Connect with us

Maqedoni

Dorëhiqet deputeti i VMRO-së Igor Durllovski

Published

on


Jep dorëheqje deputeti i VMRO-DPMNE-së, Igor Durllovski. Arsye sipas tij janë çështjet parimore dhe morale, për të cilat konsideron se janë më të rëndësishme se politika. Durllovski thotë se për të prioritet mbetet interesi kombëtar dhe shteti i së drejtës.

Interesat kombëtare, drejtësia për të përndjekurit padrejtësisht dhe një shtet normal për fëmijët tanë ishin dhe janë prioritet për mua. Ulësja e Kuvendit përplaset kur pragma politike bëhet më e rëndësishme sesa morali. Prandaj, unë largohem nga Kuvendi i Republikës së Maqedonisë, ndërsa u dëshiroj kolegëve nga koalicioni “Ripërtëritja e Maqedonisë” këmbëngulje, qëndrueshmëri, mençuri, të cilën jam i sigurt se e kanë – shkroi në Facebook, Igor Durllovski, Deputet i VMRO-DPMNE-së.

Lideri i tij, Hristijan Mickoski nuk komentoi dorëheqjen e deputetit të partisë së tij. Ndërkohë, grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së respekton vendimin e Durllovskit. Koordinatori i opozitës maqedonase në Kuvend, Nikolla Micevski thotë se bëhet fjalë për vendim personal për të cilin kanë qenë paraprakisht të njoftuar. Nga Kuvendi thonë se deri tani nuk janë njoftuar zyrtarisht për dorëheqjen e deputetit dhe se pas njoftimit zyrtarë, vendimi i tij do të procedohet në përputhje me Rregulloren. Durllovski në pozitën e deputetit erdhi si bartës liste në njësinë zgjedhore numër 5. Paraprakisht ai në opinion njihej si pjesëmarrës dhe ish i dyshuar për “cenimin terrorist të rendit kushtetues” mbi zhvillimet e 27 prillit të përgjakshëm në Kuvend. Ai ishte larguar nga akuza për terrorizëm pasi Prokuroria kishte konstatuar se këndimi i himnit kombëtar maqedonas nuk kishte motivuar protestuesit për të hyrë dhunshëm në Kuvend. Dorëheqja e tij vjen pak ditë pas zhvillimeve të brendshme në VMRO-DPMNE ku kërkohej kongres për përgjegjësinë e Mickoskit i cili humbi tre cikle zgjedhore: lokalet, presidencialet dhe parlamentaret.

Adrian Kerimi

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending