Connect with us

Shendetsi

Europa i jep lamtumirën 2020-s me festime në shtëpi

Published

on

Europianët duket se do ta presin 2021-shin nën hijen e pandemisë së COVID-19.

Ja një vështrim se si Europa do ta festojë këtë natë të Vitit të Ri për t’u harruar.

Rusi

Në kryeqytetin e Rusisë, Moskë, festuesit nuk do të duhet të bëjnë pa fishekzjarre.

Me këmbanat tradicionale të Kullës Spassky të Kremlinit, fishekzjarret pritet ta kthejnë qiellin e natës në një det ngjyrash. Pas kësaj, fishekzjarrët do të pasojnë në 10 vende të tjera.

Sidoqoftë, Nata e Vitit të Ri do të jetë pak më ndryshe këtë herë: baret, restorantet dhe diskotekat do të duhet të mbyllen jo më vonë se ora 23:00.

Belgjikë

Në Bruksel është planifikuar që banorët të lidhen virtualisht me miqtë dhe familjen e tyre përmes një shfaqjeje me rreze lazer, që do të mbulojnë qiellin në pjesë të ndryshme të qytetit.

Sidoqoftë, ekziston një shtetrrethim nga ora 22:00, kështu që shfaqja me lazer do të transmetohet drejtpërdrejt në internet.

Austri

Festa më e madhe e Austrisë, “Marshimi i Pragut të Vitit të Ri” në Vjenë, që normalisht mbledh me qindja mijëra persona, tashmë është anuluar në mes të tetorit.

Francë

Parisi është nën një shtetrrethim nate duke filluar nga ora 20:00 , që do të zbatohet nga policia.

Sidoqoftë, kompozitori Jean-Michel Jarre do të japë një koncert virtual në katedralen “Notre Dame” në prag të Vitit të Ri.

Itali

Qeveria ka vendosur një shtetrrethim të rreptë mbarëkombëtar nga ora 22:00 deri në 07:00, ndërsa maksimumi dy mysafirë të rritur nga një familje tjetër lejohen të ulen në tryezë për darkën e Vitit të Ri.

Në Romë, ​​gjithashtu ka një ndalim për hedhje fishekzjarresh deri më 6 janar.

Britani e Madhe

Të gjitha shfaqjet e fishekzjarreve të mbajtura tradicionalisht në kryeqytet janë anuluar.

Në vend të kësaj, një “moment unik transmetimi” do të shfaqet në transmetuesin britanik BBC në mesnatë.

Përmbajtja e transmetimit nuk është zbuluar, por duket se do të paraqesë çastet përcaktuese të vitit.

Greqi

Popullsisë i është thënë ta kalojnë natën në shtëpi.

Në zonën më të madhe të Athinës 5 000 oficerë policie do të monitorojnë pajtueshmërinë me shtetrrethimin nga 22:00 në 05:00, sipas qeverisë.

Shfaqje fishekzjarresh janë organizuar në disa qytete, por kryetarët e bashkive u kanë thënë banorëve që ta shikojnë shfaqjen nga ballkonet e tyre.

Poloni

Qeveria u ka bërë thirrje qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi dhe të shmangin vendosjen e fishekzjarreve.

Një ndalim për të dalë jashtë do të jetë në fuqi midis orës 19:00 deri në 06:00.

Gjermani

Nën një bllokim të pjesshëm dhe ku të gjitha dyqanet, përveç atyre  thelbësore, do të jenë të mbyllur, spektakli tradicional i fishekzjarreve në Portën e Brandenburgut të shënuar në Berlin është anuluar.

Ekziston një ndalim në të gjithë vendin për tubimet e mëdha në prag të Vitit të Ri dhe në Vitin e Ri, megjithëse një maksimum prej pesë personash nga dy familje lejohen të takohen.

Turqi

Vendi përgatitet të hyjë në vitin 2021 nën një shtetrrethim mbarëkombëtar, që shtrihet nga ora 21:00 deri në 05:00 më 4 janar.

Danimarkë

Publiku nuk do të lejohet të mblidhej për festën tradicionale të Vitit të Ri në Sheshin e Bashkisë.

Sheshi, në zemër të kryeqytetit danez, është vendi ku zakonisht njerëzit mblidhen për të dëgjuar tingujt e Kullës së Sahatit të Qytetit në Vitin e Ri.

Finlandë

Helsinki është një nga disa qytete në Finlandë që ka anuluar shfaqjen e tij zyrtare të fishekzjarreve të Vitit të Ri.

Norvegji

Oslo, gjithashtu, ka anuluar shfaqjen e tij zyrtare të fishekzjarreve të Vitit të Ri dhe të gjitha ngjarjet në ambiente të mbyllura, si edhe shitjet e alkoolit, janë ndaluar deri më 7 janar.

Suedi

Shfaqja tradicionale televizive e Suedisë nga muzeu i hapur Skansen, i cili mbikëqyr Stokholmin, do të vazhdojë siç ishte planifikuar në prag të Vitit të Ri, por pa një audiencë.

Stokholmi ka anuluar festimin zyrtar të Vitit të Ri.