Connect with us

Maqedoni

Covid-19 “godet” seancat gjyqësore

Published

on


Virusi korona, arsye për shtyrjen e seancave gjyqësore. Rasti “Target- Fortesa” sot nuk u zhvillua sepse i pandehuri Sasho Mijalkov është pozitiv me COVID 19. Nuk kishte gjykim as kundër organizatorëve të ngjarjeve të dhunshme të 27 Prillit. Të pandehurit Trajko Veljanoski dhe Spiro Ristovski kanë marrë vendime izolimi ndërsa një nga avokatët është i prekur nga virusi. Mbrojtja e disa prej të pandehurve kërkon që Komisioni për Sëmundjet Ngjitëse të hartojë protokoll të për gjykimet ku, përveç të pandehurve, zakonisht vijnë edhe dëshmitarët, ekspertët, gazetarët, por edhe opinioni.

Çdo ditë përballem me të qenit në sallë gjyqësore në një distancë të vogël, në një sallë gjyqësore me më shumë se pesëdhjetë persona me të cilët nuk mund të jemi në distancën e kërkuar dhe pyetja është nëse vetëm maskat janë mbrojtje e mjaftueshme.”-tha Elenko Milanov, avokat.

Komisionit për Sëmundjet Ngjitëse dhe Ministrisë së Shëndetësisë u kërkohet të hartojnë protokoll dhe ta paraqesin në gjykatë – sa njerëz mund të jenë në sallën e gjyqit sipas madhësisë së hapësirës.

Në sallën e gjyqit qëndrojmë pesë orë me pushime të caktuara, por të paktën dy orë pa pushim. A është kjo diçka në favor të përhapjes së këtij infeksioni?”-pohoi Elenko Milanov, avokat.

Në seancën e sotme dëgjimore për përgjimin shumëvjeçar erdhën mbi 30 të dëmtuar që do të duhet të dëshmojnë në këtë rast. Ata u paraqitën edhe pse që të mërkurën ishte e sigurt se i akuzuari Mijalkov është pozitiv me virusin korona. Për shkak të kësaj, seanca e radhës u shty, kështu që dëgjimi i dëshmitarëve të shumtë vazhdon në nëntor. Këtë javë u shty edhe seanca gjyqësore për prishjen e kompleksit “Cosmos” të biznesmenit Fiat Canoski për shkak të izolimit të njërit prej avokatëve.

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending