Connect with us

Shendetsi

Ekzekutohet shefi i programit nuklear në Iran, Teherani akuzon Izraelin

Published

on

Shkencëtari më i vjetër bërthamor i Iranit Mohsen Fakhrizadeh është vrarë pranë kryeqytetit Teheran. BBC shkruan se agjencitë perëndimore të inteligjencës e shihnin atë si organizatorin e programit sekret të armëve bërthamore të Iranit. Ai ishte përshkruar nga diplomatët si “babai i bombës iraniane”.

Lajmi për vrasjen vjen mes shqetësimeve të reja për sasinë e shtuar të uraniumit të pasuruar që Irani po prodhon. Irani këmbëngul se programi i tij bërthamor është ekskluzivisht për qëllime paqësore. Midis 2010 dhe 2012, katër shkencëtarë bërthamorë iranianë u vranë dhe Irani ka akuzuar Izraelin për bashkëpunim në vrasjet. Emri i Fakhrizadeh u përmend specifikisht në prezantimin e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu rreth programit bërthamor të Iranit në maj 2018.

Ministri i Jashtëm iranian është shprehur se armiku i Iranit, Izraeli ka të ngjarë të ketë qenë i përfshirë në vrasjen e shkencëtarit të shquar iranian Mohsen Fakhrizadeh të premten.

Megjithatë, ai nuk paraqiti asnjë provë për deklaratat e bëra në një postim në Twitter.

Terroristët vranë një shkencëtar të shquar iranian sot. Ky akt prej frikacakësh, me indikacione serioze të rolit izraelit, tregon dëshpërimin për luftë të autorëve,” shkroi Mohammad Javad Zarif në Twitter.