është përhapja e paqes dhe pajtimit midis shoqërisë serbe dhe kosovare, dhe jo dhuna, urrejtja dhe ndarja. /Telegrafi/

Showbiz

Ylli i “Gilligan’s Island”, Dawn Wells ndërron jetë në moshën 82 vjeçare

Published

on

Dawn Wells, e cila luajti Mary Ann Summer, ka ndërruar jetë në moshën 82 vjeçare.

Ajo ka vdekur të mërkurën në mëngjes në Los Angeles nga COVID-19, sipas publicistit të saj.

Aktorja ka qenë e pranishme në “Gilligan’s Island” për tre sezone me radhë, nga 1964 deri në 1967.

Foto: NBC

Për rolin e Mary Ann, ajo mundi 350 aktore të tjera, përfshirë këtu Raquel Welch.

Wells ka qenë pjesë edhe e shumë filmave të tjerë si: “Silent But Deadly”, “Return to Boggy Creek”, “The Harlem Globetrotter”, “Super Sucker”, “American Christmas” etj.

Ylli amerikan po ashtu ka qenë e martuar me Larry Rosen nga 1962 deri në 1967. /Telegrafi/

Foto: Getty Images

Continue Reading

Showbiz

Nora Istrefi me biznes të ri

Published

on

Këngëtarja e njohur shqiptare, Nora Istrefi, ka korrur ndër vite suksese të mëdha në profesionin e saj.

Ajo përmes rrjeteve sociale ka bërë të ditur se ka hapur një biznes të ri, që është krejtësisht i ndryshëm nga ajo që ka bërë.

Krijuesja e hitit “Anna” ka njoftuar fansat për një studio të re për fotografi, duke qenë se ishte dëshirë e kamotshme.

Nora Istrefi (Foto: Instagram)

Ky është postimi i plotë i artistes Nora Istrefi (pa ndërhyrje):

“Duke mare per baze qe kam perfunduar fakultetin e dizajnit te modes ,gjithemone me mu ka flejt deshira per te bere edhe dicka ma shume se muzika !

Po e nisi kete vit te ri me nje bisnes te vogel qe lidhet ngushte me fushat e mia te jetes ,perkatesisht me fotografine!

Nisur nga vetja dhe Renee, e di qe cdo nene do deshironte nje set fotografik gjate shtatzanise, te foshjnes se posalindur, me foshjen por edhe me komplet familjen !

Jam munduar dhe po mundohem te krijoj skena te bukura me ekipen time, momente te paharushme per me te dashurit tone.. Shpresoj do ju pelqej dhe do gjeni imagjinaten tuaj ne setet tona dhe projektet ne vazhdimësi”. /Telegrafi/

Continue Reading

Showbiz

Vëllai i Dua Lipës feston ditëlindjen e 15-të, këngëtarja i bën një dedikim të veçantë

Published

on

Ditën e sotme (e mërkurë) feston ditëlindjen e 15-të vëllai i këngëtares Dua Lipa, Gjin Lipa.

Artistja shqiptare me këtë rast i ka bërë një dedikim të veçantë, ku ndërkohë ka zgjedhur edhe disa imazhe të tyre të përbashkëta të realizuara ndër vitesh.

25 vjeçarja në fotografitë që zgjodhi përfshihet edhe motra e Duas, Rina Lipa, e cila vite më parë ka bërë debutimin si fashioniste.

Foto: Instagram

“Urime ditëlindjen për vëllain tim të dashur, Gjin Lipa. 15! Ju jeni më qesharaku, më i miri, më i sjellëshmi e më i kujdesshmi dhe jam shumë krenare për ty. Të dua dhe jam shumë me fat të jem motra jote”, ka thënë ajo.

Urimet për të vëllain e Lipës nuk munguan as nga fansat që numëron në rrjete sociale, duke marrë parasysh që vetëm në Instagram ka mbi 57 milionë.

Dua ndërkaq këtë vit ka qenë mjaft aktive me projekte muzikore, madje në mes të pandemisë solli albumin e dytë “Future Nostalgia”.

Albumi u prit shumë mirë dhe thuajse të gjitha këngët janë shndërruar në hite e me miliona klikime në YouTube. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending