Connect with us

Entertainment

Disneyland do të shndërrohet në qendër vaksinimi

Published

on

Nga vitet ’50 është  pa diskutim udhëtimi i ëndrrave për çdo fëmijë, në Shtetet e Bashkuara dhe kudo në botë, por në këtë fazë pandemie edhe ai që cilësohet si simboli i filmave vizatimore shndërrohet në një “armë” ndaj pandemisë së koronavirusit. Parku i lojërave të Disneyland, në Kaliforni, pritet të shndërrohet në një vend për vaksinimin masiv të popullsisë ndaj koronavirusit, pak a shumë siç ndodh në Shqipëri me stadiumin “Arena Kombëtare”.

Facilitetet që ofron Disneyland do të mundësojnë vaksinimin e mijëra personave, në një shtet si ai i Kalifornisë që mund të cilësohet si vatër e nxehtë e infeksionit pandemik. Sipas autoriteteve shëndetësore, në Orange County, ku ndodhet parku i lojërave, 1 në 6 persona ka qenë ose është i infektuar nga COVID-19, dhe shifrat janë edhe më shqetësuese në Los Angeles, ku raporti është 1 me 5.

Personat që do të shkojnë të vaksinohen nuk mund të përfitojnë gjithsesi nga bukuritë dhe atraksionet e parkut. Disneyland është i mbyllur pikërisht për shkak të masave parandaluese të COVID, dhe një rikthim masiv i fëmijëve dhe familjeve të tyre, për momentin, është vetëm një përrallë me shije të hidhur.


Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Kush është Kamala Harris? – Alsat

Published

on

Kamala Harris i bashkohet Shtëpisë së Bardhë jo vetëm si zëvendëspresidente e Joe Biden, por edhe si afrikano-amerikania e parë dhe personi i parë me origjinë aziatike në këtë rol.

Rruga drejt karrierës në postin e lartë ka pasur edhe pjesën e saj të polemikave, me formimin e saj profesional si prokurore dhe me përgjegjësinë për karrierën politike.

Harris u lind më 20 tetor 1964 në Oakland, Kaliforni.

Nëna e saj ishte një studiuese e kancerit, emigrante nga India dhe babai i saj ishte ekonomist nga Xhamajka.

Zëvendëspresidentja e ardhshme 56-vjeçare kaloi pjesën më të madhe të rinisë së saj në Montreal, Kanada, para se të ndiqte Universitetin Howard, një kolegj historikisht ”me ngjyrë” në Uashington dhe të merrte një diplomë në jurisprudencë nga Universiteti i Kalifornisë.

Ajo hyri në skenën politike të Kalifornisë pasi u zgjodh Prokurore e Qarkut të San Franciskos dhe përfundimisht u bë gruaja e parë dhe personi i parë me ngjyrë që u bë Prokurore e Përgjithshëm e Kalifornisë në 2011.

Më pas, si senatore, ajo fitoi admirimin midis demokratëve për marrje në pyetje të zyrtarëve të administratës Trump gjatë procedurave gjyqësore.

Por, Harris akuzohet si “grua police”, një akuzë që ka marrë rëndësi në rritje, kur verën e kaluar ajo kërkoi ndryshime në polici.

Harris shpesh ka mbështetur politikat progresive në çështjet e drejtësisë penale, të tilla si një angazhim për të mos kërkuar kurrë dënimin me vdekje, kur ishte Prokurore e Qarkut në San Franciskos, një premtim që ajo e respektoi edhe pas vrasjes së një polici, por duke shkaktuar kritika.

Si Prokurore e Përgjithshme, Harris ka deklaruar se ka qenë kundër dënimit me vdekje.

Harris, e cila filloi disa nga sulmet më të hidhura ndaj Biden gjatë fushatës së saj presidenciale, ka pasur një marrëdhënie të gjatë me familjen e presidentit.

Ajo ishte mikeshë personale e djalit të Biden, Beau, prokuror i përgjithshëm i Delaware, i cili vdiq nga kanceri.

Shpesh e përshkruar si një pragmatiste e moderuar, kritikët thonë ”se qëndrimi i saj ideologjik është i vështirë të përcaktohet”.

Gjatë kohës si senatore, që nga viti 2016, Harris ka grumbulluar një nga rekordet më liberale të votimit në Senat, duke mbështetur legjislacionin për mbrojtjen e mjedisit dhe politikat e zgjeruara të imigracionit.

