Connect with us

Maqedoni

Ditari elektronik, barrë shtesë për mësuesit

Published

on


Plotësimi i ditarit elektronik gjatë mësimit të jashtëzakonshëm do të krijojë vështirësi të mëdha dhe punë shtesë për mësimdhënësit. Këto të fundit kërkojnë që ditari elektronik të mos plotësohet, të paktën derisa procesi mësimor të kthehet në normalitet.

“Kjo u bë e tepërt, ne duhet të lidhemi në platformë, ta plotësojmë ditarin elektronik, ta plotësojmë ditarin klasik, është diçka shumë e tepërt. Të njëjtat gjëra ne I shkruajmë, I përsërisim. Ta kenë parasysh këtë vështirësi që e hasin si arsimtarët edhe nxënësit. Pse të përsëriten të njëjtat gjëra në tre vende, mendoj që ditari elektronik të tërhiqet, po pse jo të tërhiqet edhe platforma online edhe të gjithë nxënëist sëbashku të vijnë në bankat shkollore- deklaroi Hatixhe Topalli, mësuese në sh.f “Penko”.

Kërkesës së mësimdhënësve që edhe nxënësit e klasave të gjashta dhe viteve të para të kthehen në Shkollë, ministrja Carovska i përgjigjet se gjithçka varet nga gjendja epidemiologjike.

“Nese ndryshohet pozitivisht nuk do të ketë askush që do të dal kundër hapjes së shkollave me prezencë fizike. Nëse gjendja epidemiologjike mbetet e njejtë ose më e rëndë atëherë do të mendojmë për çështje tjera që janë të rëndësishme me qëllim të mbrojmë shëndetin publik dhe të sigurojmë mësim të vazhdueshëm në mënyra të cilat janë të mundshme në atë moment- pohoi Milla Carovska, ministre e Arsimit dhe Shkencës.

Krerët e Komunave kërkojnë rritjen e bllok dotacioneve me qëllim respektimin e protokolleve shëndetësore nëpër Shkolla.

“Paratë që kemi për momentin dhe ndihma e komunës është e mjaftueshme për fillimin e vitit të ri shkollor. Për më tutje do e shohim- tha Velimir Smilevskki, kryetar I komunës së Butelit.

Ditë më parë, shumë drejtor shkollash kërkuan nga institucionet kompetente angazhim të punëtorëve shtesë për mirëmbajtje të higjienës në shkolla, gjatë periudhës së pandemisë.

 

Melihate Rustemi

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Maqedoni

21 viktima dhe 444 të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Nga Ministria e Shëndetësisë, informojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga 2518 testime të realizuara, 444 persona janë diagnostikuar me virusin korona. Ndërkaq, 21 pacientë nuk kanë mundur të fitojnë betejën me Covid-19. Në 24 orët e fundit Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar 894 pacientë të shëruar nga korona virusi.

 


Continue Reading

Maqedoni

Qeveria shqyrton mundësinë për vaksinën kineze – Alsat

Published

on

Autoritetet shëndetësore po fillojnë procedurë për të blerë vaksina kineze. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe për emision “360 Gradë” në Alsat tha se po negociohet me prodhuesit kinez të vaksinave, përmes kontakteve nga ambasada kineze në vend. Sipas Filipçes, deri në fund të javës do të dihet nëse vendi do të marrë vaksinat kineze, kur dhe në çfarë sasie.

Nuk do të doja të flisja për afatet sepse do t’i dimë detajet deri në fund të javës dhe pastaj do të dalim t’i shpallim publikisht. Sidoqoftë, esenca është se është e qartë që prodhuesit që arritën të hyjnë në treg të parët, “Pfizer” për shembull, kanë probleme me kapacitetin- deklaroi Venko Filipce, Ministër i Shëndetësisë.

 Vendi nuk heq dorë nga mekanizmi “Kovaks”, megjithëse Pfizer, që ishte i pari që mori miratimin për përdorim nga Agjencia Evropiane e Barnave, nuk ka arritur t’i shpërndajë vaksinat. Dallimi është se vaksinat kineze nuk kanë miratimin e kësaj Agjencie. Pavarësisht kësaj, ministri Filipçe nuk dyshon në cilësinë e tyre.

Është mjaft e qartë edhe mënyra në të cilën vlerësohen të gjitha rezultatet e studimeve klinike, procesi i bërjes së vaksinave, konkretisht ato për të cilat po flasim, është e njohur për ekspertët tanë. Kjo është saktësisht ajo që ata kanë analizuar për pothuajse të gjitha vaksinat që janë tani në treg, kështu që nuk ka asnjë pengesë administrative dhe, natyrisht, nuk ka dyshim për cilësinë e tyre- pohoi Venko Filipçe, Ministër i Shëndetësisë.

Ndërsa presim për vaksinat, Instituti i Shëndetit Publik regjistron më pak teste dhe të infektuar me Covid – 19 në javën e mëparshme. Për një javë, janë testuar 11,000 qytetarë ndërsa prej tyre 1,700 ishin pozitiv. Mbi 5,000 qytetarë janë shëruar gjatë javës së kaluar. Kjo përqindje është më e ulët për 12 përqind krahasuar me javën e kaluar. Në një javë, 69 persona nga 23 qytete kanë vdekur. Shkalla e vdekshmërisë ka rënë për 12 përqind. Në të njëjtën kohë, më shumë se 300 pacientë që janë të infektuar ose kanë simptoma të koronavirusit trajtohen në Qendrat Covid në vend.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Maqedoni

“Programi 200”, debat për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Sonte në programin 200, që do të transmetohet në orën 22 do të debatohet për rigjykimin e rastit “Monstra”. Të ftuarit theksojnë se ndërhyrja dhe përfshirja e politikës në procesin gjyqësor ka bërë që opinioni të krijojë pritshmëri mbi epilogun e procesit gjyqësor. Gjithashtu përfshirja e politikanëve ka bërë që të krijohet përshtypja se hetimi nuk është bërë i plotë ose ka elemente të hetimit që janë lënë jashtë. Rasti “Monstra”, ishte në rigjykim që nga prilli i vitit 2018. Të enjten prokuroria në fjalët e fundit të gjykimit për veprën terrorizëm kërkoi burg të përjetshëm për 4 persona, për dy të tjerë dënim të lartë dhe një person të lihet në liri. Ata akuzohen për vrasjen e katër të rinjve dhe një të moshuari në Liqenin e Smillkovës në vitin 2012. Gjykata pritet të marrë vendim në ditët në vijim.


Continue Reading

Trending