Tani asaj i është dhënë një shans tjetër si zëvendëse e Biden, me më shumë demokratë që spekulojnë se ajo mund të jetë pasardhësja e Biden në 2024 ose në garat pasuese presidenciale.


Continue Reading

Entertainment

Kush është Joe Biden? – Alsat

Published

on

Joe Biden, i cili kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në Uashington si senator demokrat dhe më pas zëvendëspresident i Barack Obamës, më në fund do ta gjejë veten duke marrë frenat e pushtetit në SHBA.

Një veteran i jetës politike amerikane, Joe Biden ka përjetuar ulje dhe ngritje në karrierën e tij të gjatë në Uashington, të cilën ai e zgjati duke fituar betejën kundër Donald Trump, në moshën 77 vjeçare dhe duke u bërë presidenti i 46-të i SHBA.

I angazhuar në politikën lokale të Delaware, Joe Biden rrëzoi nga froni për habinë e të gjithëve një senator republikan në zgjedhjet e vitit 1972.

Disa javë më vonë, bashkëshortja dhe vajza e tij humbin jetën në një aksident automobilistik. Ai mendoi të jepte dorëheqjen për t’u kujdesur për djemtë e tij Beau dhe Hunter, por lideri i Senatit i dha kurajo dhe ai u betua më 5 janar 1973, në atë kohë vetëm 30 vjeç. Ai u rizgjodh në Dhomën e Lartë të Kongresit vazhdimisht deri në 2008.

Biden do të betohet sot si presidenti i 46-të i vendit.

Mes një pandemie të furishme dhe sigurisë së shtuar në prag të sulmit të Kongresit, hapja e madhe e Biden premton të jetë si askush tjetër.

Biden është zotuar të kthejë faqen në stilin e guximshëm dhe pa kompromis të Donald Trump dhe të civilizojë politikën amerikane.

Ai planifikon të kthejë menjëherë politikat kryesore të Trump, të tilla si rihyrja në Marrëveshjen e Klimës të Parisit dhe zhbërjen e tërheqjes së presidentit republikan nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Por, Biden nuk mund ta dorëzojë Trumpin në duart e drejtësisë aq shpejt sa do të donte, me gjyqin për fajësimin e manjatit të pasurive të patundshme, pasi kërcënon të lërë në hije ditët e para të presidencës demokrate.

Biden u kërkoi udhëheqësve të Senatit të shmangnin një proces të tillë, në mënyrë që ata të përqendrohen në konfirmimin e zgjedhjeve të tij qeverisëse.

Pikat urgjente të axhendës për administratën e tij në hyrje përfshijnë luftimin e pandemisë së shfrenuar të koronavirusit si dhe krizën ekonomike dhe kaosin e lidhur me të përhapjen e një vaksine.

Aftësia e Biden për të zbatuar axhendën e tij është forcuar nga fitorja e fundit e dy raundeve të demokratëve në senatin e Xhorxhias, duke rezultuar në një ndarje uniforme midis ligjvënësve republikanë dhe demokratë në Senat.

Zëvendëspresidentja e zgjedhur Kamala Harris mund të veprojë si playoff, duke u dhënë përparësi demokratëve.

Demokratët gjithashtu kontrollojnë Dhomën e Përfaqësuesve, me një shumicë të vogël.


Continue Reading

Entertainment

Tajlandezja dënohet me 43 vjet burg për fyerje të mbretit

Published

on

Një gjykatë tajlandeze dënoi sot një grua me mbi 43 vjet burg për fyerjen e mbretit, transmeton Anadolu. Gjykata penale fillimisht e dënoi gruan me 87 vjet burg, megjithatë, pas pranimit të fajit, dënimi i saj u përgjysmua në 43 vjet e gjashtë muaj, sipas të përditshmes lokale Bangkok Post. 60-vjeçarja Anchan Preelert, një ish-nëpunëse civile, u dënua për shpërndarjen e klipeve në rrjetet sociale ku fyhet monarkia. Në vitin 2015, ajo u arrestua për publikimin e 26 klipeve në YouTube dhe Facebook me zërin e një burri. Ky vendim gjyqësor vendosi një rekord të ri për ndëshkimet për shkeljen e ligjit për fyerjen e mbretit. Në vitin 2015, një person u dënua me 70 vjet për një vepër të ngjashme.


Continue Reading

Trending